08 Wrzesień 2021

Fortepiany Wolności – Roger Eno

Jedyny koncert w Polsce

Źródło: Soundedit

→KONCERT

Wyjątkowe koncerty powinny odbywać się w wyjątkowych miejscach. 11 września (sobota) w Amfiteatrze na Kamiennej Górze w Gdyni wystąpi Roger Eno. Koncert rozpocznie się o godz. 19.00, udział w nim jest bezpłatny. Twórca zaprezentuje autorskie kompozycje, ambientowe improwizacje oraz utwory z płyty „Mixing Colours”, którą nagrał ze starszym bratem – Brian’em Eno.


FW21_Roger_Eno_press1


Roger Eno karierę nagraniową rozpoczął od pracy nad ścieżką dźwiękową do filmu Davida Lyncha „Diuna”. Wyspecjalizował się właśnie w muzyce ilustracyjnej. Uważa, że muzyka powinna tworzyć atmosferę zamiast dominować. Komponuje muzykę filmową i teatralną. Definiuje się go również jako twórcę ambientu. W jego dyskografii znajduje się kilkadziesiąt autorskich albumów, współpracował z takimi artystami jak m.in.: David Gilmour z Pink Floyd, Lou Reed, Beck czy Jarvis Cocker z grupy Pulp.


FW21_Roger_Eno_press3


Artysta, podobnie jak jego starszy brat, tworzy również instalacje dźwiękowe, które prezentował m.in. w: Tate Britain, na Aldeburgh Fringe Festival, w Słowacji i Austrii, a także Nocturnal Museum we Wschodniej Anglii.

W marcu 2020 r. Roger i Brian Eno wydali pierwszą wspólną płytę – „Mixing Colours”. Wydawcą jest prestiżowa wytwórnia Deutsche Grammophon. Kompozytorzy rozwijali koncepcję płyty od roku 2005. Początkowo powstałych osiemnaście utworów nie traktowali jako część czegoś większego.

– Nigdy planowaliśmy jakiegoś zamkniętego, jednoznacznie zakończonego rezultatu. Nasza praca była raczej jak rozmowa, wymiana zdań, myśli, pomysłów i opinii. Prowadziliśmy ją przez ponad piętnaście lat. Kiedy liczba utworów ciągle rosła, pojawił się pomysł na pełny album. Efekt nadal był dla nas interesujący. Myślę, że stworzyliśmy coś, do czego żaden z nas nie mógł dojść samodzielnie – wspomina Roger Eno.

Projekt, w którym kameralne, fortepianowe koncerty odbywają się w przestrzeni miejskiej, został zainicjowany przez Festiwal Soundedit w 2018 r. „Fortepiany Wolności” to impreza towarzysząca 13. edycji Festiwalu. Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Gdyński koncert „Fortepianów Wolności” jest realizowany w ramach projektu „Soundedit prezentuje w Gdyni”.

SOUNDEDIT.pl

Tekst: mat. prasowe

Zdjęcia: Wojtek BryndelWięcej o...
KONCERT

Więcej o...
SOUNDEDIT

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer