20 Wrzesień 2017

GAD Records – nowości wydawnicze (wrzesień 2017)

MUZYKA

Źródło: GAD RECORDS

Już niebawem do sprzedaży trafią cztery nowe płyty wydawnictwa GAD Records. Na półkach sklepowych pojawią się dwa krążki Władysława Komendarka („Hibernacja nr 1” oraz „Fruwająca lalka”), Krzysztofa Komedy „People Meet and Sweet Music Fills the Heart”), a także Andrzeja Korzyńskiego („Wielki Szu”).

„Hibernacja nr 1” to trzeci album Władysława Komendarka. Do tej pory nie był jednak dostępny na płycie CD, co niebawem – staraniem GAD Records – ulegnie zmianie. Jak podaje wytwórnia, „siedem utworów zebranych na ‘Hibernacji nr 1’ to świadectwo ówczesnych fascynacji artysty samplingiem”. Oprócz przebojowych utworów hołdujących stylistyce Art of Noise („Płynąca plazma”), znalazło się tu również miejsce dla syntezatorowych brzmień („Zamknięta galaktyka”), subtelnych, kosmicznych pejzaży („Przywitanie kosmitów”) oraz wielowątkowej, tytułowej minisuity z intensywną warstwą rytmiczną. „Hibernacja nr 1” ukazuje się po raz pierwszy na płycie CD. Materiał został zremasterowany z oryginalnej taśmy i wzbogacony o dwa nagrania dodatkowe: pełną, trwającą ponad dwadzieścia minut wersję „Symfonii istnień” oraz koncertowe wykonanie utworu tytułowego.

Razem z reedycją „Hibernacji nr 1” ukazuje się wznowienie albumu „Fruwająca lalka” z 1991 roku. Krążek ten został nagrany w sochaczewskich lasach i stanowi ciekawą syntezę dotychczasowych zainteresowań Komendarka. Na płycie znalazły się głównie krótsze formy – w części z nich dominują partie wokalne (jest nawet rap w „Odrodzeniu”!). Druga połowa płyty to utwory stricte instrumentalne – wśród nich typowe dla artysty dźwiękowe obrazki, kreowane z wykorzystaniem szerokiej palety barw syntezatorów („Ostatnia droga”, ambientowa „Piramida”). Nie zabrakło miejsca dla minisuity (otwierające album „Nachodzące zagrożenie”) i kilku remanentów z przeszłości (nowe wersje „Anielskiego lotu” i utworu tytułowego). „Fruwająca lalka”, wydana oryginalnie na CD w 1991 roku, ukazuje się ponownie – zremasterowana i wzbogacona o niepublikowaną wcześniej suitę „Podziemne miasto”.

Do sprzedaży trafi także album „People Meet and Sweet Music Fills the Heart” Krzysztofa Komedy. Jest to ścieżka dźwiękowa do erotycznej komedii Henninga Carlsena. Tak o zawartości tego dzieła wypowiada się polska wytwórnia: „Choć motyw przewodni filmu stanowi liryczna, subtelna melodia fortepianu wykonywana z towarzyszeniem sekcji smyczkowej, to podstawą ścieżki są tematy czerpiące całymi garściami z koncepcji łączących jazz i muzykę latynoską – kaskady przeszkadzajek, swingujące flety i nastrojowe wokalizy tworzą klimat, jakiego nie ma żadna inna muzyka filmowa Komedy”. „People Meet and Sweet Music Fills the Heart” ukazuje się na płycie CD w całości po raz pierwszy. Materiał zremasterowano z oryginalnych taśm i wzbogacono o niewykorzystane w filmie nagrania dodatkowe. W książeczce krótki esej na temat muzyki oraz fotosy. Warto dodać, iż okładka została oparta na rzadkim, włoskim plakacie kinowym filmu.

Czwartą nowością, która niebawem zasili ofertę GAD Records jest soundtrack „Wielki Szu” autorstwa Andrzeja Korzyńskiego. Muzyka ta czerpie inspiracje z takich gatunków, jak funk czy disco, jednocześnie wykorzystując „chwytające za serce liryczne frazy smyczków” oraz „solidną dawkę suspense’u”. Kompletna ścieżka dźwiękowa z „Wielkiego Szu” ukazuje się po raz pierwszy na płycie CD, zremasterowana z oryginalnych taśm z prywatnego archiwum artysty. Program płyty uzupełniają nagrania przygotowane do realizowanego w tym samym czasie filmu „Dzień kolibra”. W książeczce szkic na temat filmu i muzyki oraz oryginalne fotosy. Okładka została z kolei oparta o oryginalny plakat reklamowy autorstwa Macieja Stawińskiego.

Wszystkie opisane powyżej albumy trafią do sprzedaży 29 września tego roku. Chętni już teraz mogą składać zamówienia przedpremierowe w sklepie Kultowe Nagrania, odpowiednio TUTAJ, TUTAJ, TUTAJ oraz TUTAJ.



Więcej o...
GAD RECORDS

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer