pl | en

FELIETON

 

VINTAGE AUDIO V
SANSUI – marka z duszą


Sansui – legenda japońskiego hi-fi. Czy i dzisiaj ma nam coś do zaoferowania?

Kontakt:
Olga Nowińska

www.audiovintage.com.pl


ANSUI ELECTRIC Co. powstała w roku 1947 w Tokio w Japonii. Właścicielem jak i założycielem był Kohsaku Kikuchi. Produkcja sprzętu audio rozpoczęła się w niej w 1954 roku, a w latach 60. i 70. rozpoczął się eksport sprzętu do USA. Jej najświetniejsze lata to jednak dekady 70. i 80. ubiegłego wieku. Wzmacniacze, amplitunery, tunery, magnetofony kasetowe, szpulowe, odtwarzacze płyt kompaktowych, gramofony, kolumny – każdy sprzęt był projektowany, konstruowany i budowany z najwyższą precyzją. To były czasy, w których myśl inżynierska wygrywała z oszczędnością księgowych. Przy konstruowaniu dowolnego sprzętu, używano najwyższej jakości komponentów, dlatego po nawet czterdziestu czy pięćdziesięciu latach sprzęt firmy Sansui potrafi zachwycić, nie tylko jakością wykonania, ale i jakością dźwięku.

SANSUI AU-222, AU-555A, AU-101, AU-777A, AU-666

Warto również zwrócić uwagę na design tej marki, ponieważ nie jest on przypadkowy. „Sansui” w starożytnych Chinach był to rysunek czarnym tuszem przedstawiający naturę – drzewa, skały, strumienie. W Japonii rozpowszechnił go mnich Sesshu, który próbował połączyć rysunek wraz z filozofią Zen. Pozostało po nim wiele prac, które go rozsławiły, co nie pozostało bez znaczenia, jeśli chodzi o wpływ na kulturę Japonii. Sama nazwa Sansui oznacza „góry i wodę”. I tak oto wyłania nam się obraz firmy Sansui – prosty i charakterystyczny design – głównie połączenie czarnego panela z białymi napisami - czyli bezpośrednie nawiązanie do rysunku. Tę filozofię obrazują wzmacniacze: AU-555, AU-666, AU-777, AU-888, AU-999, AU-7500, AU-8500, AU-9500, AU-9900, a nawet amplituner 9090DB, który w wersji czarnej występuje jako model 990DB.

To, co wyróżnia markę, to zastosowanie ponadczasowych rozwiązań technologicznych. Wiele nowatorskich pomysłów Sansui było inspiracją dla innych producentów. Widoczna jest wielokierunkowość prowadzonych badań, które owocowały później bardzo dużą ilością zastosowanych możliwości regulacyjnych. Rozwiązania te pozwalały przyszłym użytkownikom dostosowywać wybrane zestawy do indywidualnych wymagań. Mówimy tu oczywiście o modelach, które dzisiaj uznawane są za high-end. Zastosowania te również znalazły miejsce w modelach niższych, ponieważ firmie Sansui zależało na dotarciu do jak największej rzeszy klientów.

SANSUI AU-777, TU-777 oraz SANSUI AU-555,TU-555

Udało się to im w sposób mistrzowski, o czym świadczy fakt, że klienci, którzy zadowalali się modelami popularnymi, sięgali po co raz bardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne. W tym miejscu można wymienić kilka kultowych modeli takich jak: wzmacniacz AU-999, amplituner 990 DB i kwadrofoniczny amplituner QRX-9001.

Ponieważ wrażenia odsłuchowe są sprawą absolutnie indywidualną, trudno jest w jakikolwiek sposób porównywać poszczególne modele. O ich hierarchii zaświadczają sami klienci wśród których sprzęt Sansui cieszy się nadal niesłabnącą popularnością.

Amplituner SANSUI 990DB

W amplitunerze Sansui 990DB zastosowana została sekcja wzmacniacza o mocy 125 W na kanał przy impedancji 8 Ω. Analogowy tuner AM/ FM. Trzystopniowa regulacja barwy tonu: bass, midrange, treble oraz loudness. Możliwość podłączenia trzech par kolumn, dwóch gramofonów oraz dwóch magnetofonów jednocześnie. Amplituner ma wskaźniki wysterowania kanałów z możliwością ich przełączenia do ustawienia poziomu zapisu na magnetofonie w systemie Dolby. Dodatkowe gniazdo do mikrofonu zewnętrznego z regulacją poziomu sygnału.

Wzmacniacz SANSUI AU-999

Moc muzyczna wzmacniacza SANSUI AU-999 wynosi 180 W przy impedancji 4 Ω. Potrójna regulacja barwy z punktowymi filtrami, możliwość podłączenia trzech par kolumn, dwóch magnetofonów, dwóch gramofonów, wejście aux, tuner, selektor stereo.

O AUTORCE

Olga Nowińska należy do teamu NOMOS tworzącego zestawy Audio Vintage.
Naszym celem jest muzyczna satysfakcja klienta.

Kontakt:
nomos@autograf.pl

www.audiovintage.com.pl

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ? SZYBCIEJ?
DOŁĄCZ DO NAS NA TWITTERZE: UNIKATOWE ZDJĘCIA, SZYBKIE INFORMACJE, POWIADOMIENIA O NOWOŚCIACH!!!