08 Wrzesień 2015

JBL EVEREST DD67000

KOLUMNY GŁOŚNIKOWE

Źródło: SUPORT

Produkty JBL z serii Everest to referencyjne kolumny głośnikowe, powszechnie uważane za najdoskonalszy instrument do odtwarzania muzyki z dowolnego źródła jaki do tej pory został stworzony przez tego producenta. Od niedawna w sprzedaży znajdują się nowe, ulepszone Everesty oznaczone symbolem DD67000.

Mając ponad 60-letnie doświadczenie w tworzeniu high-endowych kolumn głośnikowych, JBL przystąpił do projektowania kolumn, które zawierałyby zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne elementy firmowego stylu, jednocześnie osiągając możliwe najwyższy pułap jakości dźwięku. W konsekwencji mierzalne osiągi DD67000 (podobnie jak jego poprzednika – modelu DD66000) są podręcznikowe. Charakterystyka przetwarzania jest nadzwyczaj gładka i rozciągnięta. Kierunkowość w całym paśmie jest doskonale zrównoważona (power response), zniekształcenia harmoniczne są niezauważalne, a liniowość w wymiarze dynamicznym (brak kompresji) jest niedościgniona.

Kolumny głośnikowe JBL Everest DD 67000 mogą współpracować ze wzmacniaczem o maksymalnej mocy 500 W. Pod maskownicą JBL Everest DD 67000 umieszczono dwa potężne, niskotonowe głośniki, z których średnica każdego wynosi 38 cm. JBL zastosował stożkową, trójwarstwową membranę typu ‚sandwich’. Eliminację powstających zniekształceń oraz dźwiękową neutralność zapewnia połączenie delikatnej, papierowej fibry oraz rdzenia ze sztywnej, sprężystej pianki. Membrana, która znajduje się w masywnym koszu z lanego aluminium jest uruchamiana za pomocą 10-centymetrowej cewki. Za brzmienie wysokich tonów odpowiada 10-centymetrowy kompresyjny przetwornik wysokotonowy wykonany z czystego berylu, a za najwyższe rejestry odpowiada 25-milimetrowy, również berylowy, tweeter; dzięki niemu kolumny te są w stanie odtworzyć dźwięki, których częstotliwość sięga nawet 60 kHz.

O wysokiej jakości brzmienia oferowanego przez kolumny JBL Everest DD67000 świadczą m.in. niezwykle pozytywne recenzje ukazujące się w branżowych czasopismach. Jeden z brytyjskich dziennikarzy, John Bamford („Hi Fi News”) pisał o nich w ten sposób: „Moja kolekcja najwyższej jakości nagrań audiofilskich oczarowała mnie na nowo dzięki głośnikom wydobywającym prawdziwą istotę brzmienia instrumentów i wokali, a także wrażeń akustycznych, w których zostały uchwycone. Jak dodał: „Jeśli pragniesz brzmienia druzgocącego kości, to te kolumny dostarczają go w dużej ilości. Everesty generują odpowiednie uderzenie, szczerze mówiąc to ekspansywna broń”.

Model Everest DD67000 został wyceniony na kwotę 185 000 zł. Kolumny dostępne są standardowo w kolorze rosewood (palisander), ale można je na zamówienie kupić również w kolorach: deep black (czarny), polar white (biały), rosso corsa (czerwony), verde mantis (zielony), racing orange (pomarańczowy) oraz sapphire blue (niebieski). Czas oczekiwania realizacji takiego zamówienia to do 90 dni, a cena jest wówczas wyższa. Każda z dwóch kolumn głośnikowych JBL Everest DD 67000 kosztuje 185 tysięcy złotych, ale jest to cena w pełni adekwatna do jakości.Więcej o...
JBL

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer