pl | en

Sundial Rapidus - monitory

Sundial Rapidus to kolejny monitor typu bas-refleks firmy Sundial ze sprawdzoną we wcześniejszych produktach "warstwową konstrukcją obudowy". Jest to bardziej bezkompromisowy projekt (względem tańszego modelu Impetus), pozwalający na jeszcze pełniejsze wykorzystanie potencjału drzemiącego w zastosowanych wcześniej przetwornikach niskośredniotonowych firmy Eton.
Najważniejsze zmiany to przekonstruowane na nowo obudowy (poprawa jej sztywności oraz zwiększenie pojemności i grubości ścianek) oraz zaprojektowana od nowa zwrotnica, gdzie w kluczowych miejscach użyto bardzo wysokiej jakości (audiofilskie) podzespoły, spotykane zazwyczaj w daleko droższych konstrukcjach. Równie istotnym elementem jest wykorzystanie nowego przetwornika wysokotonowego (metalowej kopułki firmy Seas w miejsce tekstylnej).

Dane techniczne:
Wysokość: 470 mm
Szerokość: 230 mm
Głębokość: 365 mm
Masa: 20,5 kg/sztuka
Moc: 100 W/150W (sin./ muz.)
Impedancja nominalna: 6 Ω
Efektywność: 87 dB/2,83 V/1 m

GŁOŚNIKI

Głośnik niskośredniotonowy pochodzi z niemieckiej firmy Eton, znanej z wysokiej jakości wyrobów. Zastosowana w nim kompozytowa, kanapkowa membrana Hexacone jest jedną z najtwardszych dostępnych na rynku. Wykorzystuje ona między innymi włókna kevlarowe. Technologia firmy Eton daje znakomite efekty - głośniki Hexacone wyróżniają się swoimi zdolnościami dynamicznymi oraz obfitością detali i neutralnością.

Z kolei aluminiowo-magnezowy głośnik wysokotonowy produkcji firmy Seas należy do uznanych i szeroko docenianych konstrukcji. Niska częstotliwość rezonansowa i duża dopuszczalna amplituda cewki zapewniają wysoką obciążalność. Brzmienie wyróżnia się piękną paletą barw, dźwięcznością, naturalnością i brakiem własnego charakteru.

SZCZEGÓŁY KONSTRUKCYJNE

Rapidus wykorzystuje rzadko spotykaną w tym przedziale cenowym, pracochłonną i kosztowną (duży procent odpadów) warstwową konstrukcję obudowy. Jest ona wykonana z szeregu kolejnych elementów wyciętych z płyty MDF. Pierwszą warstwę stanowi ścianka przednia (dodatkowo złożona z kilku cieńszych warstw) o łącznej grubości 48 mm. Szereg kolejnych kształtek o ósemkowym profilu tworzy ścianki boczne i poziome, zaś ścianka tylna o grubości 40 mm stanowi zamknięcie. Uważny dobór geometrii kolejnych kształtek pozwolił stworzyć w kolumnie system wzmocnień poprawiających sztywność konstrukcji i jednocześnie pozwalający na takie ukształtowanie komory, aby skutecznie rozproszyć fale stojące w jej wnętrzu. Dodatkowo dzięki warstwowej (niejednorodnej) strukturze uzyskano wysokie rozpraszanie rezonansów własnych obudowy. Konstrukcja warstwowa (podobnie jak kompozytowe) w odróżnieniu do powszechnie stosowanych (konwencjonalnych) obudów, dają słyszalną redukcję podbarwień w zakresie tonów średnich i niskich, wyczuwalną poprawę dźwięków transjentowych, zogniskowania sceny. W Rapidusach profile kolejnych kształtek zostały tak dobrane by dodatkowo wydzielić osobną komorę na zwrotnicę. Dzięki temu elementy zwrotnicy (osadzone w warstwach tłumiących) są lepiej odizolowane od głośników i wibracji obudowy. Również głośnik wysokotonowy posiada niezależną, izolowaną akustycznie komorę. Materiały tłumiące są stosowane w umiarkowanym zakresie i tylko w wybranych miejscach.

Efekty dyfrakcyjne zostały zredukowane dzięki zoptymalizowaniu kształtu obudowy.

Przy projektowaniu zwrotnicy szczególnie dużo uwagi poświęciliśmy poszukiwaniu optymalnej topologii filtru głośnika nisko-średniotonowego. Wykorzystany przez nas Eton ma niezwykle szeroki zakres "pracy tłokowej" i podobnie jak w innych głośnikach o sztywnych membranach, w górnej części pasma uwypuklone są rezonanse materiałowe. Z tego względu szczególnie pieczołowicie sprawdziliśmy różne topologie filtrów. Elementy zwrotnicy podzielone zostały na dwa niezależne tory i podobnie jak w kolumnach Sonorus wykorzystaliśmy podzespoły o bardzo wysokiej jakości. W nowych monitorach zastosowaliśmy wyłącznie polipropylenowe kondensatory (MKP) i powietrzne cewki, drutowe oporniki. W kluczowych miejscach pojawiły się taśmowe cewki oraz hi-endowe kondensatory dobrane na podstawie prób odsłuchowych.

Wewnętrzne okablowanie jest zrealizowane przy wykorzystaniu "bezkierunkowych" przewodów typu "solid core" z miedzi monokrystalicznej (OCC).

Tunele bas-refleks są położone tak aby zminimalizować niepożądane promieniowanie w zakresie średnich tonów i z obu stron mają zaokrąglone ujścia aby zmniejszyć szumy turbulencyjne.

Terminale są pozłacane, umożliwiają podłączenie kabli o średnicy do 8 mm (połączenie bi-wire, opcjonalnie na zamówienie).

WYKOŃCZENIE

Ze względów akustycznych kolumny standardowo nie są wyposażone w maskownice. Możliwe jest wykonanie kolumn na indywidualne zmówienie w różnych wariantach okleinowania. Za dodatkową opłatą możliwe jest zastosowanie lakieru "fortepianowego", a także zaopatrzenie kolumn w maskownice.

Cena: od 8700 zł za parę, w zależności od wykończenia

Źródło: Sundial