16 Maj 2015

Chord Electronics DAVE

DAC

Źródło: CHORD ELECTRONICS

Jedną z najważniejszych premier podczas monachijskich targów High End 2015 było pokazanie światu zupełnie nowego high-endowego przetwornika cyfrowo-analogowego Dave firmy Chord Electronics. Jak chwali się brytyjski producent, to „najbardziej zaawansowany DAC na świecie”.

Przetwornik Dave korzystać ma z najbardziej zaawansowanych technologi opracowanych przez Chorda. W stosunku do jego poprzedników został wprowadzony szereg zmian, które mają wpłynąć na wydatną poprawę jakości brzmienia. Wśród nich przedstawiciele firmy wymieniają m.in nowy filtr WTA (Watts Transient Aligned), który zwiększać ma głębię i trójwymiarowość sceny dźwiękowej oraz nowa wersja Spartan-6 FPGA (Field Programmable Gate Array). Warto również dodać, iż Dave będzie obsługiwał wszystkie najnowsze formaty audio: zarówno PCM (maksymalnie do 768 kHz) oraz DSD. Nowy przetwornik od Brytyjczyków zaoferuje swoim nabywcom szereg wejść (1 USB, 2 optyczne, 1 AES i 4 koaksjalne oraz wyjść (dwa koaksjalne).

Producent podkreśla również ciekawy design Dave’a: chociaż DAC ten stylistycznie odwołuje się do starszych przetworników cyfrowo-analogowych firmy, to oferuje jedną ważną nowość: mały ekran LCD umieszczony na środku urządzenia, który umożliwi jeszcze lepsze i szybsze odczytywanie informacji. Chord zwraca także uwagę na niezwykle wysoką jakość wykonania DAC-a – aluminiowa obudowa oraz ręczne składanie w Wielkiej Brytanii mają zapewnić Dave’owi długoletnią żywotność.

Dave trafi do sprzedaży w drugiej połowie tego roku. Jego cena wyniesie 7 995 funtów brytyjskich (ok. 44 000 zł).Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer