17 Październik 2017

GAD Records – nowości wydawnicze (październik 2017)

MUZYKA

Źródło: GAD RECORDS

Chickadisc – siostrzany label wytwórni GAD Records – wprowadził do sprzedaży dwie nowości: album Personal Note Marka Nauseefa oraz Welcome to World. Complete Studio Recordings 1979-82 formacji Moebius.

Mark Nauseef to amerykański perkusista, który w latach 70. miał okazję współpracować z największymi gwiazdami świata rocka. W jego CV można znaleźć albumy nagrane we współpracy z Thin Lizzy czy Ianem Gillanem. Pod koniec tej – niezwykle udanej – dekady Nauseef postanowił jednak zmienić otoczenie; zamieszkał w Hamburgu, gdzie zajął się twórczością zderzającą ze sobą elementy jazzu, rocka, awangardy i muzyki etnicznej. Efektem tej niecodziennej wolty jest album Personal Note – „solowy debiutprezentujący zaskakującą formułę fusion, w której niezliczone instrumenty perkusyjne łączą się z wirtuozerskimi partiami syntezatorów, saksofonu czy gitar” (jak czytamy w opisie płyty umieszczonym w sklepie Kultowe Nagrania).

Obok lidera w nagraniu płyty udział wzięli uznani muzycy: Joachim Kuhn, Trilok Gurtu, Jan Akkerman czy George Kochebeck. Co więcej, w utworze Chemistry wokalnie udzielił się legendarny Phil Lynnot z Thin Lizzy. Wznowiony przez Chickadisc materiał został zremasterowany z oryginalnej taśmy-matki z archiwum firmy CMP i – co istotne – ukazuje się po raz pierwszy w Europie na CD. W dołączanej do wydawnictwa książeczce znalazły się wspomnienia Marka Nauseefa i historia powstawania nagrań.

Moebius (nie mylić z Dieterem Moebiusem!) to kalifornijski projekt pod wodzą Bryce Robbley’a i Douga Lynnera (przez pewien czas zespół współtworzył także Steve Roach), którzy fascynację syntezatorami połączyli z przebojowymi, transowymi utworami, zanurzonymi jednocześnie w stylistyce disco. Debiutancki album zespołu z 1979 roku uznawany jest dzisiaj – w pewnych kręgach – za dzieło kultowe, między innymi za sprawą szalonej, punkowo-elektronicznej wersji Light My Fire The Doors.

Welcome to World zbiera wszystkie nagrania studyjne zespołu: materiał z obu wydanych albumów oraz singlowy utwór Born on a Saturday Night. Całość została zremasterowana z oryginalnych taśm z archiwum Moonwind Records i wzbogacona o obszerną książeczkę z niepublikowanymi fotografiami oraz historią grupy, opartą na świeżym wywiadzie z Dougiem Lynnerem.

Oba opisane wyżej wydawnictwa są dostępne w sprzedaży na CD w sklepie Kultowe Nagrania; chętni na ich nabycie powinni udać się TUTAJ oraz TUTAJ.Więcej o...
GAD RECORDS

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer