01 Wrzesień 2021

Audiolab DC Block

Nowy produkt brytyjskiej firmy Audiolab

Źródło: Salon Q21

→ ZASILANIE

Do oferty firmy Audiolab został wprowadzony nowy produkt – filtr/reduktor składowej stałej napięcia zasilającego Audiolab DC Block. Kosztuje niewiele, bo tylko 550 zł. Jak czytamy w materiałach prasowych, „DC Block został zaprojektowany w celu poprawy jakości prądu zmiennego, który zasila nasze systemy audio i AV”.

audiolab_dc_block_s_dc_blocker_silver_1627056

Technika

Jednym z powszechnych problemów jest składowa stała obecna w napięciu zasilającym AC. Teoretycznie powinno ono być idealnie symetryczną falą sinusoidalną zmieniającą się między fazą dodatnią i ujemną. Jednak obecność obciążeń asymetrycznych – niezliczonych urządzeń gospodarstwa domowego, które nierównomiernie wykorzystują energię prądu przemiennego, od ściemniaczy, przez urządzenia kuchenne po zasilacze komputerowe – powoduje przesunięcie przebiegu, co skutkuje obecnością napięcia stałego w napięciu dostępnym w gniazdku zasilającym AC (ściennym).

Audiolab DC Block High Fidelity News

Blokując napięcie DC z sieci zasilającej AC, Audiolab DC Block koryguje przesunięcie DC i ponownie równoważy falę sinusoidalną sieci. Jednak rozwiązanie problemu „prądu stałego w sieci” nie jest jedyną korzyścią zapewnianą przez to urządzenie o podwójnym działaniu – zawiera również wysokowydajny obwód filtrujący klasy audio, który usuwa zanieczyszczenia RFI/EMI z zasilania sieciowego. Skutecznie redukuje zarówno szum różnicowy (nasilany przez tanie zasilacze impulsowe używane w wielu urządzeniach domowych), jak i szum trybu wspólnego (pogorszony przez zakłócenia w powietrzu z telefonów, sieci Wi-Fi i Bluetooth).

W materiałach prasowych czytamy:

Ta kombinacja technologii zapewnia, że DC Block nie tylko rozwiązuje problem nasycenia transformatora spowodowanego prądem stałym w sieci; pomaga również uwolnić potencjał dźwiękowy dowolnego komponentu audio, do którego jest podłączony. Poziom szumów spada, a dźwięk staje się bardziej skupiony, ze zmniejszoną ziarnistością, lepszą klarownością, lepiej zdefiniowanym basem i „lżejszymi” tonami wysokimi.

Konfiguracja

Producent deklaruje, że korzystanie z DC Blockera jest proste – podłącz jego wyjście do gniazda zasilania IEC urządzenia audio/AV, a następnie podłącz jego wejście do gniazdka sieciowego (oba kable są w zestawie).


5e5570_c2f1b61b71534e31b8000ee9d5fd8cb7~mv2


Urządzenie jest przeznaczone do użytku z pojedynczym komponentem systemu audio lub AV – Audiolab zaleca, aby zakupiony jeden DC Block był używany ze zintegrowanym wzmacniaczem lub komponentem wzmacniacza mocy w systemie użytkownika, aby uzyskać największe korzyści. Producent sugeruje, iż w razie potrzeby można dokupić kolejne jednostki do wykorzystania z inną elektroniką w systemie – przedwzmacniacze, komponenty źródłowe i tak dalej.

Dystrybucja w Polsce

Salon audio-video Q21

Pabianice, Reymonta 12

Tel. (42) 213 01 66

www.Q21.pl | www.AUDIOLABPOLSKA.pl

Tekst i zdjęcia: mat. prasoweWięcej o...
AUDIOLAB

Więcej o...
ZASILANIE

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer