pl | en

Audiomica Laboratory Excellence – nowa seria kabli

Geneza
Pomysł na serie Excellence zrodził się ponad rok temu. Trwały wówczas końcowe prace nad limitowaną serią Ultra Reference. Mając świadomość referencyjnych parametrów kabli z serii Ultra Reference postanowiliśmy połączyć je z walorami serii Red. Następnym krokiem były próby połączenie aspektów brzmieniowych limitowanej serii ze sprawdzonymi rozwiązaniami technicznymi serii Czerwonej. Naszym celem było stworzenie przewodów z najwyższej półki o możliwie przystępnej cenie.
Nieoficjalna premiera kabla głośnikowego i zasilającego z serii Excellence miała miejsce 12-13 listopada 2011 na Audio Show w Warszawie. Kable pracowały w systemie pokazowym, a po wystawie zostały rozesłane do indywidualnych osób według listy. Zapisy na testy trwały przez cały okres wystawy. Zebrane w ten sposób opinie były bardzo pomocne przy tworzeniu finalnych wersji.

Testy, testy, testy…
Jak wszystkie kable Audiomica Laboratory seria Excellence przeszła podobną drogę. Pomysł, konstrukcja, badania poprawności elektrycznej, odsłuchy. Nowością były testy prototypów przeprowadzone przez indywidualnych audiofilów w ich domach. Poprawiane wersje były na bieżąco dosyłane testującym. Testy te trwały prawie pięć miesięcy. W tym czasie przewody zwiedziły większość naszego kraju. Pracowały w 24 rożnych systemach audio. Równocześnie trwały testy i apgrejdy w naszym laboratorium i studio odsłuchowym. Każdy przewód z nowej serii miał kilka prototypów. Testowaliśmy rożne przewodniki, dielektryki, ekrany i wtyki.
Kable były testowane pod kontem wpływu pola elektromagnetycznego na przesyłany sygnał.

Cała seria to cztery kable: głośnikowy, interkonekt, zasilający i pierwszy w naszej ofercie światłowód, optyczny Toslink.

Materiały
Poszukując materiału przewodzącego na nową serię wykluczyliśmy srebro jubilerskie zastosowane w serii ultra Reference – ze względu na wysoką cenę. Przewody z miedzi posrebrzanej są już dostępne w naszej ofercie. Wybór padł na równie bezkompromisowe rozwiązanie, mianowicie na przewodnik wykonany z miedzi monokrystalicznej, beztlenowej (Ohno Continous Casting). OCC gwarantuje czystość miedzi na poziomie 6N (99,99997%). Opatentowany przez profesora Ohno proces Ohno Continuous Casting polega na podgrzewaniu i schładzaniu wyciąganego przewodnika, gwarantując uzyskanie bardzo długich kryształów.
Przewodnik umieszczono w dielektryku z tworzywa fluoroorganicznego Teflon FEP. FEP jest bardzo podobny w składzie do PTFE (politetrafluoroetylen) i PFA (żywicy polimerowej). Właściwości użytkowe i FEP, PTFE, PFA w przeznaczeniu do kabli audio są praktycznie identyczne. Niskie tarcia i brak reaktywności - zdolności do udziału w reakcjach chemicznych. FEP jest bardziej miękki niż PTFE i daje się łatwiej układać, odporny na wysoką i niską temperaturę.
Wtyki zostały posrebrzone w podwójnym procesie galwanizacji w wyniku którego powłoka srebrna jest trzykrotnie grubsza niż w standardowym posrebrzaniu i wynosi 5-7 mikronów dla standardu 1-2 mikrona przy np. pozłacaniu. Wszystkie kable z tej serii są ekranowane. Interkonekt Erys Excellence ma aż pięć ekranów. Dlatego zrezygnowaliśmy z dodatkowych filtrów znanych z Seri Red, Gray i Black.

Źródło: Audiomica Laboratory