06 Czerwiec 2017

Accuphase DP-430

ODTWARZACZ CD

Źródło: NAUTILUS

Po czterech latach od premiery podstawowego odtwarzacza DP-410, Accuphase zastępuje go nowym modelem DP-430.

Z wyglądu łatwo będzie go pomylić z poprzednikiem, gdyż japońscy inżynierowie skoncentrowali się w tym przypadku na najważniejszym: jak udoskonalić istniejącą konstrukcję i wycisnąć z 16 bitów jeszcze lepszą jakość. Zaczęli od jeszcze skuteczniejszej eliminacji szkodliwych zjawisk mogących wpłynąć na odczyt danych z płyty, poprawiając właściwości obudowy transportu – nie tylko pod kątem izolacji mechanicznej i elektromagnetycznej z zewnątrz, ale także mikro-drgań generowanych przez strumień powietrza z wirującej płyty. W tym celu zastosowali ponownie „pływającą” prowadnicę lasera, odizolowaną mechanicznie od reszty za pomocą elastycznych podkładek, poprawiając jednocześnie mechanizm docisku płyty, który umieszczony został w masywnej pokrywie. Dużo uwagi poświęcili też na przesunięcie punktów rezonansowych stałych i obrotowych komponentów napędu poza nachodzące na siebie pasma.

W sekcji cyfrowo-analogowej zastosowali konwerter innego typu: MDS (Multiple Delta Sigma). Wykorzystuje on cztery kości AK4490EQ produkcji Asahi Kasei, w konfiguracji równoległej. Uzupełnia go bezpośredni filtr symetryczny (DBF) czwartego rzędu, z osobnym torem dla sygnału zbalansowanego i RCA. Jeszcze ciekawiej prezentuje się najnowszy układ wyjściowy z filtrem ANCC (Accuphase Nosie&Distortion Cancelling Circuit). Wykorzystuje on niskoszumny wzmacniacz operacyjny, który w stosunku do poprzedniego rozwiązania poprawia skuteczność aż o 30%. Działa on na zasadzie odfiltrowania (ze wzmocnionego sygnału) szumów bezpośrednio po przejściu przez konwerter za pomocą układu realizującego algorytm odejmowania. Taki dobór modułów konwersji i filtracji sygnału powoduje, że DP-430 zbliża się do swoich braci z wyższej półki pod względem takich parametrów, jak np. THD (spadek z 0,001 do 0,0008 %) czy wzrost współczynnika sygnał/szum (ze 114 na 117 dB – oba w porównaniu do DP-410), które wyraźnie przekładają się na dźwięk.

Jeśli chodzi o stronę użytkową, przetwornik odtwarzacza przyjmuje pliki PCM do 32 bitów/384 kHz oraz 1-bitowe DSD 11.2896 MH na wejściu USB – a kreskowy wyświetlacz oprócz częstotliwości próbkowania pokaże także informację o liczbie bitów. DP-430 dysponuje także wejściem koaksjalnym i optycznym oraz odpowiadającymi gniazdami wyjściowymi z transportu – umożliwiają one wpięcie w tor sygnałowy np. korektora akustyki DG-58.

Odtwarzacz Accuphase DP-430 jest już dostępny w sprzedaży. Jego cena detaliczna wynosi  23 900 zł.Więcej o...
ACCUPHASE

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer