pl | en

Lyra ETNA
Wkładka gramofonowa typu MC.

Firma Lyra po raz kolejny skupiła na sobie oczy miłośników analogu dzięki wprowadzeniu na rynek wkładki gramofonowej Etna. Współdzieląc swoją nazwę z majestatycznym sycylijskim wulkanem, wkładka Etna jest wyjątkowym arcydziełem techniki gramofonowej, który łączy w sobie wieloletnią tradycję produktów firmy Lyra z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi stworzonymi przez konstruktora Jonathana Carr. Etna jest drugą w hierarchii wkładką gramofonową a jej cena wynosi 24 900 zł.

Centralną część Etny wykonano z tytanu a środkowy rdzeń otoczony jest zewnętrzną obudową z najwyższej jakości polerowanego i anodyzowanego na czarno aluminium. Obie części wkładki są ze sobą ściśle połączone za pomocą kontrolujących rezonanse prętów i wykonanych ze stali nierdzewnej tulejek. Jest to rozwiązanie zbliżone do zastosowanego w modelu Skala ale bardziej udoskonalone w zakresie sztywności jak i polepszonej charakterystyki tłumienia. Zaletą takiej skomplikowanej kompozytowej konstrukcji jest brak pojedynczej sygnatury dźwiękowej wynikającej z zastosowania w konstrukcji tylko jednego materiału. Dzięki temu składniki materiałowe nie definiują dźwięku samej wkładki.

Asymetryczna konstrukcja Etny charakteryzuje się niesymetrycznością struktury lewej i prawej strony wkładki, która zapobiega powstawaniu fal stojących we wnętrzu jej obudowy, tworząc mniej rezonującą i bardziej neutralną obudowę. Poza tym, asymetryczna konstrukcja równoważy ciężar systemu mocowania przedniego magnesu, w taki sposób, iż ten nie znajduje się w jednej linii z mocowaniem wspornika. Dzięki takiemu rozwiązaniu powstaje solidne połączenie pomiędzy mocowaniem wspornika a główką ramienia, umożliwiające pozbycie się wibracji, w momencie gdy te zamieniają się w sygnał elektryczny, powodując dalsze ograniczenie rezonansów.

Lyra pozostaje jedynym producentem wkładek, który montuje wspornik bezpośrednio do wnętrza obudowy wkładki, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie jednolitego i całkowicie sztywnego połączenia pomiędzy nim a główką ramienia. Efektywność tego rozwiązania została poprawiona dzięki asymetrycznej budowie Etny.

Etna posiada wspornik wykonany z boru powlekanego diamentem. W przeciwieństwie do typowego kwadratowego kształtu, cewka posiada formę zbliżoną do ,,X” pozwalając każdemu ze stereofonicznych kanałów pracować z większą wzajemną niezależnością. Takie rozwiązanie oferuje mniejsze zniekształcenia, poprawę odczytu, ściślejsze dopasowanie i separację kanałów.

Etna korzysta z firmowej technologii ,,New Angle”, która dokonuje pre-biasu cewek, aby były w doskonały sposób ustawione względem przedniego i tylnego magnesu, kiedy ma miejsce odtwarzanie płyty winylowej. Takie rozwiązanie wyrównuje rozbieżności w pionowej i poziomej zdolności wychylenia igły gramofonu, umożliwiając jednocześnie cewkom poruszanie się z łatwością we wszystkich kierunkach, w celu uzyskania optymalnej jakości brzmienia.

Obecnie produkowane modele wkładek gramofonowych firmy Lyra to: Delos (4900 zł), Kleos (10900 zł), Skala 12900 zł), Etna (24900 zł) i Atlas (34900 zł).

Dane techniczne:
Typ: MC o średniej masie i niskiej impedancji
Cewki: dwuwarstwowe, miedź 6N, karkas o przekroju krzyża z chemicznie oczyszczonego żelaza, impedancja własna 4,2 Ω ,indukcyjność 11 μH
Pasmo przenoszenia: 10-50 000 Hz
Separacja między kanałami: 35 dB lub więcej dla 1 kHz
Podatność: około 12 x 10-6 cm/dyna dla 100 Hz
Napięcie wyjściowe: 0,56 mV@5cm/s, 0-max, 45 stopni (płyta testowa CBS)
Impedancja wewnętrzna: 1 Ω (DCR)
Zakres nacisku: 1,68-1,78 g ( rekomendowany nacisk 1,72 g )
VTA: 20 stopni
Waga: 9,2 g

Źrodło: Hi-Fi Club