15 Październik 2021

Dan Clark Audio Stealth

Planarne słuchawki zamknięte z technologią AMTS

Źródło: Multimedia Intelligent Products

→ SŁUCHAWKI

Model Stealth to flagowe i jednocześnie zamknięte słuchawki planarne Dan Clark Audio. Wyposażono je najdoskonalsze, czwartej już generacji, przetworniki specjalnie zaprojektowane dla modelu Stealth, w których zastosowano technologię AMTS (Acoustic Metamaterial Tuning System).


Dan_Clark_Audio_Stealth_01


Zadbano nie tylko o właściwości soniczne, ale także o kwestie praktyczne. Skonstruowano na nowo pałąk, a w konstrukcji słuchawek zastosowano wiele praktycznych i innowacyjnych jednocześnie rozwiązań wraz z najlepszymi materiałami.

AMTS – system tuningu akustycznego z użyciem metamateriałów

W Dan Clark Audio podczas wieloletnich prac badawczych zidentyfikowano wiele odwiecznych problemów związanych z konstrukcją słuchawek. Jednym z nich jest problem fal stojących w zakresie wysokich częstotliwości, których skutkiem bywa często ostre, męczące i syntetyczne brzmienie w tym zakresie.

AMTS, jak czytamy w materiałach prasowych, „rozwiązuje ten problem raz na zawsze”. Jest to specjalnie zaprojektowany element znajdujący się pomiędzy przetwornikiem a uchem słuchacza. Integruje on w sobie falowody, kontrolę rozpraszania, rezonatory Helmholtza oraz rezonatory ćwierćfalowe w jednej, kompaktowej strukturze.


Dan_Clark_Audio_Stealth_04


Elementy rozpraszające redukują znaczną część fal stojących, natomiast rezonatory działają, jako filtry szeroko oraz wąskopasmowe. Prowadzi to do wyeliminowania zafalowań charakterystyki w zakresie średnich oraz wysokich częstotliwości.

Przetworniki planarne czwartek generacji

Najnowsze przetworniki, specjalnie opracowane dla modelu Stealth, to nie tylko zastosowanie autorskiej i opatentowanej technologii v-Planar, która znacząco obniżą zniekształcenia harmoniczne i zapewnia fenomenalną wręcz reprodukcję najniższych składowych.

W modelu Stealth przetwornik jest także o 20% większy od stosowanego wcześniej przetwornika E2 a jednocześnie ma całkowicie przeprojektowany system zawieszenia. Ten ostatni zapewnia taki sam poziom napięcia membrany na całej jej powierzchni, co z kolei bezpośrednio przekłada się na zachowanie tłokowej pracy w całym zakresie pasma audio. Zastosowano także zaprojektowany z użyciem technologii FEA i CFD zoptymalizowany układ magnetyczny posiadający zaokrąglone krawędzie dla płynniejszego przepływu powietrza.

Najważniejsze cechy modelu Stealth

  • Opatentowany system tuningu akustycznego z wykorzystaniem metamateriałów (AMTS)

  • Całkowicie nowe przetworniki 4-tej generacji z autorską technologią v-Planar

  • Poprawiony system zawieszenia membrany, zapewniający jej równomierny naciąg

  • Układy magnetyczne zaprojektowane z użyciem technologii FEA i CFD zapewniające jednorodność pola magnetycznego

  • Zupełnie nowa konstrukcja pałąka, który sam dostosowuje się do głowy słuchacza,

  • Perforowany pasek pałąka, który równomiernie rozkłada się na całej głowie


Dan_Clark_Audio_Stealth_06


  • Pady ze skóry proteinowej, które są nie tylko przyjemne w dotyku, ale także zapewniają minimalny nacisk

  • Konstrukcja muszli wykonana z karbonu i aluminium, co bezpośrednio przekłada się na wysoką sztywność i niską masę

  • Model Stealth jest składany ręczne w San Diego w Kaliforni

Cena i dostępność

 18 999 (z 1,8-metrowym kablem VIVO) oraz 19999 z 3-metrowym kablem VIVO).

Słuchawki Dan Clark Audio Stealth, dostępne są w wybranych sklepach audio, a po uprzednim umówieniu się, można odsłuchać w sieci sklepów MP3Store i HiFiPRO.

DANCLARKAUDIO.com

Tekst i zdjęcia: mat. prasoweWięcej o...
słuchawki

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer