pl | en

DAN D’AGOSTINO MOMENTUM – monofoniczny wzmacniacz mocy

Audiofile znają Dana D’Agostino jako najbardziej wykwalifikowanego i owładniętego pasją projektanta w branży elektroniki audio na świecie i pierwszego, który wprowadził na rynek audio high-end wzmacniacze tranzystorowe wysokiej mocy.
Wraz z monofonicznym wzmacniaczem mocy Momentum dzięki wdrożeniu rewolucyjnych pomysłów, zastosowaniu nowych materiałów i nowoczesnemu projektowi, rozpoczyna on nowy rozdział high-end audio. Momentum brzmi cieplej, bardziej muzykalnie i bardziej „live” niż jakikolwiek inny wzmacniacz który Dan zaprojektował osobiście i bardziej niż jakikolwiek inny wzmacniacz dostępny na rynku Momentum osiąga to, co wydawałoby się jest niemożliwe do osiągnięcia: niesamowitą moc i niezrównaną finezję w kompaktowej obudowie.
Stworzenie wzmacniacza, który mógłby spełnić wymagania dzisiejszych audiofilów wymaga spełnienia dwóch warunków: jeden z nich to osoba najbardziej utalentowanego i doświadczonego projektanta na świecie, drugi to świeże podejście do rozwiązania problemu.
Momentum jest pierwszym wzmacniaczem oferowanym przez Dana D’Agostino pod własnym nazwiskiem. Jako współzałożyciel i były główny inżynier w Krell Industries, D’Agostino zyskał reputację budowniczego najlepszych wzmacniaczy na świecie. Wraz z Momentum rozpoczyna on nowy rozdział, wykorzystując całe doświadczenie zdobyte podczas 40 lat projektowania wzmacniaczy, startując z zupełnie nowym projektem, bez potrzeby odwoływania się do przeszłości.
Żaden inny wzmacniacz nie wygląda jak Momentum. Żaden inny wzmacniacz nie brzmi jak Momentum.

Natchniony projekt

Momentum wyróżnia sie na polu wzornictwa dzisiejszych wzmacniaczy high-end. Ciepły blask polerowanych miedzianych radiatorów współgra z projektem wzorniczym wzmacniacza. Podświetlane zegary umieszczone na ściance przedniej nawiązują do wyglądu klasycznych zegarków i ozdobione są podpisem Dan D’Agostino. Zainspirowana czystym projektem wzorniczym iPhone’a i iPada obudowa pozbawiona wystających żeber radiatorów, skręcana jest od spodu, tak więc ścianki przednia, górna i boczne pozbawione zostały jakichkolwiek śrub montażowych.

Rewolucyjne chłodzenie

Momentum jest pierwszym produkowanym wzmacniaczem wykorzystującym miedź do budowy radiatorów odprowadzających ciepło. Przewodność cieplna miedzi jest o 91% większa niż aluminium, co sprawia że radiatory w Momentum mogą być dużo mniejsze.
W celu dalszej poprawy zdolności chłodzących, radiatory posiadają otwory zamiast żeber. Wyloty otworów mają średnicę fi 1,9 cm i zwężają się do rozmiaru 1,2 cm w środku radiatora. W chwili gdy ciepłe powietrze opuszcza wylot otworów, kształt otworów wymusza unoszenie się powietrza i jednoczesne zasysanie chłodnego od spodu obudowy. Miedziane radiatory wyposażone w otwory, czynią z Momentum urządzenie niezwykle kompaktowe, wysokość obudowy to zaledwie 10 cm.

Wydajny energetycznie projekt

Większość wzmacniaczy audio klasy high-end pobiera setki watów mocy juz w chwili włączenia zasilania – nawet wówczas, gdy znajdują się w stanie spoczynku i reprodukują jedynie ciszę. We wzmacniaczu Momentum, Dan D’Agostino osiągnął nowy standard wydajności energetycznej w branży audio high-end. Pomimo imponującej mocy 300 W na kanał przy 8 Ω (i aż 1200 W przy 2 Ω), Momentum pobiera mniej niż 1 W mocy w stanie spoczynku – lub jak kto woli, jedna piątą energii zużywanej przez typową ładowarkę do telefonu komórkowego.

Bardzo szybkie tranzystory

28 sztuk tranzystorów wyjściowych użytych do budowy Momentum należy do najszybszych tranzystorów wyjściowych jakie są dostępne na rynku. Pracują one przy oszałamiającej częstotliwości graniczej 69 MHz, umożliwiając D’Agostino osiągnięcie niesamowicie szerokiego pasma przenoszenia. Każdy z tranzystorów przymocowany jest do radiatora za pomocą pary spinaczy wykonanych ze stali nierdzewnej – to rzadkość w przypadku tranzystorów o płaskim montażu – co przekłada się na zwiększenie odprowadzania ciepła przez miedziane radiatory. Układ rezystor/kondensator podłączony do bazy każdego z tranzystorów zapewnia stabilność nawet przy wysokich częstotliwościach i w przypadku podłączenia zestawów głośnikowych o niskiej impedancji.

Wzór wysokiej jakości wykonania

Ręcznie zbudowane i przetestowane w Ameryce, obudowy do Momentum, wykonano z litych bloków aluminium, a nie z arkuszy blachy giętych na prasie. Dzięki temu obudowa jest wolna od rezonansów i stanowi doskonałą osłonę przed częstotliwościami radiowymi i zakłóceniami elektromagnetycznymi (RFI/EMI).
Płytka drukowana wykorzystuje wyłącznie montaż przewlekany, który sprzyja odprowadzaniu ciepła (i znosi upływ czasu) daleko lepiej niż często stosowany montaż powierzchniowy. Wykorzystanie montażu przewlekanego pozwoliło także na zastosowanie w układzie wyższej klasy kondensatorów. Wszystkie użyte rezystory to elementy metalizowane o 1% tolerancji. W ścieżce sygnałowej nie ma żadnych kondensatorów – wzmacniacz od wejścia do wyjścia charakteryzuje się układem stabilizacji prądu stałego.

Cena monobloku: 81 700 zł


Źródło: audiofast