13 Wrzesień 2018

Yamaha VINYL 500

GRAMOFON

Źródło: AUDIO KLAN

Firma Yamaha zaprezentowała kolejną nowość w swojej ofercie: gramofon MusicCast Vinyl 500. Jak podaje Audio Klan, polski dystrybutor marki: „Ta rewolucyjna konstrukcja – łącząc tradycję z nowoczesnością – za pośrednictwem jednego urządzenia spaja piękno analogowego brzmienia z wygodą, jakie gwarantują funkcje sieciowe i system multiroom Yamaha MusicCast”.

Podstawowym zadaniem najnowszej konstrukcji Yamahy jest odtwarzanie czarnych krążków. Model Vinyl 500 wyposażony został w proste, statycznie zbalansowane ramię o długości 223 mm, do którego mocowana jest wkładka MM. Urządzenie obsługuje dwie prędkości (33 1/3 obr./min. oraz 45 obr./min.) i wykorzystuje silnik prądu stałego. Odlewany z aluminium talerz napędzany jest za pomocą paska, który pomaga minimalizować zniekształcenia generowane przez wibracje.

Yamaha Vinyl 500 ma być jednak w zamierzeniu gramofonem godnym XXI-wiecznych osiągnięć technologicznych. Jedną z jego najważniejszych cech jest wbudowana łączność Bluetooth. Dzięki niej użytkownik może za pośrednictwem gramofonu odtwarzać swoją cyfrową muzykę zapisaną w smartfonie, tablecie lub innym odtwarzaczu muzycznym obsługującym Bluetooth – wystarczy podłączyć urządzenie na przykład do dowolnego wzmacniacza (z lub bez przedwzmacniacza gramofonowego) lub po prostu dodać gramofon do swojego systemu MusicCast. Gramofon obsługuje również AirPlay, umożliwiając przesyłanie muzyki wprost z urządzeń Apple’a.

Wspomniana wyżej kompatybilność z systemem multiroom Yamaha MusicCast to kolejny element wyróżniający Vinyl 500. To unikatowe rozwiązanie sprawia, że nawet po wyjściu z pokoju, w którym znajduje się gramofon, muzyka może podążać za użytkownikiem. To zasługa możliwości udostępniania i słuchania muzycznej kolekcji w całym domu, na wszystkich urządzeniach z rodziny MusicCast – od głośników bezprzewodowych, przez systemy stereo i kina domowego, na soundbarach kończąc.

W uzyskaniu najszerszego możliwego dostępu do muzyki pomagają funkcje sieciowe wbudowane w model Vinyl 500. Urządzenie łączy się z Internet poprzez port Ethernet lub za pomocą łączności bezprzewodowej Wi-Fi (2,4/5 GHz). Po podłączeniu do globalnej sieci użytkownik zyskuje dostęp do muzyki z całego świata – internetowych serwisów muzycznych, takich jak TIDAL, Spotify czy Deezer, tysięcy internetowych stacji radiowych, a także bibliotek muzycznych udostępnionych w domowej sieci. Gramofon, podobnie jak niemal wszystkie urządzenia z rodziny MusicCast, obsługuje pliki wysokiej rozdzielczości, w tym ALAC do 24 bitów/96 kHz, WAV/FLAC/AIFF do 24 bitów/192 kHz oraz DSD do 11,2 MHz.

Jak deklaruje Audio Klan: „Mimo bogactwa funkcji MusicCast Vinyl 500 prezentuje się niezwykle elegancko. Dzięki swojej niepozornej stylistyce i doskonałej jakości wykończenia gramofon idealnie wpisuje się w wystrój każdego wnętrza, zarówno tradycyjnego, jak i nowoczesnego. Unikatowy charakter urządzenia podkreśla głęboka, błyszcząca czerń obudowy”. Warto dodać, że najnowszy gramofon od Yamahy dostępny jest także w białej wersji kolorystycznej.Więcej o...
YAMAHA

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer