17 Luty 2016

Naim Audio MU-SO QB

SYSTEM ALL-IN-ONE

Źródło: AUDIO CENTER POLAND

Wydawałoby się, że kategoria niewielkich, bezprzewodowych systemów all-in-one została już dawno zdefiniowana i że trudno będzie w jej ramach zaproponować coś nowego. System Mu-so firmy Naim udowodnił, że kryją się w niej możliwości, dzięki którym cała kategoria ponownie stała się atrakcyjna także dla zwolenników wysokiej klasy dźwięku, nie tylko dla „gadżeciaży”. Mu-so łączył w sobie wyrafinowaną inżynierię, m.in. cyfrową obróbkę sygnału, dostosowującą go do użytych przetworników, a także fantastyczną stylistykę. Po doświadczeniach zebranych przy tym projekcie Naim przygotował coś równie ciekawego, a może nawet jeszcze bardziej – zaprezentowany po raz pierwszy podczas targów CES 2016 system Mu-so Qb. To system bezprzewodowy all-in-one z rozwiązaniami technicznymi z „dużego” Mu-so, o podobnej stylistyce, ale w znacznie mniejszej obudowie i niższej cenie.

Jednym z największych wyzwań przy projektowaniu Mu-so Qb była konfiguracja głośników w tak małej obudowie. Prace te doprowadziły ich do aranżacji pięciu przetworników ustawionych pod dobranymi eksperymentalnie kątami, tworzących doskonałą iluzję dźwięku przestrzennego. Zastosowano w nim dwa kopułkowe głośniki wysokotonowe i dwa przetworniki średniotonowe, wszystkie napędzane przez wzmacniacze o mocy 50 W każdy. Ich napęd stanowią magnesy neodymowe z miedzianymi nabiegunnikami gwarantującymi fantastyczną precyzję. Do niskich tonów przewidziano, wykonywany samodzielnie, głośnik niskotonowy, napędzany wzmacniaczem o mocy 100 W, gwarantujący, zdaniem firmy Audio Center Poland – polskiego dystrybutora marki, „niesamowity bas, szczególnie dla systemu o tych wymiarach”. Głośniki wraz ze wzmacniaczami pozwalają na oddanie przez Mu-so Qb mocy 300 W.

Projektanci Naima pomyśleli także o atrakcyjnym wyglądzie, wygodnej obsłudze i solidnym wykonaniu. W centrum kontroli jest regulacja siły głosu, element wykonany z aluminiowego koła, kręcący się wokół dotykowego, podświetlanego panelu. Główna część obudowy wykonana została z polimeru wypełnionego w 20% włóknem szklanym. Materiał ten wybrany został ze względu na swoją sztywność, wytrzymałość i znakomite tłumienie drgań. Na tylnej ściance urządzenia umieszczono solidne, aluminiowe radiatory, pozwalające na wydajne chłodzenie układów wewnątrz urządzenia.

Mu-so Qb oferuje funkcję budzika, którą można aktywować poprzez menu aplikacji Naima. Można również dopasować kolorystykę Mu-so Qb do swojego pokoju – do wyboru producent zaoferował kilka kolorów maskownic: Deep Blue, Vibrant Red i Burnt Orange.

Naim Mu-so Qb pojawi się w sprzedaży 2 marca 2016 roku. Jego cena detaliczna wynosi 3590 zł.Więcej o...
NAIM AUDIO

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer