pl | en
Test
Gramofon + ramię gramofonowe
Scheu Analog PREMIER Mk2 + SCHEU CLASSIC Mk2

Cena: 3660 euro (z talerzem 80 mm) + 650 euro; 3299 euro (z talerzem 50 mm)

Dystrybucja: Pełne Brzmnienie

Kontakt:
Piotr Bednarski, tel.: 695 503 227

e-mail: kontakt@hi-endstudio.com

Strona producenta: Scheu Analog

Kraj pochodzenia: Niemcy

Tekst: Wojciech Pacuła
Zdjęcia: Wojciech Pacuła

Thomas Scheu, właściciel marki Scheu Analog to człowiek przez wiele lat związany z kręgami DIY. Ponad dwadzieścia lat temu zaczął jednak myśleć o stworzeniu takiego gramofonu, który mógłby też sprzedawać komercyjnie. Tak narodził się model Premier, dostępny teraz w dwóch wersjach – testowanej Mk2 oraz przygotowanej dla dwóch ramion Mk3.
Thomas niestety odszedł od nas w 2004 roku. Firmę prowadzi obecnie jego żona Ulla Scheu z kilkoma współpracownikami – do 2006 roku należał do nich Chris Feickert, właściciel firmy Dr Feickert Analogue.
W ofercie Scheu Analog Premier to model środkowy – poniżej w cenniku znajduje się jeszcze model Cello i Diamond, a powyżej Das Laufwerk No. 1 i No. 2. Natomiast ramię, w jakie został uzbrojony jest niedrogie, model Scheu Classic Mk2 to wstęp do świata tej firmy.
I gramofon, i ramię wyglądają jak dobrze przygotowany projekt DIY. Tj. wszystko jest ładnie wykończone, nie ma żadnych widocznych niedoróbek, dróg na skróty, jednak czuć, że to jednostkowe wyroby, dzieło jednego człowieka – dokładnie tak, jak to ma miejsce w przypadku urządzeń Ancient Audio.

Od strony technicznej to bardzo proste produkty. Gramofon jest konstrukcją masową, nieodsprzęganą, z ustawianym osobno silnikiem. Materiał, z którego w całości został zbudowany był przez Thomasa Scheu wybrany w wyniku odsłuchów i jest odbiciem jego osobistych preferencji związanych z brzmieniem. Jest to bowiem wyłącznie akryl – czerniony w podstawie (może być też przezroczysty) i mleczny, półprzezroczysty w talerzu.
Podstawa została skonstruowana w taki sposób, aby chassis było jak najmniejsze, ale jak najcięższe i stabilne. Jej kształt jest okrągły, bo tylko taka forma gwarantuje minimalizację powierzchni. Do wyboru mamy dwa rodzaje talerza – ważący 7,5 kg o wysokości 80 mm (taką wersję otrzymaliśmy do testu) oraz mniejszy, 50 mm, ważący 4,4 kg.
Ramię Classic Mk2 może występować w dwóch długościach – 10” oraz 12” (i takie testowaliśmy). Jest niebywale proste i początkowo wzbudziło u mnie największą nieufność. To zwykły, aluminiowy ceownik, z końcem w postaci płaskiej płytki, wyciętej w kształt główki. Jest to ramię typu uni-pivot ze stalowym ostrzem i śrubami z dwóch boków, na których nakręcone są szerokie nakrętki – regulujemy nimi azymut. Zawieszenie jest nietłumione i nietłumione jest samo ramię – poza trzema gumowymi elementami, którymi przyklejamy przewody do spodu ceownika. Bardzo to dla mnie prymitywnie wygląda. Najważniejsze jednak, jak gra.

ODSŁUCH

Płyty użyte w czasie testu:

  • Billie Holliday, Songs For Distingue Lovers, Verve/Classic Records, One-sided, 2 x 180 g, 45 rpm LP.
  • Clifford Brown and Max Roach, Study In Brown, EmArcy/Universal Music K.K. (Japan), UCJU-9072, 200 g LP.
  • Depeche Mode, Fragile Tension/Hole to Feed, Mute Records, 12BONG42, 2 x 180 g, maxi-SP LP.
  • Dominic Miller, November, Q-rious Music, QRM 114-2, 2 x 180 g LP.
  • Frank Sinatra, Sinatra&Sextet: Live in Paris, Reprise/Mobile Fidelity, MFSL 1-312, No. 238, 2 x 180 g LP; recenzja TUTAJ.
  • Frank Sinatra, The Voice, Columbia/Speakers Corner, CL 743, Quiex SV-P, 180 g LP.
  • J. S. Bach, The Works of Johann Sebastian Bach. IX. Research Period, Archive Production, ARC 3162, LP.
  • Nat “King” Cole, Nat King Cole De Luxe Set, Capitol, STCL 2873, 3 x LP.
  • Queen, Innuendo, Parlophone/EMI Records, 67988, 180 g LP.
  • The Cult, Electric, Beggars Banquet/Sire, W1-25555, LP.
  • The Police, Reggatta de Blanc, A&M Records, AMLH 64792, LP. ¬
  • Wes Montgomery, Smokin’ at The Half Note, Verve/Universal Music K.K. (Japan), UCJU-9083, 200 g LP.

Widząc, niezbyt przecież skomplikowaną, budowę tego gramofonu, rozwiązania odsyłające wprost do produktów DIY nie wiedziałem, czego się po jego dźwięku spodziewać. Właściwie, to po jego złożeniu, co wcale nie było takie proste (szczególnie ze względu na ramię) byłem na tyle całą sprawą zmęczony, że zostawiłem gramofon na dwa dni – pozwalając mu się kręcić, ale nie sięgając po żadną płytę. Niepotrzebnie. Nie wiem, jak to jest, ale Scheu Analog gra tak rasowym dźwiękiem, tak wyrafinowanym, jakby był w drodze na szczyt precyzji i technologii materiałowej. Być może jednak właśnie to, co mnie na początku przystopowało, tj. DIY-owe podejście do problemu, bardzo indywidualne traktowanie produktu przez konstruktora, a pewnie i inne, jeszcze mi nieznane, powody dały w efekcie coś takiego.

Jedno można powiedzieć od razu – niemiecki gramofon gra w sposób, który zdefiniował pojęcie „analogowy” używane obecnie w odniesieniu nie tylko do gramofonów, ale i do innych elementów systemu. „Analogowy” w tym sensie, że pełny, mocny, nieco ciepły, głęboki, absolutnie niedrażniący, pozwalający odpocząć. Powiem najpierw o konsekwencjach takiego stanu rzeczy, które nie wszystkim przypadną do gustu. Sposób budowania dźwięku, ukształtowanie barwy w relacji do dynamiki są odmienne niż te znane z gramofonów Transrotor, Avid czy SME. Powiem więcej – inne nawet niż w Redze i Linnie, chociaż barwa Premier Mk2 jest nieco do tych ostatnich zbliżona. Rzecz w tym, że Scheu Analog gra tak ładnym, tak pełnym dźwiękiem, że gdzieś w tej układance zabrakło miejsca na pazur, na mocniejszy atak, na trochę szaleństwa – oczywiście tam, gdzie ono zostało na czarnej płycie utrwalone.
Jak się wydaje, tak to słyszę, wynika to przede wszystkim z materiałów, z których zbudowano gramofon, a w dalszej perspektywie z preferencji samego Thomasa. Nie słychać tego jak „błędu”. Wszystko ma swoje logiczne rozwinięcie, zakotwiczenie w pozostałych elementach brzmienia, to koherentna całość. Tyle że, po prostu, nieco inna niż w bardziej otwartych, jaśniejszych konstrukcjach.

Dźwięk tego systemu (gramofon+ramię) charakteryzuje się dużą głębią. Brzmienie każdej płyty jest mocne i pełne, ale nie pełne wypychaniem wszystkiego w naszą stronę, a raczej próbą budowy trójwymiarowej bryły, budowy solidnej, nasyconej sceny dźwiękowej, w której fluid łączy wszystkie wydarzenia w jedną, sprawnie działającą całość.
I nie ma większego znaczenia, jaką akurat płytę gramy – choć ich charakter będzie wyraźnie zaznaczony, brzmienie zróżnicowane, to wszystkie będą miały dość podobnie kształtowany balans tonalny i koherencję jako motyw przewodni. Tak było z oryginałami płyt The Police Reggatta de Blanc, The Cult Electric, ale i z cyfrowymi remasterami nagrań Queen, chociażby Innuendo. Nieprzypadkowo mówię na początku o rocku, ponieważ chciałem zobaczyć, jak wycofanie części wyższego środka, a także jego lekkie zmiękczenie, będące przedłużeniem ciepłej średnicy wpłynie na tak rytmiczne, mocne granie.
I wpłynęło – uspokoiło nieco przekaz, trochę go upodobniło tonalnie do innych, głównie jazzowych płyt, które też przesłuchałem, ale pokazało przy tym, że nie chodzi tu o stłumienie dźwięku. To jedna z umiejętności dobrego konstruktora – potrafi tak żonglować elementami brzmienia (konstrukcji), że osiąga rezultaty, które normalnie powinny się wykluczać. Jak tutaj – pełny, lekko wycofany dźwięk pozwolił w ogromnym komforcie wysłuchać płyt, które aż tak dobrze nie powinny zagrać. Powiem więcej – zagrały bardziej satysfakcjonująco niż na dużej części masowych, solidnych konstrukcji. Specjalnie nie wyciągam słowa „lepiej”, bo trudno mi powiedzieć, co jest lepsze – żyłowanie wszystkiego bez zahamowań, zgodnie z zasadą „garbate in-garbage out”, czy raczej takie kształtowanie przekazu, żeby było to zjadliwe. Tutaj mamy do czynienia z tą drugą strategią.

Ważnym słowem jest „komfort”. Niemiecki gramofon podsuwa wygodną poduszkę pod krzyż – bo już przecież siedzimy w wygodnym fotelu – i mruczy coś do ucha. Ale – uwaga! – nie usypia, tylko koi nerwy. Płyty mają dobrze różnicowaną temperaturę nagrań, bardzo dobrze transmitowana jest energia w nich zawarta, emocje itp. W każdym przypadku emocje, które gramofon wydobył z płyty szybko wpadały w rezonans z moimi emocjami, wytwarzając jakąś wartość dodaną, coś, dzięki czemu nagranie w znacznej mierze przekształcało się w wydarzenie. O właśnie – w tej sekundzie mi się przypomniało: dokładnie ten sam tok myślenia towarzyszył mi przy pisaniu recenzji kolumn Hansen Audio Prince v2, które do dziś wspominam jako te, które najlepiej tworzyły w moim pokoju iluzję „wydarzenia”. Nie były tak precyzyjne, jak chociażby Ktêmy Franco Serblina, czy nawet Dobermanny Harpii Acoustics, a mimo to lepiej uwiarygodniały przekaz, mocniej wchodziły w podświadomość, nie zatrzymując się na powierzchownych wrażeniach. Jeśli miałbym przywołać jakąś konstrukcję gramofonu, która byłaby najbliżej takiego pojmowania reprodukcji, byłby to chyba dps-2.

Z Premier Mk2 jest podobnie. Jego dźwięk analizowany na zimno, chirurgicznie, bez wątpienia wyda się ciepły. Góra jest w nim obecna, jest nieco słodka, zaś wyższy środek nieco wycofany. Średnica jako taka jest najważniejsza, bo jest pełna, gęsta, treściwa, „ciągliwa” w tym sensie, że mamy zbiór elementów tworzących coś większego, a nie chmurę oddzielnych punkcików, które musimy sobie poskładać w całość sami.
Ale właśnie w tym przypadku widać, że tego typu analiza to tylko wstęp do oceny dźwięku – wartościowy, dający pierwsze informacje, ale tylko wstęp. To dlatego w muzyce tak ważne są długie odsłuchy, to dlatego „ślepe” odsłuchy (AB, czy ABX) fałszują rzeczywistość i zwyczajnie kłamią. Przypomnę, że członkowie jednej z konferencji AES, promotora „double blind tests”, w takim właśnie badaniu nie odróżnili nagrań mp3 od CD. Czy to znaczy, że ich nie ma? Bez żartów – nie trzeba pełnego skupienia i zwarcia pośladków, żeby tę różnice usłyszeć już po kilkunastu sekundach, a po dalszych kilku zdiagnozować. Właśnie dlatego dłuższy odsłuch tego gramofonu jest szczególnie pomocny, bo pomaga pokazać, jak wszystkie powyższe działania przekładają się na Muzykę – a o nią przecież chodzi.

Opis zacząłem od przywołania płyt z szeroko pojmowanego rocka. Odsłuch rozpocząłem jednak od czegoś innego – zawsze najbardziej interesuje mnie, jak brzmi głos ludzki, bo choć w przekazie ważny jest nie tylko on, to jednak dobrze definiuje ewentualne problemy z resztą pasma. A cóż lepszego nad głosy Franka Sinatry i Nat „King” Cole’a? Tego pierwszego odsłuchałem z płyt zremasterowanych przez Mobile Fidelity, przede wszystkim z „Live In Paris, a także z reedycji Speakers Corner płyty The Voice, materiału wydanego pierwotnie na płytach szelakowych, a potem ponownie wydanego przez Columbię w formacie Long Play. Głos Sinatry był duży, ciepły i przyjemny. Co ciekawe, nie był wypchnięty do przodu, nie przesłaniał sobą całej reszty. Powiedziałbym raczej, że jego duży wolumen tworzył z instrumentami podobny wolumen całej sceny dźwiękowej, że perspektywa, z jakiej widziałem wokalistę była zbliżona do tej, jaką ma się w czasie koncertu, tj. nie „upfront”, czyli manifestowaniem dużego „awatara” tuż przed nami, a wpisaniem go w większą całość, nieco dalej, za linią łączącą głośniki.
Myślę, że to ważna konstatacja, ponieważ nie do końca łączy się z „ciepłym” dźwiękiem, jaki wychodzi nam przy analizie barwy. Ten zwykle promuje głos, ale właśnie jakimś kosztem, najczęściej czystości i innych elementów grania. O tym, że to nie ten przypadek mogłem się przekonać także przy boksie The Nat King Cole De Luxe Set, kupionym przeze mnie w idealnym stanie („still sealed”) za 10 USD. To wybór z czterech płyt Cole’a nagranych razem z orkiestrą, z bogatą aranżacją itp. Scheu Analog zagrał to właśnie tak – jako kolaborację wokalisty, pianisty i orkiestry, a nie jak solowe występy wokalu z towarzyszeniem elementów pobocznych. Także tutaj głos był pełny, mocny i treściwy, ale nie zagłuszał niczego i nie był specjalnie promowany.

Jazz w ogólności zagra co najmniej super-satysfakcjonująco, bo wystarczyło posłuchać japońskiego tłoczenia płyty Smokin’ At The Half Note Wesa Montgomery’ego, czy monofonicznej płyty Clifforda Browna i Maxa Roacha Study In Brown (obydwie wydane na 200 g winylu w ramach serii 100 najlepszych płyt jazzowych), żeby się zakochać. Nie bez zastrzeżeń – jak mówiłem, góra jest lekko słodka, nie jest tak otwarta, jak np. z Avidem Acutus Reference. Dobitnie słychać to właśnie na płycie Browna, na której perkusja Roacha jest równorzędnym partnerem. Scheu blachy, ich atak, nieco zaokrąglił. Barwa była znakomita, ale nie była to precyzja, jaką zapamiętałem z Avida, a także Transrotora Argos. Jak pokazała wkładka Air Tighta PC-1 Supreme w znacznej mierze można tym elementem sterować przez dobór tego elementu. Powiedziałbym jednak, że w tym przypadku Shilabe Miyajimy będzie lepszym wyborem. Z jaśniejszą, wyraźniejszą wkładką blachy będą dokładniejsze, jednak mocniej słychać też będzie złagodzenie, wycofanie wyższej średnicy, a to byłoby niepożądane. Choć zwykle podobieństwa się wzmacniają, to jednak w tym przypadku Scheu Analog i Miyajima wzmacniały nie tyle swoje błędy, usterki, co zalety. Jeszcze o tym nie pisałem, ale gramofon nie jest zbyt łatwy w ustawieniu i w obsłudze – przeszkadzał mi brak uchwytu spoczynkowego dla ramienia. Nie jestem specjalnym fanem ramion typu uni-pivot, ponieważ ustawienie w nich azymutu jest bardzo trudne (szczególnie w nietłumionych ramionach, jak Classic Mk2), ale ramię Scheu słychać było w doskonale koherentny sposób, nie mam więc na co narzekać.

Generalnie, nie spodziewałem się tak wyrafinowanego dźwięku po tak prostej konstrukcji. Trochę sam sobie przeczę, bo zawsze powtarzam, że to człowiek jest najważniejszy, a ich wpływ na dźwięk w dziedzinie DIY mnoży się razy dwa. Ale mówię, jak jest. Choć firma Scheu Analog jest normalnym, komercyjnym przedsięwzięciem, producentem, a nie firmą DIY, to jednak dużo z tego ostatniego w filozofii Thomasa jest przemycane. Stąd to odwołanie. Muzyka brzmi na nim bardzo dobrze i tego warto się trzymać. Brzmienie jest wyraźnie kształtowane, ale osobowość konstruktora nie przytłoczyła wszystkiego. Dźwięk jest bardzo dobrze różnicowany, szczególnie – o paradoksie! –w dziedzinie dynamiki i barwy, ale nie jest to dźwięk rozdzielczy w takim stopniu, jak w innych gramofonach, o których wspominałem. Niski, mocny bas, ale bez momentu uderzenia, bez „dramy” tylko to dopełniają.

BUDOWA

Podstawa została skonstruowana w taki sposób, aby chassis było jak najmniejsze, ale jak najcięższe i stabilne. Jej kształt jest okrągły – taki kształt gwarantuje minimalizację powierzchni. Do wyboru mamy dwa rodzaje talerza – ważący 7,5 kg o wysokości 80 mm (taką wersję otrzymaliśmy do testu) oraz mniejszy, 50 mm, ważący 4,4 kg. Na samym dnie mamy płaską podstawę, w której nawiercono cztery otwory – trzy na obwodzie i jeden na osi. Obwodowe posłużą do wkręcenia metalowych nóżek z dużymi, moletowanymi główkami, z drugiej strony zaostrzonych, którymi regulujemy poziom. Środkowy otwór służy do przeciągnięcia głównej śruby, mocującej wszystkie elementy podstawy w jedną całość. Na wspomniany, płaski element nakładamy okrągłą „misę”, do której następnie wsypujemy obciążenie – drobny, ciężki granulat. Od góry komorę zamykamy półokrągłym, płaskim elementem, który z jednej strony wydłuża się w formę wysięgnika dla ramienia. Od góry zakręca się to wszystko mosiężnym blokiem, w którym zamontowano stalowy trzpień, na końcu którego mamy ceramiczną kulkę. Kulka powinna być powleczona filmem oleju. Ramię mocowane jest na podstawce – jest ona podniesiona na metalowych trzpieniach. Cokół ma wycięty podłużny otwór, pozwalający w łatwy sposób zamocować ramiona SME. Silnik stawiany jest osobno. Jest to ciężki, solidny element z metalowym walcem o niewielkiej średnicy, przystosowanym do zamocowania napędu strunowego – zamiast klasycznego paska z gumy mamy cienką żyłkę. Prędkość obrotową zmieniamy małym przełącznikiem hebelkowym. Są tu też dwie gałki, którymi możemy dokładnie wyregulować prędkość – osobno dla 33 1/3 rpm i dla 45 rpm. Zasilanie wpinamy z boku. Mamy do czynienia z silnikiem asynchronicznym – napięcie zasilające, doprowadzane z maleńkiego, ściennego zasilaczyka, to 12 V DC.

Ramię Classic Mk2 może występować w dwóch długościach: 10” – odległość podparcia do osi 227 mm (masa efektywna 11 g) oraz 12” – odległość podparcia do osi 293 mm (masa efektywna 14 g). Mamy możliwość ustawienia VTA, ale klasycznie – za pomocą pojedynczej śruby mocującej trzpień ramienia do cokołu Powtórzę – ramię jest niebywale proste – to zwykły, aluminiowy ceownik, z końcem w postaci płaskiej płytki, wyciętej laserem w kształt główki. Z tyłu wycięto w nim trzy szczeliny – jedną na poziomej powierzchni i dwie na pionowych. Przez poziomą wkłada się śrubę, którą od spodu mocujemy przeciwwagę, wykonaną z chromowanego mosiądzu. Nie jest to dokładne mocowanie, bo przeciwwaga, o kształcie grubej płytki, ma spore luzy w tej „prowadnicy”. Na jej końcu zamocowano nagwintowany trzpień, po którym przesuwany jest okrągły walec, pozwalający na dość precyzyjne ustawienie siły nacisku. Scheu Classic to ramię typu uni-pivot, nietłumione. Trzpień to stalowe ostrze, łoże także jest ze stali – to odpowiednio uformowany spód śruby. Z boków wystają dwa, nagwintowane trzpienie, po których przemieszczamy szerokie nakrętki, pozwalające ustawić azymut. Na jednym z trzpieni zaczepiona jest żyłka klasycznego antyskatingu. Ten nie jest wyskalowany, trzeba więc dobrać jego wartość na ucho.



Producent:

Scheu Analog
Zietenstr. 4, 12249 Berlin, Germany
tel: +49-30-28832860,

e-mail: ulla@scheu-analog.de

www: www.scheu-analog.de



Pobierz test w PDF

g     a     l     e     r     i     a


System odniesienia

  • odtwarzacz CD: Ancient Audio Lektor AIR
  • przedwzmacniacz gramofonowy: RCM Audio Sensor Prelude IC (test TUTAJ)
  • przedwzmacniacz: Polaris III + zasilacz AC Regenerator, (wersja z klasycznym zasilaczem, test TUTAJ)
  • końcówka mocy: Tenor Audio 175S (test TUTAJ)
  • wzmacniacz zintegrowany: Leben CS300XS Custom Version (recenzja TUTAJ)
  • kolumny: German Physiks HRS 120 Carbon (test TUTAJ), Chario Academy Sonnet (test TUTAJ) + oryginalne podstawki
  • słuchawki: Sennheiser HD800, AKG K701, Ultrasone PROLine 2500, Beyerdynamic DT-990 Pro, wersja 600 - (recenzje TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ)
  • interkonekty: CD-przedwzmacniacz: Mexcel 7N-DA6300, artykuł TUTAJ, przedwzmacniacz-końcówka mocy: Wireworld Platinum Eclipse.
  • kable głośnikowe: Tara Labs Omega Onyx
  • kable zasilające: Acrolink Mexcel 7N-PC9300 (wszystkie elementy, recenzja TUTAJ) i Acrolink Mexcel 7N-PC7100 (Leben CS-300XS (SP); recenzja TUTAJ)
  • listwa sieciowa: Gigawatt PF-2 (recenzja TUTAJ)
  • stolik SolidBase IV Custom; opis TUTAJ
  • pod odtwarzaczem podkładki Ceraball (artykuł TUTAJ)
  • gramofon: Avid Acutus Reference (test TUTAJ)
  • wkładki gramofonowe: Air Tight PC-1 Supreme (test TUTAJ), Miyajima Laboratory Waza (test TUTAJ), Denon DL-103SA (test TUTAJ)