18 Grudzień 2017

Dynaudio SUB 3 ORAZ SUB 6

SUBWOOFER

Źródło: NAUTILUS

Dynaudio odświeża ofertę subwooferów, proponując dwa nowe modele: Sub 3 i Sub 6, które zastępują wszystkich poprzedników.

Ciekawostką jest, że tańszy Sub 3, to urządzenie o gabarytach tylko nieznacznie mniejszych od starszego modelu Sub 600. Wykorzystano tu znany z tego ostatniego moduł wzmacniający w klasie D o mocy 300 W, wraz z identycznym panelem ustawień. Głośnik wykonano z tradycyjnego MSP, czyli polimeru krzemianowo-magnezowego. Na tym jednak podobieństwa się kończą, gdyż reszta konstrukcji została zaprojektowana od podstaw. Głośnik – dla przykładu – jest nieco mniejszy i ma średnicę 24 cm, a wykorzystane w nim rozwiązania odpowiadają jakościowo nowej serii Contour. Dzięki temu głośnik w Subie 3 charakteryzuje się wyższą efektywnością i rozszerzonym pasmem przenoszenia.

Ciekawie prezentuje się także droższy model oznaczony symbolem Sub. Jego skrzynka jest wyjątkowo szeroka, niska i płytka, a po obu jej stronach znajdują się osobne 24 cm głośniki, pracujące w trybie push-push. W dodatku dysponują one membranami wykonanymi z aluminium podklejonego od strony wewnętrznej celulozą, która redukuje rezonanse własne metalu. Patent ten został ochrzczony mianem MSP+ Hybrid Drive, a firmowy krzemian magnezu (MSP) przyjmuje tu postać nakładki na środku membrany, będącej dodatkową strukturą usztywniającą. Zapewnia ona powierzchni membrany odpowiednią sztywność przy ekstremalnych parametrach pracy, takich jak pasmo graniczne 16 Hz ze spadkiem 3 dB i 500 W wzmocnienie.

Nie mniej istotną cechą Suba 6 jest cyfrowy korektor DSP z rozbudowanymi opcjami filtrowania, a także zaprogramowanymi presetami służącymi do zestrojenia Suba 6 z niektórymi modelami kolumn Dynaudio. Użytkownik dokonuje wyboru w bardzo prosty sposób, za pomocą wyświetlacza na tylnym panelu. Obecnie dostępne są: Contour, Confidence, Evidence, Special Forty i Special Twenty-Five, jednak producent deklaruje, że aktualizacje będą pojawiać się w późniejszych terminach. Obydwa modele subwooferów umożliwiają także połączenie dwóch lub więcej jednostek w systemie stereo lub surround, z konfiguracją za pomocą przełącznika Master/Slave.

Subwoofery Dynaudio Sub 3 oraz Sub 6 dostępne są w satynowej bieli i czerni, a ich ceny wynoszą odpowiednio: 6 290 i 9 900 zł. Dystrybutorem marki na terenie polski jest firma Nautilus.Więcej o...
DYNAUDIO

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer