22 Październik 2015

Sonus faber IL CREMONESE

KOLUMNY GŁOŚNIKOWE

Źródło: HORN DISTRIBUTION

Firma Sonus faber przedstawiła światu nowe kolumny głośnikowe Il Cremonese. Dołączą one do jednej z najbardziej rozpoznawalnych linii w ofercie producenta – serii Homage. W najnowszych kolumnach włoskiego producenta, których projekt bazuje na rozwiązaniach zastosowanych wcześniej w podłogówkach Lilium, znaleźć można wysokiej klasy przetworniki. Firma nie zapomniała ponadto o ponadczasowym i charakterystycznym designie, jednoznacznie kojarzącym się wszystkim z marką Sonus faber.

Nazwa Il Cremonese jest hołdem dla wybitnych skrzypiec autorstwa Antonio Stradivariego – jednego z najbardziej znanych na świecie lutników, mieszkającego niegdyś w miasteczku Cremona. W 2015 roku mija 300 lat od ich stworzenia. Skrzypce „Joachim“, początkowo nazywane tak już od XVII wieku od imienia ich pierwszego właściciela, a wyprodukowane przez Stradivariego, zostały przemianowane na „Il Cremonese“ w 1961 roku. Miało to miejsce z okazji powrotu tego cennego eksponatu do miasta Cremona, gdzie skrzypce wzbogaciły zasoby Museo del Violino, jako element ich stałej ekspozycji. Jest to jeden z najważniejszych instrumentów w historii włoskiego lutnictwa. Dzięki swojej innowacyjnej konstrukcji i proporcjom, jakości i głębi dźwięku oraz użytym pięknym materiałom, skrzypce te stanowią obecnie jeden z najważniejszych eksponatów muzeum.

W Il Cremonese wykorzystano wiele autorskich, znanych z wcześniejszych modeli Sonus faber patentów i technologii. Jednym z nich jest system „Stealth Reflex“, który pozwala na zmniejszenie wymiarów wewnętrznej objętości akustycznej w sposób pozwalający zachować kontrolę nad poziomem zniekształceń. System „Stealth Reflex“ wykorzystuje dwa ortogonalne porty, ustawione względem siebie pod kątem prostym: jeden umieszczony w tylnej ściance obudowy, obsługuje przetwornik nisko-średniotonowy, drugi skierowany w dół, obsługuje przetworniki niskotonowe i subwoofer.

Innymi ciekawymi rozwiązaniami są systemy Eliminacji Rozprzestrzeniania Wibracji oraz Schodkowej Emisji Najniższych Częstotliwości. Pierwszy z nich izoluje obudowę od podłoża i od środowiska akustycznego otaczającego kolumny. Zastosowano tutaj rewolucyjną metodę polegającą na wykorzystaniu nowoczesnych elastomerów zamontowanych bezpośrednio we wnętrzu kolców podłogowych. Dzięki przyjęciu takiego rozwiązania znakomicie uproszczono konstrukcję i poprawiono estetykę i lekkość projektu. Równie ważna jest praca drugiego z systemów, który został wykorzystany przez Włochów po raz pierwszy od czasów referencyjnego projektu The Sonus Faber. Technologia ta optymalizuje charakterystykę przetwarzania w zakresie najniższych częstotliwości.

Warto również wspomnieć o podwójnej wibroizolacji „Dampshelves”. W jej skład wchodzą dwie masywne płyty, górna i dolna, które zostały wykonane z czarnego, szczotkowanego Avionalu – wysokowytrzymałego stopu aluminium zawierającym domieszki miedzi, magnezu oraz krzemu. Płyty te działają jak mechaniczne tłumiki energii, wytracające drgania generowane przez potężne przetworniki zastosowane w Il Cremonese.

Membrany zastosowane w przetwornikach kolumn Sonus faber to kolejny dowód na pomysłowość inżynierów włoskiej marki. Głośnik wysokotonowy to produkt całkowicie zaprojektowany w ramach firmy Sonus faber. Przetwornik „Arrow Point DAD, bo to o nim mowa, wyposażono w membranę w postaci sfery z wytłumionym szczytem (ang. „Damped Apex Dome”). W paśmie średniotnowym pracuje przetwornik Sonus Faber M18 XTR-04, a głośniki niskotonowe to Sonus Faber W18XTR-12 (czyli przeskalowana w dół wersja przetworników niskotonowych jakiej użyto w modelu Lilium) oraz obsługujący pasmo ultraniskich częstotliwości przetwornik W22XTR. Ten ostatni jest najnowszym projektem pochodzącym z fabryki z Arcugnano; z kolei w zwrotnicy wykorzystano (zapewniającą wyśmienite rezultaty odsłuchowe) innowacyjną architekturę “Paracross”.

Il Cremonese charakteryzują się innowacyjnym kształtem obudowy. Pięciokątny romboid przywołuje na myśl diament. Jednocześnie taka właśnie forma optymalizuje sztywność drewnianej konstrukcji, a unikatowy kształt rombu jest natychmiast rozpoznawalny jako charakterystyczny dla kolumn marki Sonus faber. Wzornictwo modelu IL Cremonese jest inspirowane wspomnianymi już kilkukrotnie kolumnami Lilium. W najnowszym projekcie elegancję połączono z nowoczesnym dość zdecydowanym i dynamicznym design, co jest niejako wyrazem ewolucji marki w kierunku innowacji – zarówno  technologicznych jak i wizualnych. Sonus faber jednocześnie zachowuje historyczne dziedzictwo marki, nawiązując otwarcie do historii lutnictwa oraz swoich własnych dokonań. Podobnie jak w modelu Lilium, projekt Il Cremonese łączy w sobie kontrastujące i wzajemnie sprzeczne cele projektowe. W ramach obudowy o zmniejszonej objętości otrzymujemy doskonałą zdolność do reprodukcji niskich częstotliwości, oraz zdolność przetwarzania całego szerokiego spektrum częstotliwości, łącząc przy tym zdolność do wykazywania się zarówno imponującą mocą i potęgą brzmienia, ale również absolutnej ciszy i rozdzielczości szczegółów. To wszystko stało się możliwe dzięki zastosowaniu systemu odsprzęgania kolumn od podłogi, dzięki któremu uzyskano doskonałą rozdzielczość tego podłogowego systemu. Osiągnięto cel, jakim jest naturalność dźwięku, a zarazem nowoczesny i olśniewający wygląd, design.

Producent podkreśla również wysoką jakość materiałów, które zostały wykorzystane do produkcji prezentowanych podłogówek. Mowa tu m.in. o lakierowanym drewnie orzecha, hartowanym szkle, czarnej skórze oraz szczotkowanym aluminium, a więc o takich samych, które znalazły swoje zastosowanie w wyższych modelach Aida oraz Lilium. Il Cremonese będzie dostępna w dwóch klasycznych wykończeniach: Czerwień (RED) i Orzech (WALNUT).

IL Cremonese będą dostępne w listopadzie 2015. Zostały one wycenione na kwotę 169 998 zł za parę. Polska premiera kolumn będzie miała miejsce podczas targów Audio Video Show 2015 w Warszawie, w dniach 6-8 listopada w Hotelu Radison Blu Sobieski , Galeria I.

Specyfikacja techniczna:

Pasmo przenoszenia: 25 Hz – 35 000 Hz
Czułość: 92 dB SPL (2.83V / 1m)
Impedancja znamionowa: – 4 omy
Sugerowana moc wzmacniacza: 100 – 800 W
Wejście napięciowe: 30 V RMS (IEC 268-5)
Wymiary: 398,23 x 621,8 x 1449,6 mm
Waga: 84 kg



Więcej o...
SONUS FABER

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer