14 Styczeń 2017

Chord Electronics na CES 2017

TARGI ELEKTRONIKI KONSUMENCKIEJ

Źródło: CHORD ELECTRONICS

Firma Chord Electronics zaprezentowała trzy nowe produkty, które niebawem zasilą jej ofertę. Wśród nich znalazła się nowa wersja transportu płyt CD – Blu (oznaczona symbolem Blu MkII), biurkowy przetwornik cyfrowo-analogowy/wzmacniacz słuchawkowy Hugo 2 (następca bestsellerowego modelu Hugo), a także specjalna „nakładka” Poly (nazwa nawiązuje do starożytnego greckiego słowa oznaczającego „wielką liczbę” lub „wiele”) do przenośnego DAC-a i wzmacniacza słuchawkowego Mojo, która oferuje m.in. streaming plików HD.

Transport płyt CD Blu MkII korzysta z zaawansowanej technologii FPGA (Field Programmable Gate Aray), którą Chord zaprzągł do pracy już m.in. przy swoim referencyjnym przetworniku Dave. Druga wersja modelu Blu została również wyposażona w złożone filtrowanie WTA (Watts Transient Alignment). Jak deklaruje producent, technologia ta należy do „najbardziej zaawansowanych w swojej kategorii”.

Zmiany dotyczące Blu MkII dotknęły również jego wyglądu. Główny projektant Chorda, John Franks, zadbał o połączenie tradycyjnego dla swoich urządzeń wyglądu z innowacją, jaką jest zupełnie nowy system „ładowania” płyt CD. Brytyjczycy zwracają ponadto uwagę na przyjazny wyświetlacz, który w prosty i intuicyjny sposób podaje użytkownikowi informacje dotyczące odtwarzanego właśnie krążka. Jak zwykle, chassis Chorda wykonywane jest z wysokiej próby aluminium, pierwotnie przeznaczonego na rynek lotniczy.

Najnowszy transport Chorda został wyposażony w liczne cyfrowe wejścia (m.in. AES czy S/PDIF). Co ciekawe, na pokładzie Blu MkII znaleźć można również cyfrowe wejście BNC S/PDIF, dzięki któremu transport może zostać wykorzystany jako wysokiej klasy upsampler. Dzieło brytyjskich inżynierów wieńczą wysokiej próby zasilacz i dedykowana wyłącznie płytom CD zaawansowana optyka.

Hugo 2 to – jak zapowiada Chord Electronics – „całkowicie przeprojektowana wersja legendarnego DAC-a”, tj. oryginalnego modelu Hugo. Jedną z najgoręcej chwalonych nowości jest zupełnie nowa obudowa, wykonywana z precyzyjnie obrobionego aluminium. Ma ona nie tylko piękne wyglądać, ale i być niezwykle funkcjonalna; przykładem tego drugiego aspektu jest zadbanie o możliwość późniejszego dokładania (niezapowiedzianych jeszcze) dodatkowych modułów. Co istotne, Hugo 2 wykorzystuje rozwiązania designerskie, które można było spotkać przy okazji modelu Hugo TT; mowa tu m.in. o kontrolnej gałce, która informuje użytkownika o poziomie głośności za pomocą swojego koloru. Jak deklaruje producent, gałka ta została powiększona, dzięki czemu ma lepiej sprawdzić się w swojej roli.

Model Hugo 2, podobnie jak opisany wyżej transport Blu MkII, został wyposażony w technologie FPGA oraz WTA. Dzięki nim, zdaniem Brytyjczyków, jest w stanie zaoferować „dokładniejszy dźwięk, lepszą redukcję szumów” czy „zwiększony zakres dynamiki”. Na pokładzie urządzenia znaleźć będzie można cztery wejścia cyfrowe (optyczne, koaksjalne oraz USB), a także łącze Bluetooth. Hugo 2 obsłuży pliki PCM maksymalnie do 32 bitów/768 kHz oraz DSD, do DSD512 włącznie. Prócz przywołanych powyżej wejść, biurkowy DAC oferuje również dwa analogowe wyjścia RCA oraz dwa słuchawkowe: 3,5 oraz 6,35 mm. W swoich materiałach prasowych Chord Electronics podkreśla także wykorzystanie lepszej, żywotniejszej baterii, która może pracować bez przerwy do 14 godzin, a także nowego, 4-poziomowego filtra zmieniającego brzmienie w zależności od preferencji użytkownika.

Mojo to jeden z największych hitów Chorda. Ten mały przetwornik cyfrowo-analogowy/wzmacniacz słuchawkowy (przetestowany na łamach „HF” TUTAJ) doczekał się teraz specjalnego modułu Poly, który zamienia go w zaawansowany streamer. Wystarczy sparować urządzenie ze smartfonem i tabletem, by cieszyć się z dźwięku przesyłanego bezprzewodowo. Co ciekawe, na pokładzie Poly znaleźć można nie tylko Wi-Fi czy Bluetootha, ale i czytnik kart SD. Moduł ten jest w stanie obsłużyć pliki PCM (do 32 bitów/768 kHz) oraz DSD (do DSD512). Warto również dodać, iż Poly wykorzystuje wydaną baterię, która może pracować do dziewięciu godzin bez przerwy; co więcej, producent umożliwił ładowanie DAC-a Mojo i modułu Poly jednocześnie, co powinno znacznie ułatwić korzystanie z nich.

Chociaż daty premier opisanych wyżej produktów nie zostały jeszcze uściślone, to mają się one odbyć „na początku 2017 roku”. Producent podał jednak wycenę całej trójki; transport Blu MkII będzie kosztował 7995 (ok. 40 000 zł), a DAC Hugo 2 1800 funtów (ok. 9000 zł). Z kolei model Poly został wyceniony na kwotę 499 funtów (ok. 2500 zł).



Więcej o...
CES

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer