31 Styczeń 2018

Chord Electronics QUTEST

Firma Chord Electronics zaprezentowała niedawno nowy przenośny przetwornik cyfrowo-analogowy, będący bezpośrednią następcą uznanego modelu 2Qute: Qutest. Jak deklarują Brytyjczycy, jest to „najbardziej zaawansowany DAC na Ziemi”.

Projekt Qutest czerpie pełnymi garściami z osiągnięć, które stały się udziałem innego przetwornika c/a Chorda: Hugo 2. Mowa tu nie tylko o architekturze przetwornika czy jakości software’u, lecz także unikatowych filtrach wpływających znacząco na jakość brzmienia. Qutest został wyposażony między innymi w izolowany galwanicznie port USB-B, a także wejścia optyczne (x 1) oraz koaksjalne (x 2). Co istotne, przetwornik jest w stanie obsłużyć pliki PCM do 32 bitów/768 kHz oraz DSD512 w wypadku wejścia USB, 24 bitów/384 kHz – koaksjalnego oraz 24 bitów/192 kHz – optycznego. Chociaż tego typu pliki (na przykład DSD512) są obecnie praktycznie niespotykane, to założeniem inżynierów Chord Electronics było wyprodukowanie urządzenia będącego „odpornym na przyszłość” („future-proof”).

W informacji prasowej przesłanej do „HF News” Chord zwraca także uwagę na zaawansowane technologie FPGA i WTA (Watts Transient Aligned), z dobrodziejstw których Qutest korzysta. To właśnie dzięki nim DAC ma spisywać się znacznie lepiej od swojego poprzednika. Ciekawie prezentują się także filtry, którymi użytkownik może dowolnie operować, personalizując dźwięk pod kątem własnych preferencji i przyzwyczajeń.

Nowością w wypadku modelu Qutest jest bez wątpienia chassis. Producent zwraca uwagę przede wszystkim na znacznie większą wagę w porównaniu do obudowy 2Qute’a, a także wykorzystanie wysokiej jakości obrabianego mechanicznie aluminium lotniczego. Obudowa ma jednak nie tylko wpływać na jakość dźwięku, ale i przykuwać wzrok. Za design urządzenia odpowiada właściciel i Chief Designer Chorda – pan John Franks.

Przetwornik cyfrowo-analogowy Chord Electronics Qutest jest już dostępny w sprzedaży w czarnej wersji kolorystycznej (jedynej na tę chwilę przewidywanej) w cenie 1195 funtów (ok. 5700 zł). Polskim dystrybutorem marki jest firma Voice.Więcej o...
CHORD ELECTRONICS

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer