pl | en

Audio Physic - nowa seria Classic oraz nowy model Virgo 25plus

Audio Physic wyprodukowała nową serię kolumn Classic, składającą się na razie z dwóch modeli oraz nowe kolumny Virgo 25plus. Kolumny po raz pierwszy zostały zaprezentowane na wystawie High-End w Monachium.

Classic Line formalnie zastępuje całą serię Yara, w skład której wchodziły do tej pory m. in. kolumny Yara Classic, nazwane tak podczas ostatniej modyfikacji. Aktualna oferta linii Classic ogranicza się co prawda do dwóch modeli podłogowych i subwoofera, ale już wkrótce zostanie uzupełniona o modele podstawkowe i głośnik centralny. Modele podłogowe pod nazwami Classic 10 i Classic 20 zastępują odpowiednio modele Yara Classic i Yara II Superior, z uwagi na podobny układ głośników i podobne rozmiary. Pierwszy z modeli korzysta z układu dwuipółdrożnego z udziałem trzech różnych głośników, natomiast model Classic 20 to już konstrukcja trójdrożna, przy czym dla niskich częstotliwości przewidziano dwa przetworniki umieszczone po obu stronach obudowy. Również w modelu Classic 10 bas obsługuje wyspecjalizowany głośnik basowy, jednak średniotonowiec z nim współpracuje, działając jednocześnie w zakresie tonów średnich i basu. W modelu Classic 20 głośnik średniotonowy nie jest obciążony basem i ma za zadanie odtwarzać tylko tony średnie. W obu przypadkach głośnik średniotonowy jest jednak ten sam, choć zaaplikowano go inaczej. Jest to zupełnie nowa jednostka, zaprojektowana przez Audio Physica specjalnie dla modeli serii Classic. Łatwo można zauważyć, że przetwornik wygląda bardzo podobnie do głośnika z serii High-End, czyli HHCM. Posiada identyczny korektor fazy i taki sam kształt membrany. Konstrukcja kosza ze względu na koszty została jednak dla modeli Classic uproszczona. Głośnik wysokotonowy to konstrukcja, która swoją technologię czerpie z poprzedniej serii High-End. Ma miękką membranę. W nowej linii Classic został on zaopatrzony z zewnątrz w dodatkowy kołnierz z gąbki, który ma za zadanie eliminować odbicia od zewnętrznej powierzchni kołnierza głośnika, co wpływa pozytywnie na ostrość ogniskowania obrazów stereofonicznych. Pomaga w tym również to, że ścianki przednie kolumn serii Classic są wąskie. W kolumnach Classic 10 i 20 zastosowano inne woofery. W modelu 20 są one większe i zamontowane podwójnie w układzie push-push, czyli pracują przeciwsobnie, znosząc wzajemnie wytwarzane przez siebie drgania wywołane siłami wstecznymi działającymi w kierunku obudowy. Jeśli już mowa o obudowie, to tutaj poczyniono najwięcej dla poprawy jakości dźwięku. Po pierwsze zastosowano obudowę warstwową o konstrukcji kanapkowej, gdzie poszczególne warstwy powiązane są ze sobą w elastyczny sposób eliminując w ten sposób drgania. W skład elementów konstrukcyjnych takiej obudowy wchodzą specjalne aluminiowe panele.
Kolumny serii Classic dostępne są w wielu kolorach wykończenia, wśród których znajdują się zarówno okleiny drewniane (cztery rodzaje) jak i lakiery na wysoki połysk, przypominające szkło (biały i czarny).

Na światowej wystawie High-End w Monachium w maju 2012 została zaprezentowana również nowa doskonalsza wersja Virgo 25, która będzie produkowana równolegle z wersją pierwotną. Bazą jest oczywiście Virgo 25, lecz zostało ono zmodyfikowane. Zmiany w pierwszej kolejności dotyczą obudowy. Od strony zewnętrznej Virgo 25 plus wyróżnia się nowymi aluminiowymi panelami, które nie są teraz matowe, lecz lakierowane na wysoki połysk. Oprócz tego umożliwiono klientowi wybór koloru maskownic. Teraz mogą być one zarówno czarne jak i białe, co szczególnie dobrze komponuje się z białą wersją wykończenia obudowy na wysoki połysk, ze wspomnianym wcześniej białym panelem przednim. To jednak tylko kosmetyka służąca łatwemu odróżnieniu tańszej wersji od droższej. Zasadnicze zmiany tkwią w środku. Pierwszą z nich jest zastosowanie nowego materiału tłumiącego do komory głośników basowych. Ceramiczne struktury wyglądają podobnie jak gąbka, ale w odróżnieniu od niej są twarde. Podobnie jak w modelu Avantera i Cardeas zastosowano też specjalne panele montowane na ściankach komór głośnika średniotonowego. Są to specjalne kratownice o drobnych żebrach rozpraszające fale akustyczne. Kolejną zmianą było wprowadzenie srebrnych gniazd głośnikowych marki WBT serii Nextgen. Srebro wykorzystano również do wykonania styków głośnika wysokotonowego. Całość, czyli obudowa, została wsparta na stabilniejszych, bo masywniejszych i powiększających rozstaw kolców nogach, które przeniesiono w całości z większego i cięższego modelu Avantera. Te z pozoru niewielkie zmiany spowodowały podwyższenie masy głośników Virgo 25plus w stosunku do Virgo 25 o 2 kg przy każdej sztuce, co z pewnością nie jest wadą — przeciwnie, powoduje jeszcze większą stabilność.
Virgo 25 plus korzysta ze wszystkich najlepszych rozwiązań technicznych jakie wcześniej zastosowano w Virgo 25. Jest tam więc słynny głośnik HHCT II, czyli tweeter z 39 mm membraną podobną do głośnika średniotonowego. Średniotonowiec to z kolei równie znany HHCM — też aluminiowy i z podwójnym koszem, wykonanym z dwóch różnych materiałów i zintegrowany z radiatorem chłodzącym cewkę. Dla uzyskania spójnej charakterystyki głośniki basowe także są aluminiowe. Pracują w układzie przeciwsobnym push-push, co oznacza, że siły wsteczne generowane w kierunku obudowy znoszą się wzajemnie. Faza pracy, pomimo umieszczenia ich z boku, jest zgodna z pozostałymi głośnikami. Takie umiejscowienie miało jeszcze jeden cel: zmniejszyć powierzchnię przedniej ścianki i tym samym zmniejszyć sumaryczną ilość odbić od niej, co z kolei wpływa na jakość obrazu stereofonicznego.

Ceny:
Classic 10 w kolorze Oak, Cherry, Walnut, Black Ash: 6500 zł
Classic 10 w kolorze Black High Gloss, White High Gloss: 7400 zł
Classic 20 w kolorze Oak, Cherry, Walnut, Black Ash: 9100 zł
Classic 20 w kolorze Black High Gloss, White High Gloss: 9950 zł
Virgo 25plus w kolorze Oak, Cherry, Walnut, Black Ash: 41.000 zł
Virgo 25plus w kolorze Black High Gloss, White High Gloss: 46000 zł

Źródło: Audio System