07 Październik 2015

Bang & Olufsen BEOLAB 90

KOLUMNY GŁOŚNIKOWE

Źródło: BANG & OLUFSEN

Duńska firma Bang & Olufsen, jedno z najbardziej rozpoznawalnych przedsiębiorstw związanych z produkcją designerskiego sprzętu audio-video, obchodzi w tym roku 90-lecie funkcjonowania na rynku. Powstała ona w roku 1925 dzięki wysiłkom Petera Banga oraz Svenda Olufsena. Firma odpowiedzialna jest za produkcję wielu ikonicznych wyrobów, takich jak urządzenia z serii Beogram (gramofony i, w późniejszym czasie, odtwarzacze CD) czy Beolab (wzmacniacze oraz aktywne kolumny głośnikowe). By godnie uczcić swoje dziedzictwo i bogatą historię, Bang & Olufsen ogłosił wprowadzenie do sprzedaży rocznicowego modelu high-endowych aktywnych kolumn głośnikowych Beolab 90.

Model Beolab 90 to, jak twierdzi firma, „wysoce wyrafinowane kolumny zawierające w sobie wiele nowoczesnych technologii”. Jak dodaje, „to perfekcyjny mix designu światowej klasy i znakomitych właściwości akustycznych, który może być najpełniejszym i najmocniejszym modelem aktywnych kolumn głośnikowych jaki kiedykolwiek został zaprojektowany do użycia w domu”.

Wśród wykorzystywanych przez Beolab 90 technologii warto wymienić nowość w katalogu Bang & Olufsen – Active Room Compensation. Rozwiązanie to pozwala kolumnom zignorować i nadrobić braki akustyczne pokoju, w którym się znajdują (np. poprzez zlokalizowanie ulubionego miejsca słuchającego) i, według zamierzeń, powinno zaoferować niespotykaną do tej pory holografię sceny.

Niezwykle ciekawie zapowiada się także unikatowa technologia Beam Width Control umożliwiająca dostosowanie sposobu prezentacji muzycznej do indywidualnych potrzeb. Rocznicowe podłogówki duńskiego producenta mogą więc inaczej grać podczas dużego przyjęcia na wiele osób, inaczej zaś, gdy ich nabywca chce skupić się tylko na muzyce. Jest to możliwe dzięki możliwości wyboru miejsca, do którego w pierwszej kolejności ma docierać dźwięk.

Firma podkreśla również niezwykle wysoką jakość wykonania swoich kolumn oraz ich niespotykany design. Ciężka, ważąca ponad 65 kg obudowa modelu Beolab 90 została wykonana z mocnego aluminium. Kolumny pozbawione zostały klasycznego panelu frontowego, co ma nie tylko wyróżnić je na tle konkurencji, lecz również poprawić ich właściwości akustyczne. Designerzy producenta zadbali również o dobry wygląd maskownic – mają one w zamierzeniu przypominać żagle. Warto również zwrócić uwagę na dolny fragment podłogówek, do którego wykonania użyte zostało klasyczne, eleganckie drewno. Dzięki temu kolumny Beolab 90 powinny dobrze wpasować się w większość pomieszczeń, w których się znajdą.

Jak mówi CEO Bang & Olufsen, pan Tue Mantoni: „Beolab 90 to najbardziej kompletne kolumny w historii firmy. To nasza inwestycja w znakomite rzemiosło, idealne materiały i znakomitą technologię. Przyszłe produkty sygnowane przez Bang & Olufsen będą beneficjentami innowacji, które rozwinęliśmy podczas produkcji tego modelu, zaś nasi klienci będą rozsmakowywali się jego perfekcyjnym dźwiękiem w domu”.

Aktywne kolumny głośnikowe Bang & Olufsen Beolab90 powinny wejść do sprzedaży pod koniec tego roku. Ich cena wyniesie 38 995 dolarów (ok. 130 000 zł).Więcej o...
BANG & OLUFSEN

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer