pl | en

Problem z basem

Panie Wojciechu!

Potwierdzam, że zmiana lamp daje wyczuwalną różnicę.
Nowa edycja Mullarda 12AX7 (ECC83) produkowana przez New Sensor, założona do mojego Vincenta 226MKII poprawiła przede wszystkim brzmienie wokali (szczególnie kobiecych). Zmiany w innych aspektach brzmienia nie są już tak ewidentne. Myślę, że w przyszłości będę jeszcze próbował z innymi lampami, bo warto.

Obecnie nie mogę sobie poradzić z innym problemem. Chodzi o bas.
Na poniższym rysunku: kanapa – zielona, kolumny (Swans D2.1SE) – czerwone. Gdy słucham siedząc na kanapie bas jest zbyt głośny (momentami wręcz dudni). Gdy przysunę się bardzo blisko do kolumn (np o ponad metr) to niski bas wyraźnie słabnie. Niestety nie mogę na stałe przesunąć do przodu kanapy, bo będzie ona stała za blisko telewizora. Zmiany ustawienia kolumn nie dają porównywalnych efektów jak zmiana miejsca słuchacza. Domyślam się, że problem wynika z pomieszczenia, ale nie do końca to rozumiem.
Czy ma Pan jakieś pomysły na rozwiązanie tego problemu? Może jest to jakieś typowe zjawisko....
A może powinienem ustawiać w mieszkaniu gąbki w różnych miejscach, żeby sprawdzić skąd pochodzi problem (odbicie fal?). Tylko nie wiem czy te typowe gąbki ze stożkami mają w ogóle istotny wpływ na niski bas?Witam!

Bas to najtrudniejszy do opanowania zakres i myślę, że gąbki niewiele tu dadzą, bo tłumią wyższe częstotliwości. Idealnie byłoby spróbować zamienić miejscami kanapę i system z kolumnami. Takie aranżacje zawsze działają. Jeśli się nie da (zapewne), to warto wypróbować zatkać wyloty bas-refleksu gąbką, albo czymś innym (niestety nie znam Swanów, więc nawet nie wiem, czy to bas-refleks…). Niestety nie ma tu wiele więcej pola działania, bo najwyraźniej w miejscu, w którym Pan siedzi jest węzeł, w którym fale się wzmacniają i nie da się wiele z tym zrobić. Nie wiem, czy nie trzeba będzie wymienić kolumn, bo te najwyraźniej grają w tym zakresie nieco mocniej niż trzeba.

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła