12 Październik 2019

iFi Audio ZEN DAC – przetwornik D/A

iFi Audio ZEN DAC – przetwornik D/A

Źródło: iFi AUDIO

Firma iFi Audio poinformowała o wprowadzeniu do sprzedaży nowego przetwornika cyfrowo-analogowego Zen DAC. To przetwornik D/A i wzmacniacz słuchawkowy w jednym, a to wszystko w niezwykle przystępnej cenie 129 £.

Urządzenie zostało zaprojektowane tak, aby mogło być postawione na biurku lub w salonie – Zen DAC łączy się przez USB z komputerami PC i Mac, a także z takimi urządzeniami, jak tablety lub telefony, również przez Bluetooth. Oprócz napędzenia słuchawek, Zen DAC może być użyty także jako DAC USB w domowym systemie audio, z regulacją głośności lub bez niej. Co więcej, mamy do wyboru wyjścia niezbalansowane RCA i zbalansowane XLR – w tej cenie to absolutna rzadkość.

Sekcja cyfrowa

Sekcja cyfrowa oparta jest na układzie DAC Burr-Brown, którego iFi używa w wielu swoich produktach. Jak czytamy w materiałach firmowych, został on wybrany „ze względu na płynny, wysoce „muzykalny” dźwięk”. Wraz z układem XMOS stosowanym do dekodowania sygnału z wejścia USB umożliwia konwersję dźwięku we wszystkich cyfrowych formatach audio, w tym wysokiej rozdzielczości PCM, „bit-perfect” DSD i MQA. Sygnały PCM są obsługiwane do 24 bitów i 384 kHz, wraz z DSD od 2,8 MHz do 12,4 MHz (DSD256). Dzięki układowi „True Native” Burr-Browna PCM i DSD prowadzone są osobnymi ścieżkami – dzięki temu sygnał DSD może pozostać w natywnej formie, bez konwersji do PCM, aż do konwersji analogowej. Wiele przetworników DAC, o których się mówi, że są „kompatybilne” z DSD, akceptuje sygnał DSD, a następnie konwertują go na PCM.

Inną zaletą Zen DAC jest oprogramowanie układu XMOS przez iFi. Podczas gdy inni producenci po prostu używają oprogramowania dostarczanego z gotowym układem, który zazwyczaj nie jest zoptymalizowany pod kątem jakości audiofilskiej, iFi programuje go po swojemu. Użytkownicy mogą nawet pobierać i instalować różne wersje oprogramowania iFi, aby eksperymentować z różnymi filtrami cyfrowymi.

Sekcja analogowa

Stopień analogowy przetwornika Zen DAC to układ zbalansowany. Znajdziemy tam, jak mówi producent, komponenty wysokiej jakości, w tym kondensatory C0G firmy TDK, precyzyjny układ zasilający Texas Instruments i wysokiej jakości analogowy potencjometr głośności.

Stopień wzmacniacza słuchawkowego ma przełączane wzmocnienie, które iFi nazwało „PowerMatch”. Dopasowuje on poziom wzmocnienia do słuchawek, zmieniając czułość wejściową, a tym samym siłę sygnału. W przypadku słuchawek o wysokiej czułości, takich jak monitory douszne, warto pozostawić PowerMatch na niższym poziomie, aby uzyskać niskie szumy. Ale jeśli twoje słuchawki wymagają więcej mocy – jak większość rodzajów słuchawek nausznych – naciśnij przycisk „PowerMatch: na panelu przednim, aby zwiększyć wzmocnienie.

Kolejną funkcją, z której możemy skorzystać, to „TrueBass”. Jest to nowsza wersja znanego wcześniej układu XBass, pozwalająca na poprawę przenoszenia basów. Działa on całkowicie w domenie analogowej i może być włączany lub wyłączany za pomocą przycisku na panelu przednim.

Połączenia

Zen DAC oferuje zbalansowane wyjścia Pentaconn 4,4 mm, zarówno z przodu, jak i z tyłu – to stosunkowo nowy typ gniazda słuchawkowego, zaprojektowany w celu zbalansowanego przesyłania sygnału między kompaktowymi produktami, które nie mogą obsługiwać tradycyjnych połączeń XLR. Przednie wyjście 4,4 mm znajduje się obok standardowego, pojedynczego gniazda słuchawkowego 6,3 mm – w ten sposób można w pełni wykorzystać zalety zrównoważonych konstrukcji słuchawek, jednocześnie dostosowując się do każdego rodzaju słuchawek, zarówno zrównoważonych, jak i pojedynczych.

Wyjście 4,4 mm z tyłu umożliwia podłączenie do wzmacniaczy i aktywnych głośników wyposażonych w zbalansowane wejście – albo wejście Pentaconn 4,4 mm, albo wejścia XLR za pomocą kabla 4,4 mm do XLR. Mamy tam również wyjścia RCA. Obydwa typy wyjść mogą otrzymać sygnał stały lub regulowany. W pierwszym przypadku sygnał omija regulację głośności, dając napięcie wyjściowe 4,2 V (zbalansowane) lub 2,1 V (RCA).

Asynchroniczne wejście USB typu B odtwarzacza Zen DAC obsługuje standard USB 3.0 „SuperSpeed” i jest również kompatybilne z USB 2.0. Podobnie jak inne produkty serii ZEN, przetwornik ZEN DAC ma „solidną, elegancko wykończoną aluminiową obudowę” o wymiarach 158 x 35 x 100 mm (szer. X wys. X gł.).Więcej o...
IFI AUDIO

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer