07 Styczeń 2016

Naim Audio MU-SO QB

SYSTEM ALL-IN-ONE

Źródło: NAIM AUDIO

Podczas odbywających się właśnie targów elektroniki konsumenckiej CES 2016 firma Naim Audio pokazała światu swój nowy system all-in-one. Modelu Mu-so Qb jest kolejnym produktem z bestsellerowej serii Mu-so, do tej pory reprezentowanej przez jedno urządzenie. Jak mówi Roy George, dyrektor techniczny Naim Audio, „Pracując nad Mu-so Qb trzymaliśmy się tych samych zasad, które pomogły nam przy oryginalnym Mu-so: zero kompromisów w sprawie użytych materiałów, jakości dźwięku oraz funkcjonalności”.

Jak wyraźnie zaznacza firma, jednym z największych wyzwań dotyczących modelu Mu-so Qb było umieszczenie tylu głośników w tak niewielkiej (mniejszej niż w wypadku oryginalnego modelu Mu-so) obudowie. Wymusiło to na inżynierach Naima zoptymalizowanie wykorzystywanej przestrzeni do maksimum, co wiązało się m.in. z ultra-dokładnym umieszczaniem wszystkich pięciu głośników. W Mu-so Qb zastosowano głośniki wysokotonowe z tkaniny, a głośniki średniotonowe napędzane są przez mocne magnesy ziem rzadkich. Kiedy mowa jest o niskich tonach, Mu-so Qb zaskakuje po raz kolejny. Inaczej niż w oryginalnym Mu-so, nie ma tutaj miejsca na długi tunel bas-refleksu. Zamiast niego firma zdecydowała się na znacznie bardziej wyrafinowane rozwiązanie – niskie tony odtwarzane są przez głośnik niskotonowy, napędzany wzmacniaczem o mocy 100 W, współpracujący z dwoma radiatorami pasywnymi.

Mu-so Qb można podłączyć do domowej sieci Wi-Fi i korzystać ze swoich zdigitalizowanych płytotek, serwisów streamingowych, takich jak TIDAL czy Spotify, a także radia internetowego i Airplay. Źródła dźwięku można także połączyć za pomocą Bluetootha (aptX), portu USB lub analogowego wejścia 3,5 mm. Co więcej, najnowszy system all-in-one Naima można także wykorzystać jako element większego systemu multiroom; producent przewidział możliwość korzystania do pięciu urządzeń jednocześnie, które mogą zostać ze sobą zsynchronizowane i kontrolowane za pomocą jednej aplikacji Naima współpracującej z systemami Android oraz iOS. Warto dodać, że Mu-so Qb jest także w pełni kompatybilny z innymi streamerami Brytyjczyków.

Jak twierdzi producent, dzięki wykorzystaniu zaawansowanego, 32-bitowego DSP – dokładnie takiego samego, jaki znalazł się na pokładzie oryginalnego systemu Mu-so – oferowany przez Mu-so Qb dźwięk jest „dynamiczny, energetyczny i duży w każdym pomieszczeniu, dużym lub małym, od biura do holu, sypialni czy kuchni”.

Obudowa została wykonana z polimeru wzmocnionego szkłem dla uzyskania odpowiedniej sztywności i właściwości tłumiących. Konstrukcja uzupełniona jest o anodyzowane aluminium oraz akryl, które pomagają w dalszym eliminowaniu – szkodliwych dla jakości dźwięku – wibracji. Producent podkreśla również wykorzystanie dotykowego koła wykonanego z aluminium, które zostało umieszczone na górze Mu-so Qb i stylowo podświetlone; to za jego pomocą użytkownik może m.in. zwiększać i zmniejszać poziom głośności.

System all-in-one Naim Audio Mu-so Qb trafi do sprzedaży na początku marca tego roku. Producent wycenił swoje najnowsze urządzenia na kwotę 999, 95 dolarów (ok. 4000 zł).Więcej o...
NAIM AUDIO

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer