pl | en
Technika
Świat wg Daniela Mayerthalera


DANIEL MAYERTHALER ASSEMBLY

Kontakt:
DANIEL MAYERTHALER ASSEMBLY
Mayerthaler AG ǀ Im Grund 15 ǀ 5405 Dättwil ǀ Switzerland

e-mail:
info@mayerthaler.net

Strona producenta:
www.dma-audio.net

Kraj pochodzenia: Szwajcaria

Tekst: Daniel Mayerthaler
Tłumaczył: Wojciech Pacuła
Zdjęcia: Daniel Mayerthaler ǀ Wojciech Pacuła (nr 1)

Data publikacji: 1. lipca 2012, No. 99
Open your mind – The synergy of high-end analogue electronics and open computer power

Autor jest właścicielem firm Daniel Mayerthaler Assembly oraz Mayerthaler AG – przyp. red.

Branże takie jak muzyczna, czy związane z mediami, ostatnimi czasy radykalnie się zmieniają, a to przez nowoczesne technologie komunikacyjne. Tradycyjne systemy, jak również drogi dystrybucji są poddawane w wątpliwość. Fizyczne media, takie jak CD czy DVD nie są już potrzebne do przenoszenia danych. Powodem tych wszystkich zmian jest cyfryzacja połączona z Internetem. Dzięki temu możemy zaoszczędzić mnóstwo zasobów, a także – co oczywiste – pieniędzy.
W pierwszym momencie tego typu ewolucja jest niewidoczna. Dla przykładu, w branży IT (telekomunikacyjnej – przyp. red.) wszystko, co może być przesunięte z dziedziny hardware do software jest przenoszone do rzeczywistości wirtualnej – poprawiając rentowność i efektywność. Dzięki tego typu rozwojowi możemy korzystać z potężnych i niedrogich systemów operacyjnych oraz software’u także w high-endzie i systemach multimedialnych.

Branża muzyczna związana ze środowiskiem komputerowym jest drugą naturą dla „tubylców” cyfrowego świata, którzy wyrośli wraz z nowymi, komputerowymi technikami. A jednak dla wielu miłośników muzyki używanie całego systemu komputerowego do odtwarzania muzyki jest zbyt abstrakcyjne.
Obecnie mamy do dyspozycji wiele zamkniętych systemów streamingowych przeznaczonych do odtwarzania cyfrowej muzyki. Nawet jeśli producenci tego typu urządzeń starają się ukryć technologie IT, na których bazują, nie da się zapobiec ich konfrontacji z innymi rozwiązaniami IT i sieciowymi.
W kontraście do systemów zamkniętych, przeznaczonych wyłącznie do streamingu, otwarte rozwiązania oparte na komputerach, dają się wykorzystać jako modułowe i ekonomiczne systemy multimedialne klasy high-end. Ponieważ otwarte systemy komputerowe mogą korzystać z ekstremalnie szybkich i potężnych opracowań software’owych takich technologicznych gigantów, jak Microsoft, Apple czy Adobe, tego typu systemy są dobrze zabezpieczone na przyszłość. Znajdzie się coś nawet dla audiofilów – jak podsystem Windows Vista o nazwie WASAPI (Windows Audio Session API), który Microsoft wbudował do swojego systemu operacyjnego. Dlaczego jednak jest to konieczne, dlaczego Microsoft musiał opracować tego typu, przeznaczony dla wysokiej jakości audio podsystem? Czyżby już wcześniej przyjęte i zaakceptowane protokoły, jak ASIO (Audio Stream Input/Output) Steinberga, nie są wystarczające?
Microsoft nie skupiał się wyłącznie na audio. Przez ponad dekadę budował infrastrukturę .NET, gotową na przyjęcie „chmury” („cloud ready”), w której znalazły się moduły potrzebne do odtwarzania sygnału audio i wideo, animacji/prezentacji 2D i 3D (WPF & Silverlight), do drukowania dokumentów (XPS), cyfrowe mechanizmy ochronne, systemy komunikacyjne (WCF), a nawet Windows Color System (WCS), który pomaga w podawaniu realnych kolorów przez systemy wideo. Ważne: wszystkie te moduły muszą pracować ręka w rękę z najniższym możliwym opóźnieniem, po to, żeby można było mówić o realnym doświadczeniu. Wkrótce dostępny będzie Windows 8, dzięki któremu, niejako „z automatu”, będziemy mogli korzystać ze wszystkich tych funkcji i technologii.
Dlaczego nie załapać się na ten pociąg i nie zastosować mainstreamowych gigantów, jak Windows, do odtwarzania muzyki i obrazu na poziomie high-end? A przecież technologie Microsoftu, jak otwarta platforma Windows, mogą być uzupełniane przez inne technologie, jak HTML5/MPEG-4, Apple QuickTime, Java czy Adobe Flash. W ten sposób konsument nie już zależny tylko od jednej technologii, czy dostarczyciela, a korzystać może z ogromnej różnorodności sklepów online z muzyką hi-res czy platform udostępniającym zawartość w trybie „na żądanie”, także obraz HD – np. www.YouTube.com, www.Zune.NET od Microsoftu i “iTunes Store” od Apple’a. Jeszcze bardziej interesujące są małe, niezależne sklepy o kompletnie nowym sposobie dystrybucji – np. www.magnatune.com, którego motto brzmi: „nie jesteśmy złem”. Nowe sposoby dystrybucji wciąż są w swoich latach dziecięcych, ale dzięki cyfryzacji niezwykle szybko dojrzewają.
Żeby zrealizować topowy, bazujący na rozwiązaniach komputerowych, audiofilski system konieczne jest zastosowanie wysokiej klasy elektroniki do konwersji cyfrowo-analogowej, do wzmacniania sygnału i wreszcie do jego zamiany na falę dźwiękową. Celem jest perfekcyjna synergia high-endowej elektroniki oraz potęgi mainstreamowego świata cyfry. I właśnie dlatego firma Daniel Mayerthaler Assembly oferuje odpowiednie, harware’owe rozwiązanie o nazwie DMA:

DMA 03 High-End Sound Module

DMA 03 to audiofilski komponent, będący centrum komputerowego systemu audio. DMA 03 łączy w sobie najlepsze technologie konwersji cyfrowo-analogowej, bazujące na układach ASUS oraz Burr-Brown (PCM1792A, 192 kHz/24 bity) ze specjalnie do tego celu zaprojektowanym, analogowym przedwzmacniaczem, zazwyczaj używanym w studiach nagraniowych i masteringowych. Dzięki temu modułowi w prosty sposób można zmienić komputer PC w high-endowy, audiofilski system. Dzięki interfejsowi PCI-Express programy służące do odtwarzania muzyki mają bezpośredni dostęp do pamięci poprzez ekskluzywny tryb WASAPI, pozwalający na natywne przetwarzanie bez żadnych kompromisów, jak re-sampling czy upsampling, gwarantując najniższe możliwe opóźnienie przy synchronizacji dźwięku i obrazu.

Nie są potrzebne zewnętrzne konwertery D/A. DMA 03 można podłączyć możliwie krótką, analogową ścieżką do wzmacniacza mocy, aktywnych głośników lub słuchawek. Dodatkowo, modułowa budowa komputera umożliwia łatwy apgrejd hardware’u czy oprogramowania w dowolnym czasie i miejscu. Taki system jest zabezpieczony przez zmianami w przyszłości i może korzystać z najnowszych technik multimedialnych.

DMA 04 High-End Transformer

Dostępny jest też, jako opcja, pasywny transformator DMA 04. Pozwala on na zamianę niezbalansowanego sygnału z wyjścia RCA karty DMA 03 na wysokiej klasy sygnał zbalansowany XLR, oferując jednocześnie izolację galwaniczną miedzy wejściem a wyjściem. Zamiana sygnału RCA na XLR jest też możliwa za pomocą opcjonalnej łączówki.

Izolacja galwaniczna między urządzeniami w rodzaju DMA 03 oraz wejściem wzmacniacza zapobiega przedostaniu się szumu, przydźwięku, likwiduje pętlę masy, jak również pozwala na stosowanie długich kabli połączeniowych. DMA 04 charakteryzuje się także interesującymi właściwościami filtracyjnymi. Dzięki nim w bardzo efektywny sposób likwidowany jest wysokoczęstotliwościowy szum generowany wewnątrz komputera, zwykle przesyłany do sekcji analogowej. Ze względu na te konkretne działania do wzmacniacza przesyłany jest „czysty” sygnał, co przekłada się na lepszy dźwięk.

DMA 05 High-End Audio and Multimedia-Processor

DMA 05 to estetyczne, otwarte rozwiązanie komputerowe opracowane przeze mnie w firmie Daniel Mayerthaler Assembly, zaprojektowane specjalnie pod kątem odtwarzania muzyki i multimediów na poziomie high-end. System DMA 05 łączy w sobie najnowsze opracowania w zakresie hardware oraz technik solid-state. W rezultacie otrzymujemy praktycznie nieszumiące urządzenie, a także bezproblemową i szybką pracę przez długi czas. Wykonywana przez nas obudowa dostępna jest w dowolnym kolorze RAL. Oferujemy profesjonalne doradztwo przez Internet w zakresie ustawiania, indywidualnych, zależnych tylko od konsumenta, konfiguracji urządzeń DMA. Pozwala na to nasze know-how!
Podobnie jak inne przydatne narzędzia obsługujące wiele różnych funkcji, tak i system operacyjny Windows wymaga poprawnego ustawienia, aby był w stanie zagrać muzykę w bezkompromisowy sposób. Aby to zrobić, można skorzystać z „doktora Google” (wymaga to sporo czasu, ale jest bezpłatne) lub skontaktować się z ekspertem przez Internet (np. z nami - www.dma-audio.net/knowhow). Firma Daniel Mayerthaler Assembly oferuje także szkolenia z zakresu komputerowych systemów audio i wideo.

Inny sposób na zapewnienie sobie relaksu – niewielki, high-endowy system w biurze…

System bliskiego pola, jak ten na biurku, oferuje optymalne akustycznie otoczenie, przy wykorzystaniu niewielkich powierzchni membran i bez negatywnego wpływu akustyki pomieszczenia. Profesjonalne, aktywne głośniki w połączeniu z DMA 03/DMA 04 i PC są w stanie wykreować ekstremalnie przestrzenny, krystalicznie czysty obraz muzyczny. Zalety odsłuchu w bliskim polu w porównaniu ze słuchawkami, to: brak przegrzania uszu i brak efektu „dźwięku w głowie”. Poza tym nie ma problemu z przeszkadzaniem osobom w sąsiednich pomieszczeniach.

W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z ogromną ilością różnorakich, komputerowych systemów multimedialnych z unikalnymi technologiami i o różnym wyglądzie. Ale i otwarta platforma PC może być zaadoptowana w taki sposób, żeby nie była widoczna. Można sterować nią przez smartfon, tablet itp. A co najważniejsze, możemy w maksymalnie wierny sposób odtwarzać muzykę i obraz.

Moja finalna rekomendacja:
Korzystaj z doskonałej synergii wysokiej klasy elektroniki analogowej i cyfrowej, czerpiących z potęgi głównego nurtu. W dzisiejszych czasach to technologia i know-how są źródłem dla najwspanialszych audiofilskich przeżyć.

Who is who? - Daniel Mayerthaler
lat 40, żonaty
żyje i pracuje w szwajcarskim Baden
producent elektroniki i software’u
entuzjasta high-endu i Microsoftu
właściciel firm DANIEL MAYERTHALER ASSEMBLY oraz MAYERTHALER AG

www.facebook.com/DANIEL.MAYERTHALER.ASSEMBLY