24 Styczeń 2017

GAD Records – nowości wydawnicze (styczeń 2017)

MUZYKA

Źródło: GAD RECORDS

Wytwórnia GAD Records zaprezentowała dwie nowości ze swojego katalogu wydawniczego: album Mateusza Święcickiego „Halo Wenus” oraz „Dźwięki dalekiego świata” autorstwa Mikołaja Hertla.

W 1975 roku Czesław Niemen zrealizował album „Katharsis”. Była to pierwsza polska płyta z muzyką elektroniczną, ale nie pierwsza sesja z taką twórczością – rok wcześniej możliwościami syntezatora zafascynował się Mateusz Święcicki.

Ceniony kompozytor piosenek („Pod papugami”, „Był taki ktoś”), aranżer i muzykolog w połowie lat 70. zaczął – jako jeden z pierwszych w Polsce – eksperymentować z twórczością opartą o brzmienie syntezatorów. Z pomocą perkusisty Ryszarda Szumlicza, organisty Ryszarda Siwego oraz basisty Krzysztofa Potockiego zrealizował kilkanaście nagrań na zamówienie Polskiej Kroniki Filmowej, w której syntezator zajmuje najważniejsze miejsce. To muzyka dziwna i niecodzienna – z jednej strony oparta o żywą (niekiedy swingującą!) sekcję rytmiczną, z drugiej o szeroki wachlarz surowych brzmień nieokiełznanego jeszcze instrumentu. Przypomina chwilami dokonania Johna Bakera z BBC Radiophonic Workshop i innych tuzów wczesnych, elektronicznych eksperymentów w europejskiej muzyce.

Na płycie znalazł się kompletny zapis sesji dla Polskiej Kroniki Filmowej oraz dwa zachowane nagrania radiowe tego zespołu – przygotowane już pod nową nazwą: Arp Life. W książeczce znalazł się przedruk szkicu Mateusza Święcickiego z 1975 roku na temat tego projektu oraz współczesna notka na temat nagrań.

W latach 80. syntezatory pulsowały niczym krople deszczu i odkrywały przed słuchaczem nowe, nieznane lądy. Jednym z najciekawszych przewodników po tych dalekich światach był Mikołaj Hertel. Na wydanej oryginalnie w 1992 roku kasecie znalazł się wybór utworów zrealizowanych przez Hertla w drugiej połowie lat 80. Jak deklaruje wytwórnia, „to niezwykle spójny materiał, pokazujący kompozytora o wielkiej wyobraźni melodycznej i dalekiego od powielania zachodnich schematów”. Hertel wypracował swój własny styl, w którym każdy dźwięk ma swoje z góry zaplanowane miejsce, a aranżacje kryją w sobie wiele zaskoczeń. Wśród kompozycji wybranych na „Dźwięki dalekiego świata” przez Mikołaja Hertla znalazły się m.in. „Cztery śnieżynki” (czyli sygnał „Radia Dzieciom”) oraz prezentowane często w Polskim Radiu „Żaglowce w deszczu”.

„Dźwięki dalekiego świata” to drugi album z archiwalnymi nagraniami Mikołaja Hertla wydany przez GAD Records (pierwszy, „Epizod A”, zbierał najwcześniejsze dokonania artysty). Materiał znany z kasety uzupełniony został o niepublikowane wcześniej nagrania z tych samych sesji. Całość została zremasterowana z oryginalnych taśm, a w dołączonej książeczce znalazły się m.in. refleksje artysty na temat statusu muzyki elektronicznej kiedyś i dziś.

Obie nowości GAD Records można już nabyć TUTAJ oraz TUTAJ.



Więcej o...
GAD RECORDS

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer