20 Wrzesień 2015

MDG – nowości wydawnicze

MUZYKA

Źródło: MDG

Oferta audiofilskiej wytwórni MDG została wzbogacona o pięć nowych krążków: „Oboe Quartets” z kwartetami Josepha Haydna („Quartet No. 40 F major” oraz „Quartet No. 48 C major”) i Mozarta („Quartet in F major KV 370”), „Guitar Works” z utworami na gitarę klasyczną Federico Moreno Torroby, album wypełniony kompozycjami Albana Berga, „Wariacje Goldberowskie” Johanna Sebastiana Bacha zagrane przez grupę fagocistów oraz płytę „Organ Works” przedstawiającą dokonania Maxa Regera na polu kompozycji organowych.

Pochodzący z Węgier Franz Joseph Rosinack zostawił po sobie serię przearanżowanych na obój kompozycji, wśród których można znaleźć (niełatwe i wymagające ponadprzeciętnych umiejętności) przeróbki dzieł takich mistrzów, jak Joseph Haydn. Gernot Schmalfuß, wraz z zespołem Consortium Classicum, nagrali dwa, przearanżowane przez Rosinacka kwartety Haydna, zaś resztę albumu uzupełnili jednym z kwartetów Mozarta, który powstał właśnie z myślą o oboju. Krążek ten swoją oryginalną premierę miał wiele lat temu i po szybkim wyprzedaniu nie trafił ponownie na półki sklepowe – aż do teraz.

Kolejną pozycją, która ukazała się już wcześniej i teraz ponownie trafia do sprzedaży jest płyta „Guitar Works”. Krążek ten przybliża kompozycję na gitarę hiszpańskiego artysty, Federico Moreno Torroby, jednego z najwybitniejszych wirtuozów tego instrumentu. Torroba – działający i tworzący m.in. podczas hiszpańskiej wojny domowej (1936-1939) – jest autorem takich kawałków, jak “Castillos de España” and “Puertas de Madrid”. Jego styl wywarł niemały wpływ na całe pokolenie muzyków, a skomponowane przez niego utwory odegrały niebagatelną rolę podczas wojny i dyktatury Franco, jednocząc rozbity naród. Za nagranie krążka „Guitar Works” odpowiedzialny jest Frank Bungarten, jeden z najbardziej znanych interpretatorów kompozycji na hiszpańską gitarę.

Nowa płyta z kompozycjami Albana Berga w adaptacji Johna Rei jest kolejną, po krążku „Wozzeck”, próbą zmierzenia się tego artysty z dziełami Austriaka. Próba, warto dodać, bardzo ciekawa – John Rea postanowił bowiem przearanżować utwory Berga, pierwotnie napisane z myślą o dużej orkiestrze, na mały skład. Wysoką jakość muzyki gwarantują nie tylko nazwiska kompozytora i dyrygenta, lecz również nagranych artystów: Rahela Cunza, Bénédicte’a Tauranam, Pierre’a-Alaina Monota oraz szwajcarskiej orkiestry Musikkollegium Winterthur.

Chociaż „Wariacje Goldberowskie” zostały już nagrane przez niezliczoną rzeszę muzyków, to bez wątpienia wersja zaproponowana przez Bassoon Consort Frankfurt powinna zainteresować wszystkich fanów twórczości wielkiego Johanna Sebastiana Bacha. Zespół ten składa się bowiem z dziewięciu muzyków: ośmiu z nich gra na fagotach, jeden zaś na kontrafagocie. Tak nietypowy i pełen utalentowanych muzyków skład popisuje się na tym krążku godną podziwu wirtuozerią, a „duchowy lider” grupy, Henrik Rabien, po raz kolejny pokazuje światu swoje wyczucie muzyki oraz talent.

„Organ Works” to płyta będąca zbiorem kompozycji organowych Maxa Regera, pochodzących zarówno z wczesnego okresu twórczości artysty (fantazji chorałowej “Ein feste Burg ist unser Gott”), jak i ostatnich lat jego życia. Wszystkie utwory zostały zagrane przez znakomitego i cieszącego się zasłużoną sławą Christopha Schoenera na organach znajdujących się w kościele Św. Michała w Hamburgu.

Należy nadmienić, że wszystkie płyty (z wyłączeniem wydanego na krążku CD „Oboe Quartets”) ujrzały światło dzienne na hybrydowych płytach SACD, na których – prócz miksu stereo – można znaleźć także miks wielokanałowy.

Płyty MGD można nabyć w specjalistycznych sklepach muzycznych.



Więcej o...
MDG

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer