27 Wrzesień 2021

Soundedit ’21 – Planetarium Lema, Skalpel i Lydia Lunch

Już 23 października będzie można posłuchać duetu Skalpel grającego muzykę zainspirowaną twórczością Stanisława Lema

Źródło: Soundedit

→ FESTIWAL

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Soundedit duet Skapel zaprezentuje projekt dedykowany Lemowi pt.: Planetarium Lema. To wycieczka po rozrywkowo-edukacyjnym parku tematycznym, inspirowanym twórczością wielkiego pisarza.


Skalpel Highlight

⸜ Duet Skalpel • foto Bartosz Hołoszkiewicz


Na każdej z „planet” będą im towarzyszyć muzyczni goście. Projekt jest współorganizowany z Narodowym Centrum Kultury. Muzycy duetu zostaną również uhonorowani statuetką „Człowieka ze Złotym Uchem”. Tego samego dnia (24 października) w klubie Wytwórnia pojawi się jedna z czołowych postaci nowojorskiego ruchu no wave – Lydia Lunch.

Stanisław Lem często używał swojej ponadprzeciętnej imaginacji do wyobrażania niewyobrażalnego. Jego twórczość była wyrafinowaną intelektualnie próbą spojrzenia na wszechświat z innej, niż tylko ludzkiej perspektywy. Starał się określić nasze miejsce we wszechświecie, relacje z kosmosem i z naszym człowieczeństwem. Ponadto Lem był futurologiem, który trafnie przewidział wiele wynalazków i aspektów naszej współczesności – przyszłość z książek Lema jest naszą teraźniejszością. Stanisław Lem urodził się sto lat temu – 12 września 1921 r. – dlatego rok 2021 został uznany za rok Lema.


⸜ Lydia Lunch • foto Jasmine Hirst

⸜ Lydia Lunch • foto Jasmine Hirst


Duet Skalpel pragnie zabrać słuchaczy w muzyczną podróż do ciał niebieskich powstałych w wyobraźni Stanisława Lema. Będą to muzyczne emanacje atmosfer i krajobrazów planet: Solaris, Eden i Regis III (z powieści Niezwyciężony). Do współpracy Skalpel zaprosił muzyków, którzy będą reprezentowali mieszkańców tych planet. Bogate instrumentarium, posługiwanie się różnym językami muzycznymi ma zaskakiwać słuchacza i być odpowiednikiem spotkanie z nieznanym, niewytłumaczalnym.

SOUNDEDIT.pl

Tekst i zdjęcia: mat. prasoweWięcej o...
KONCERT

Więcej o...
SOUNDEDIT

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer