07 Listopad 2021

MDG – nowości na październik i listopad 2021

Najnowsze wydawnictwa Musikproduktion Dabringhaus und Grimm

Źródło: Musikproduktion Dabringhaus und Grimm

→ MUZYKA ⸜ PREMIERA

Niemiecki wydawca Musikproduktion Dabringhaus und Grimm, specjalizujący się w wyszukiwaniu niewydanych do tej pory, lub rzadko wykonywanych utworów, a przy tym gwarantujący znakomity dźwięk, proponuje cztery tytuły na nadchodzące miesiące.

⸢ 1 ⸥

Wermann/Merkel/Reger

Complete Works for Violoncello & Organ
Hannah Vinzens – Violoncello

Gordon Safari – Organ
„First Recording” | MDG 903 2206-6  (SACD)

MDG_Booklet_9032206-6_wermann-ua_vinzens-safari_RZ.indd

▌ Niezwykły program z pierwszymi nagraniami kompozytorów Oskara Wermanna i Gustava Merkela na wiolonczelę i organy. Sonata Wermanna op. 58 to prawdopodobnie pierwszy przykład kompozycji tego typu. Organy, które słychać w nagraniu to instrument Jehmlicha z Christuskirche w Dreźnie-Strehlen. Hannah Vinzens i Gordon Safari współpracują również w ramach, założonego przez siebie, zespołu BachWerkVokal.

⸢ 2 ⸥

Federico Mompou (1893 – 1987)
Mélodies & Chansons
Julia Sophie Wagner – Soprano
Steffen Schleiermacher – Piano
„First Recording” | MDG 613 2219-2 (CD)

MDG_Booklet_613 2219-2_Mompou-Wagner-Schleierm_RZ.indd

▌ Federico Mompou, kompozytor i pianista, dla wielu wyjątkowa osobowość w muzyce XX wieku. Julia Sophie Wagner i Steffen Schleiermacher wybrali jego pieśni, w których oddali oni – jak czytamy w materiałach prasowych – w wyjątkowo przekonujący sposób ich piękno i elegancję.

⸢ 3 ⸥

Berg/Mahler/Webern/Zemlinsky
FIN DE SIÈCLE
Chimaera Trio
„Debut” | MDG 903 2225-6  (SACD)

MDG-Chimaera-Trio_2021-K1.indd

▌ Określenie „Belle Époque” odnosi się do okresu od 1884 do 1914 roku. W tym kontekście „Fin de Ciècle” opisuje nurty artystyczne i stosunek do życia w ostatnich dwóch dekadach XIX wieku, właśnie w wieku w Belle Epoche. I to z muzyką Fin de Siècle w MDG debiutuje Chimaera Trio. Płyta oparta jest na prawie symfonicznym trio klarnetowym Aleksandra von Zemlinsky’ego, jest na niej miejsce dla holenderskich muzyków Albana Berga i Antona Weberna, a sednem programu jest Gustav Mahler i jego transkrypcje pieśni.

⸢ 4 ⸥

Ewald Straesser (1867 – 1933)

Sonata op. 32

Suite

3 Reigen op. 25

Gudrun Höbold – Violoncello
Eri Uchino – Piano
„World Premiere Recording” | MDG 903 2228-6  (SACD)

MDG-Booklet_2228-6_Hoebold-Uchino_Straesser-2021-RZ.indd

▌ Katalog Ewalda Sträßera zawiera ponad 200 kompozycji; wysoko oceniane za jego życia, zostały po jego śmierci zapomniane i zniknął on z wykonywanego repertuaru. Niesłusznie, co Gudrun Höbold i Eri Uchino pokazują w tym nagraniu na skrzypce i fortepian.

www.MDG.de

Tekst i zdjęcia: mat. prasoweWięcej o...
MDG

Więcej o...
MUZYKA

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer