16 Czerwiec 2016

Creative IROAR

GŁOŚNIK BLUETOOTH

Źródło: WHITE MAGICK

Podczas tegorocznej odsłony targów CES firma Creative poinformowała o rozpoczęciu współpracy z HEADS Innovation. Pierwszym dostępnym na rynku owocem współpracy miał zostać głośnik Bluetooth iRoar (wyróżniony nagrodą CES 2016 Innovation Awards Honoree w kategorii komponenty i akcesoria audio/video). Model ten, jak podał Creative, wszedł właśnie do sprzedaży.

Jak twierdzi producent, głośnik „wyróżnia wysoka jakość brzmienia, inteligentne przetwarzanie dźwięku oraz duże możliwości w zakresie rozbudowy, personalizacji i współpracy”. Sercem Creative iRoar jest mocny, elastyczny i programowalny wielordzeniowy procesor SB – Axx1. To on odpowiadać ma za jakość brzmienia, wzmocnienie, przetwarzanie dźwięku oraz dostosowanie systemu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Dzięki niemu iRoar może być również wykorzystany jako high-endowa zewnętrzna karta dźwiękowa.

„Creative iRoar jest najbardziej niesamowitym przenośnym głośnikiem, jaki kiedykolwiek stworzyliśmy. Ta inteligentna kolumna wytwarza potężny, dwa razy głośniejszy dźwięk niż jego poprzednik i dysponuje znakomitą wydajnością. Jednak najbardziej rewolucyjną zmianą jest niedościgniony stopień personalizacji. Inteligentne urządzenie – wraz z wielordzeniowym procesorem SB-Axx1 – bazuje na otwartej platformie, pozwalającej dostosować głośnik do indywidualnych preferencji. Ponadto otwarte SDK (Software Development Kit) umożliwia developerom i integratorom przystosowanie iRoar do współpracy z różnym aplikacjami. Z kolei otwarte DDK (Zocking Development Kit) ułatwia wprowadzenie innowacji sprzętowych. Mówiąc uczciwie, żaden z głośników nie dorównuje w tym zakresie iRoar. Wierzę, że to najbardziej inteligentny głośnik na świecie” – powiedział Sim Wong Hoo, twórca Sound Blaster i dyrektor generalny Creative Technology.

Kompaktowa kolumienka posiada pięć przetworników, w tym subwoofer, oferując dźwięk o mocy 40 W. Dwa wysokotonowe przetworniki o średnicy 2 cali zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić odpowiednią dyspersję wysokich dźwięków w polu dalekim. Z kolei 2,5-calowy subwoofer gwarantuje, zdaniem producenta, „doskonałą jakość basów”, zaś dwa pasywne radiatory „zwiększają zasięg rozprzestrzeniania się niskich tonów”. Głośnik iRoar wykorzystuje dwa wzmacniacze: jeden do niskich i średnich częstotliwości, a drugi – wyłącznie do wysokich. Ma to zapewnić odpowiednią czystość i możliwie najwyższą jakość brzmienia.

Firma Creative zaprojektowała inteligentną technologię Dynamic Range Expansion, która automatycznie analizuje i przywraca dynamikę w skompresowanych ścieżkach audio w czasie rzeczywistym. Ponadto iRoar wykorzystuje rozwiązanie Smart Volume, działające w tle, które minimalizuje nagłe zmiany głośności podczas odtwarzania. Głośnik posiada także opatentowaną technologię BlasterX Immersion, pozwalającą na rozdzielenie dźwięku stereo na głośniki systemu wielokanałowego.

Użytkownicy iRoar mogą prowadzić telekonferencje, mając pewność (jak podaje producent), „że głos będzie zawsze wyraźny i donośny”. To zasługa rozwiązań wykorzystywanych przez iRoar – Adaptive Noise Reduction oraz Adaptive Acoustic Echo Cancellation. Wbudowane mikrofony wychwytują dźwięki w promieniu 360 stopni lub działają selektywnie i skupiają się na określonym zasięgu (Mic Beam). Procesor SB-Axx1 umożliwia aktywację funkcji Voice Morph, w ciekawy sposób zmieniającej brzmienia głosu. Dla przykładu, po naciśnięciu jednego przycisku funkcja Emotion Amplifier zwiększa intensywność głosu i tonu, ułatwiając wyrażanie emocji. Wiele ciekawych efektów pozwala także na zmianę wysokości dźwięku głosu. Gdy urządzenie jest używane podczas telekonferencji , użytkownicy mogą zmieniać swoje głosy na bieżąco z wykorzystaniem aplikacji iRoar Dashboard.

iRoar jest wyposażony w aplikację dla Androida oraz iOS-a o nazwie iRoar Dashboard. Pozwala ona na zdalną kontrolę głośnika i ustawianie korektora graficznego, parametrów dźwięku oraz poziomu sygnału głośności bezpośrednio z telefonu – wszystko za dotknięciem ręki. Ustawienia mogą być na stałe przechowywane w głośniku. Wśród gotowych opcji znalazły się: BlasterX (domyślne ustawienia dźwięku), Game on (realizm podczas gier), Audiophile Bliss (oryginalny dźwięk, zgodny z intencjami artysty), Cinema (efektowne eksplozje i wyraźne dialogi), Sonic Bass (większe możliwości w zakresie odtwarzania niskich tonów) oraz Live Concert (realistyczny dźwięk, odpowiadający atmosferze koncertu).

iRoar jest wyposażony w korektor graficzny, system Dialog +, który zapewnia wzmocnienie głosu w filmach, muzyce i grach oraz pozwala wyodrębnić dialog od reszty ścieżki dźwiękowej. Dodatkowo iRoar może być również wykorzystany jako budzik. Model ten wykorzystuje ponadto dwufunkcyjną baterię. Wbudowany 9000 mAh litowo-jonowy akumulator może zapewnić do 20 godzin odtwarzania muzyki – dwa razy dłużej niż klasyczny Soud Blaster Roar. Bateria może być również używana do ładowania smartfonów i tabletów. 

Najnowszy głośnik Bluetooth od Creative’a może pracować jako samodzielna jednostka lub część większego systemu. Co więcej, producent opracował specjalne  akcesoria w postaci subwoofera oraz mikrofonu. iRoar Rock to zewnętrzny subwoofer, o szerokim paśmie niskich tonów,  który został przygotowany specjalnie z myślą o współpracy z iRoar. Z kolei iRoar MIC to mikrofon, który świetnie sprawdzi się zarówno podczas pracy, jak i zabawy – pozwala na uzyskanie wyraźnego i głośnego brzmienia głosu, co można wykorzystać podczas ważnych prezentacji, przemawiania publicznego, nauczania, a także śpiewania z karaoke.

Wszystkie trzy opisane wyżej produkty – iRoar, iRoar Rock oraz iRoar MIC – są już dostępne w sprzedaży. Za głośnik trzeba zapłacić 1769 zł, subwoofer został wyceniony na kwotę 669 zł, mikrofon kosztuje zaś 349 zł.Więcej o...
CREATIVE

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer