04 Listopad 2015

Verictum na Audio Video Show 2015

KABLE

Źródło: VERICTUM

Firma Verictum zapowiedziała wprowadzenie do sprzedaży nowego kabla zasilającego. Model Demiurg ma zostać zaprezentowany, przed oficjalnym wprowadzeniem do sprzedaży w grudniu, szerszej publiczności podczas targów Audio Video Show 2015. Z tej okazji producent wydał obszerne oświadczenie, z treścią którego można zapoznać się poniżej.

„Wszystkie nasze produkty powstają dzięki niesłabnącej pasji do muzyki oraz w wyniku wielu badań, doświadczeń, prób i weryfikacji podczas odsłuchów w zróżnicowanych systemach. Podstawowym odniesieniem dla nas jest brzmienie i naturalna barwa instrumentów akustycznych, dlatego podczas testów w pierwszej kolejności odtwarzana jest muzyka klasyczna. Wierne odtworzenie tak trudnego repertuaru gwarantuje wysokiej klasy dźwięk również w przypadku innych gatunków muzycznych. Uważamy, iż dobry kabel zasilający jest kluczowym elementem okablowania high-endowego systemu audio. W związku z powyższym postanowiliśmy stworzyć najwyższej klasy, bezkompromisowy kabel zasilający, taki który sprosta wyśrubowanym nie tylko naszym, ale i innych melomanów wymaganiom.

Kabel, który umożliwi, zwłaszcza źródłom dźwięku, dla przykładu odtwarzaczom CD czy też DAC-om, przekazywanie kompletnego spektrum dźwięku w pełnym zakresie od góry do dołu, bez ograniczeń ale też bez podbić. Kabel doskonale wyważony, z niespotykaną głębią, fakturą i dynamiką w dolnym zakresie częstotliwości; uporządkowaną i trójwymiarową sceną, ujmującą średnicą; pełną odcieni i blasku, szczegółową, ale gładką, analogową górą . Kabel, który przeniesie słuchacza w centrum wydarzeń muzycznych sprawiając, że artyzm i emocje emanujące od wykonawców staną się faktycznym jego udziałem.

Wyszliśmy z założenia, że w żadnym wypadku nie będziemy szukać oszczędności, zważać na koszty i przeszkody technologiczne, gdyż to wykluczałoby osiągnięcie celu jaki sobie postawiliśmy. Wiedzieliśmy również, że nie będziemy opierać się na gotowych przewodnikach oferowanych na rynku. Wcześniejsze doświadczenia utwierdziły nas w przekonaniu, że stosowanie gotowych przewodników istotnie ograniczy potencjał projektu Demiurga .

Dlatego po żmudnych próbach zaprojektowaliśmy nasz własny przewodnik ze srebra laboratoryjnej czystości i 24-karatowego złota. Przewodnik wykonywany jest wg. naszych ścisłych wymagań, w unikatowych, małych seriach. Warto podkreślić, że przewodnik nie jest produkowany w formie szpul, ale wyłącznie w dedykowanych odcinkach o ściśle określonych długościach. Wszystko ze względu na wymogi techniczne jakie przed nim postawiliśmy. Te konkretne odcinki składają się później na finalną długość Demiurga.

Srebrny przewodnik Demiurga powstaje podczas odpowiednio dobranego procesu obróbki i nadawany mu jest właściwy kształt geometryczny. Kolejnym stadium jest długotrwały proces kriogenizacji azotem. Przeprowadzany jest on w warunkach laboratoryjnych pod ścisłą kontrolą komputera. Czuwa on nad ustalonym i czasochłonnym utrzymywaniem niezmiennej i (bez odchyleń) odpowiednio niskiej temperatury oraz kontrolowanym w czasie przywracaniem przewodnika do temperatury pokojowej. Każdy przewodnik jest następnie ręcznie starannie polerowany z wykorzystaniem najwyższej klasy precyzyjnej jubilerskiej aparatury polerskiej. Wszystkie te procesy przekładają się na ustalone przez nas konkretne i niezwykle pożądane właściwości soniczne.

Kolejnym zagadnieniem, z którym się mierzyliśmy jest filtrowanie zakłóceń. Obudowa samego filtru, który jest częścią integralną Demiurga, jest produkowana ze względów sonicznych i estetycznych z wyselekcjonowanego drewna egzotycznego merbau. Mimo, że merbau znany jest ze swojej wytrzymałości i długowieczności, a nawet nazywany jest „moluckim drzewem żelaznym” , to do wytrzymałości żelaza jednak bardzo mu daleko. Niewtajemniczonym wyjaśniamy, że drewno podlega dużo bardziej wymagającym i skomplikowanym kryteriom oraz uwarunkowaniom niż obróbka elementów metalowych, które są pod tym względem mało kłopotliwe. Proces dobierania drewna rozpoczyna się od zakupu  sezonowanych bali. Następnie bale są docinane na odpowiednich wymiarów formaty, w których później zostaną precyzyjnie wyfrezowane, przy pomocy CNC, dwa skomplikowane elementy składające się na puszkę. Drewno w przeciwieństwie do metalu, cały czas pracuje pod wpływem warunków zewnętrznych np. zmian temperatury czy wilgotności, z tego powodu elementy puszki są odpowiednio grube. Chcemy, aby nasi klienci otrzymali najwyższej klasy produkt, dlatego wszelkie przebarwienia, sęki i inne możliwe wady drewna stanowią odpad. Kolejnym etapem jest dobranie kawałków drewna o takim samym odcieniu  i zabarwieniu, a przede wszystkim usłojeniu, wszystkie niespełniające tych kryteriów stanowią odpad, ponieważ stawiamy sobie za cel, aby puszka była jednolita i była prawdziwą ozdobą kabla.  Po wyfrezowaniu dwóch elementów składowych puszki, na górnej części frezowane jest logo. Na koniec obudowy są ręcznie szlifowane.

Puszka Demiurga jest nierozbieralna, całość zalewana jest żywicą. Później w konkretnych odstępach czasu jest wielokrotnie olejowana, aby ją zabezpieczyć wydobyć naturalny kolor i ponadczasowy urok drewna egzotycznego.

Zastosowane, przez nas opracowane przewodniki, najlepsze dostępne na rynku rodowane wtyki firmy Furutech, izolatory, unikalne wielowarstwowe ekranowanie, użyte filtry EMI/RFI, zastosowane tłumienie wibracji, drewno egzotyczne, materiały wykorzystujące węgiel, miedź i inne elementy składowe w tym projekcie są pieczołowicie dobrane. Każdy najdrobniejszy detal budowy Demiurga jest ściśle kontrolowanym elementem układanki sonicznej, która możliwa jest wyłącznie przy wykorzystaniu produkcji ręcznej i pełnej kontroli tego procesu przez specjalistów z Verictum.

Demiurg oferowany jest wyłącznie na zamówienie. Czas potrzebny do wyprodukowania kabla:  od 30 do 90 dni.

Należy dodać, że Demiurg od początku został zaprojektowany i wytwarzany jest w kraju Unii Europejskiej, a jedynym  elementem spoza Polski są najwyższej klasy oryginalne japońskie rodowane węglowe wtyki Furutecha FI-E50(R) i FI-50(R) PIEZO CERAMIC.

Kabel wejdzie do sprzedaży w grudniu 2015. Na razie producent nie podał jego przewidywanej ceny detalicznej.

Dane techniczne:

Przewodnik: kriogenizowane srebro 4N pokryte złotem 24k
Przekrój efektywny 3,35 mm2
Zakończenia: wtyki Furutech FI-E50(R) i FI-50(R) PIEZO CERAMIC
Długość: 180 cm

Targi Audio Video Show odbędą się w dniach 6-8 listopada tego roku w Warszawie. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie wydarzenia.Więcej o...
AUDIO VIDEO SHOW

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer