03 Październik 2017

Dynaudio SPECIAL FORTY

KOLUMNY GŁOŚNIKOWE

Źródło: NAUTILUS

Z okazji 40. rocznicy powstania firma Dynaudio wprowadziła do swojej oferty kolumny podstawkowe Special Forty. Nawiązują one do sztandarowych osiągnięć Duńczyków w dziedzinie projektowania i konstruowania high-endowych zespołów głośnikowych, zachęcają jednocześnie do spojrzenia z szerzej perspektywy na bogatą historię marki.

Od strony „formalnej” monitory Special Forty są standardową konstrukcją: to dwudrożne kolumny głośnikowe wyposażone w jeden tweeter oraz jeden przetwornik średnio-niskotonowy. Zaskoczeniem dla miłośników Dynaudio będą jednak rozmiary rocznicowego modelu; zamiast dużego głośnika średnio-niskotonowego, wymuszającego duże gabaryty i stawiającego potężne wymagania przed wzmacniaczem – zaimplementowano mniejszy, ale za to wyposażony w rozwiązania znane z referencyjnych serii Confidence oraz Evidence. Głośnik ten pracuje w kompaktowej obudowie o gabarytach identycznych jak w aktywnych monitorach Focus XD i jest w stanie bez zniekształceń sięgnąć w górę aż do 4 kHz – konstruktorzy określają go jako najlepszy 17 cm przetwornik w historii Dynaudio.

Ciekawie prezentuje się także głośnik wysokotonowy. TO jedwabna kopułka Esotar Forty, która została zaprojektowana specjalnie z myślą o jubileuszowym modelu. Wykorzystuje ona rozwiązania wypróbowane w głośnikach wysokotonowych Dynaudio przez ostatnie 40 lat. Przenosi on liniowo do 1 kHz, dzięki czemu charakterystyki obydwu głośników pokrywają się ze sobą w szerokim zakresie pasma. Umożliwiło to zestrojenie ich za pomocą (znanych z topowych konstrukcji Dynaudio) łagodnych filtrów pierwszego rzędu, zbudowanych z wyselekcjonowanych komponentów pierwszej klasy.

Warto również dodać, iż model Special Forty jest nie tylko ciekawą propozycją pod kątem dźwiękowym, ale i kolekcjonerskim. Model ten dostępny jest w zaledwie dwóch wersjach wykończenia: czerwonej lub szarej (oba na wysoki połysk). Co więcej, wykorzystany w projekcie naturalny fornir brzozowy charakteryzuje się fakturą drobnych prążków, dzięki czemu prezentuje się niezwykle efektownie.

Na sam koniec należy również wspomnieć o filmiku, który firma Nautilus – polski dystrybutor marki – przygotowała na temat rocznicowych monitorów od Dynaudio. Ten humorystyczny (i pozbawiony audiofilskiego zadęcia) filmik, gdzie obok kolumn głównym bohaterem jest… siekiera, można zobaczyć TUTAJ.

Kolumny Dynaudio Special Forty są już dostępne w sprzedaży, również u polskiego dystrybutora. Ich cena detaliczna wynosi 12 900 zł.Więcej o...
DYNAUDIO

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer