05 Marzec 2021

TIDAL ma nowego właściciela

Square, Inc. kupuje większość udziałów serwisu streamingowego Tidal za „jedyne” 297 mln USD

Źródło: Forbes

SERWIS STREAMINGOWY

Jak informuje firma Square, Inc., serwis streamingowy Tidal sprzedał jej większościowy pakiet udziałów – firma zapłaciła za niego 297 milionów dolarów amerykańskich.

TIDAL i Dolby Atmos

Platforma muzyczna Tidal, która wydawała się potrzebować dokapitalizowania, aby gonić konkurentów, przede wszystkim serwis Spotify, sprzedała większościowy pakiet Square, Inc. To amerykańska firma zajmująca się usługami finansowymi, agregacją usług handlowych, obsługująca również płatności mobilne, z siedzibą w San Francisco w Kalifornii. Sprzedaje oprogramowanie i sprzęt do płatności online, a także rozszerzyła swoją działalność na usługi dla małych firm. Założona została w 2009 roku przez Jacka Dorseya i Jima McKelveya, a swoją pierwszą aplikację i usługę uruchomiła w 2010 roku; Dorsey jest CEO Twittera.

Wiele lat temu firma, która wydawała się oferować kolejną usługę strumieniowego przesyłania muzyki, zdecydowała się zmienić reguły gry i podzielić się udziałami z artystami. Tidala założył Jimmy Iovine, korzystając z pieniędzy pozyskanych ze sprzedaży, za 3,2 miliarda dolarów, firmy Beats, którą zakładał wraz z Dr Dre. W przypadku Tidala współwłaścicielami zostali: Alicia Keys, Arcade Fire, Beyoncé, Calvin Harris, Coldplay’s Chris Martin, Daft Punk, Damian Marley, deadmau5, Indochine, J. Cole, Jack White, Jason Aldean, Kanye West, Lil Wayne, Madonna, Nicki Minaj, Rihanna, TI i Usher.

Shawn ‚Jay-Z’ Carter przed tą sprzedażą był głównym udziałowcem w serwisie i nadal będzie zasiadał w zarządzie pod auspicjami Square, Inc. Jay-Z sprzedał również część swojej drugiej firmy i jest teraz posiadaczem 1,4 miliarda dolarów – poprzednio miał „tylko” 1 miliard…

tidal.com

Tekst i zdjęcia: mat. prasoweWięcej o...
TIDAL

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer