16 Wrzesień 2017

Tonsil ALTUS 280

KOLUMNY GŁOŚNIKOWE

Źródło: WHITE MAGICK

Tonsil wprowadza do sprzedaży nowy model kolumn głośnikowych – Altus 280. Jak deklaruje w oficjalnej informacji prasowej, „to zupełnie nowy projekt, który powinien spodobać się szerokiej grupie klientów”.

Altus 280 został wyposażony w „solidnie wykonaną oraz dodatkową wzmocnioną skrzynię”, która charakteryzuje się zwężającymi się ku tyłowi masywnymi ściankami bocznymi. Polacy zdecydowali się na takie rozwiązanie z dwóch powodów: nie dość, że tego typu ścianki redukują wibracje, to także – dzięki odpowiednio dobranemu kształtowi – redukują niepożądane fale stojące wewnątrz komory akustycznej. Tonsil zwraca także uwagę na oparty na dwóch tunelach bass-reflex, który ma wzmacniać niskie tony. Tunele te umieszczono z przodu obudowy „dla zachowania linearnej charakterystyki tonów niskich”.

Sercem modelu Altus 280 jest trójdrożny układ głośnikowy, który dostosowany jest do pracy przy wysokim poziomie głośności, a także przy sporych wartościach przyjmowanej mocy i bez ryzyka kompresji. Za odtwarzanie wysokich tonów odpowiedzialna jest tytanowa kopułka, która została zaprojektowana specjalnie dla nowej inkarnacji Altusów. Co ciekawe, jest chłodzona płynem ferromagnetycznym i wyposażona w silny układ magnetyczny. Głośnik średniotonowy korzysta z membrany wykonanej z czystej, prasowanej celulozy oraz piankowego zawieszenia. Z kolei zakres niskich tonów odtwarza 25 cm głośnik wyposażony we wzmocnioną celulozową membranę.

Sporo miejsca w newsie prasowym Tonsil poświęcił dwóm nowym projektom. Mowa tu o dolnym resorze oraz górnym gumowym zawieszeniu. W wypadku tego pierwszego zwiększono krzywiznę i głębokość fałdy, co pozwoliło na osiągnięcie większej amplitudy wychyleń i ograniczenie oporu mechanicznego; projekt tego drugiego polega z kolei na wykorzystaniu nowej mieszanki o mniejszym współczynniku twardości i większej elastyczności, która poprawia charakterystykę skoku i redukuje zbędny opór mechaniczny.

Kolumny Altus 280 bazują na zupełnie nowym projekcie odnośnie zwrotnicy dzielącej pasmo na poszczególne głośniki – skupiono się przede wszystkim na poprawie korelacji fazowej między głośnikami, a także doborze charakterystyki tłumienia filtrów w celu uzyskania jak najlepszego rozkładu efektywności oraz mocy między poszczególnymi głośnikami. Jak deklaruje Tonsil, przekładać ma się to na „spójny, harmonijny i przede wszystkim zrównoważony dźwięk, niezależnie od gatunku muzycznego […]”.

Jak podaje polski producent, Altusy 280 mają nie tylko oferować dźwięk wysokie jakości, ale także „cieszyć oko swoim designem”. Tonsil przygotował nowe satynowe wykończenie, dzięki któremu kolumny mają „prezentować się bardzo okazale”. Obecnie dostępna jest wersja czarna, biała, a także czarna z białymi bokami.

Kolumny głośnikowe Tonsil Altus 280 są już dostępne w sprzedaży. W przesłanej informacji prasowej zabrakło niestety informacji o ich cenie detalicznej. Warto jednak dodać, iż na model ten producent oferuje 10 lat gwarancji typu door-to-door.

Specyfikacja techniczna:

Moc nominalna: 150 W
Moc maksymalna: 280 W
Impedancja: 8 omów
Pasmo przenoszenia: 35 – 25 000 Hz
Efektywność: 90 dB
Wymiary (S x W x G): 265 x 985 x 365 mm
Waga: 38,5 kgWięcej o...
TONSIL

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer