24 Listopad 2016

GAD Records – nowości wydawnicze (listopad 2016)

MUZYKA

Źródło: GAD RECORDS

„Akademia Pana Kleksa” Andrzeja Korzyńskiego, „Fairy-Tales in Beat” Plívy i Vaclava Zahradnika, „Neuroimpressions” Jerzego Miliana oraz „Autoportret X” Muzycznej Spółki Akcyjnej 1111 to cztery ostatnie nowości wytwórni GAD Records w tym roku.

„Akademię Pana Kleksa”, czyli dwuczęściowy film Krzysztofa Gradowskiego z 1983 roku obejrzało ponad 14 milionów widzów. W momencie premiery obrazu ukazała się także płyta wypełniona głównie piosenkami z filmu i kilkoma tematami instrumentalnymi w wersjach przygotowanych specjalnie na płytę. Nigdy dotąd nie ukazała się jednak oryginalna muzyka ilustracyjna, zarejestrowana przez czołówkę polskich muzyków sesyjnych (Marek Stefankiewicz, Arkadiusz Żak, Winicjusz Chróst i inni) oraz muzyków orkiestrowych. Aż do teraz. W skład krążka „Akademia Pana Kleksa” weszła bowiem oryginalna muzyka ilustracyjna z kultowego filmu dla dzieci o tym samym tytule. Wszystkie nagrania zostały zremasterowane z oryginalnych taśm z sesji nagraniowych, jakie zachowały się w archiwum artysty. Utwory znane wcześniej z winylowej płyty Poltonu pojawiają się w odmiennych, filmowych wersjach. Wydawnictwo uzupełnia książeczka z pełną historią dotyczącą historii powstawania muzyki i związanych z tym przygód.

Jak podaje polska wytwórnia, płyta „Fairy-Tales in Beat” to „barokowy pop w psychodelicznej, baśniowej oprawie – prosto z czeskiej Pragi”. W skład solowego albumu Josefa Plívy weszło 12 utworów, które ukazują się po raz pierwszy w historii na krążku CD. W skład wydania – prócz samej płyty – wchodzi także książeczka z opisem projektu i unikatowymi zdjęciami.

„Neuroimpressions” stanowi szóstą część cyklu archiwalnych nagrań Jerzego Miliana. W 1971 roku Jerzy Milian zarejestrował z muzykami niemieckiego zespołu Studio IV (będącymi jednocześnie członkami orkiestry Guntera Gollascha) suitę „Neuroimpresje”. Jak z ironią zauważają Polacy, „trzyczęściowy utwór oddaje muzyką męki artysty, który zabrał w trasę koncertową swoją żonę…”. Dwa lata później powstało drugie, całkowicie odmienne odczytanie suity, nagrane w Budapeszcie z lokalnymi muzykami (doskonały, elektryczny kwartet Rudolfa Tomsitsa). Obie wersje są od siebie tak odległe i odmienne, że wytwórnia postanowiła skonfrontować je na jednej płycie, wzbogacając o unikatową sesję niemieckiego kwartetu Miliana z 1970 roku. Całość została zremasterowana z taśm z archiwum artysty i wzbogacona o książeczkę z historią powstania nagrań oraz relacją Jerzego Miliana z pobytu na Węgrzech; nie zabrakło także mało znanych zdjęć.

Muzyczna Spółka Akcyjna 1111 to zespół z pogranicza rocka i jazzu działający w połowie lat 70. we Wrocławiu. W pierwszym okresie swojej działalności prezentowali instrumentalną muzykę rockową z elementami psychodelii i jazzu, przypominającą chwilami dokonania m.in. Agitation Free. Z kolei potem wciągnęła ich autorska wizja jazz-rocka. Pod przewodnictwem gitarzysty Janusza Konefała w zespole grali m.in. basista Mietek Jurecki (później m.in. Budka Suflera) i perkusista Leszek Chalimoniuk (później Porter Band). Zdobyli szereg nagród na licznych festiwalach i zarejestrowali dwie sesje dla Polskiego Radia. Na płycie „Autoportret X” znalazł się komplet zachowanych nagrań zespołu – obie radiowe sesje w zremasterowanej formie, zapis występu zespołu na festiwalu Jazz nad Odrą 1977 i nagrany po latach utwór „Back to MSA”. W obecnej w tym wydaniu książeczce znalazła się kompletna historia zespołu i unikatowe zdjęcia. Warto dodać, iż krążek ten kontynuuje prezentację laureatów festiwalu Jazz nad Odrą z 1977 roku. Obecnie dostępny jest także album „Hulaj dusza” warszawskiego Świadectwa Dojrzałości.

Wszystkie cztery nowości z katalogu GAD Records można już zamawiać za pośrednictwem sklepu internetowego Kultowe Nagrania. Chętni mogą zrobić to (odpowiednio) TUTAJ, TUTAJ, TUTAJ oraz TUTAJ.



Więcej o...
GAD RECORDS

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer