15 Styczeń 2018

McIntosh MA5300

WZMACNIACZ ZINTEGROWANY/DAC/PRZEDWZMACNIACZ GRAMOFONOWY/WZMACNIACZ SŁUCHAWKOWY

Źródło: HI-FI CLUB

McIntosh MA5300 to najnowszy wzmacniacz zintegrowany w ofercie amerykańskiego producenta. Od innych propozycji sygnowanych przez McIntosha ta różni się mniejszymi rozmiarami, dzięki czemu powinna sprawdzić się również w bardziej kompaktowych systemach audio.

Najświeższa integra Amerykanów została wyposażona w 12 wejść analogowych i cyfrowych. Wśród tych pierwszych napotkamy: cztery niesymetryczne RCA, jedno symetryczne XLR oraz gramofonowe dla wkładek MM. Z kolei dla źródeł cyfrowych producent przewidział po dwa wejścia koncentryczne i optyczne, jedno USB oraz jedno w firmowym standardzie MCT (umożliwia ono wysokiej jakości transmisję sygnału CD/SACD z firmowego transportu MCT450). Cyfrowe wejścia koncentryczne i optyczne mogą przesyłać sygnał do 24 bitów/192 kHz, natomiast asynchroniczne wejście USB przyjmuje sygnał PCM do 32 bitów/384 kHz, DXD 384 kHz oraz DSD, do DSD256 włącznie. Należy przy tym zaznaczyć, iż wszystkim wejściom można nadawać indywidualnie wybrane nazwy. 

Za sferę cyfrową odpowiada nowoczesny moduł DA1. Producent wyposażył go w 8-kanałowy, 32-bitowy przetwornik c/a, pracujący w trybie Quad Balanced (Poczwórnie Symetryczny). Co więcej, modułowa konstrukcja DA1 umożliwia w przyszłości jego wymianę na nowszą wersję. Dla wszystkich posiadaczy MA5300 dostępna jest także funkcja Home Theater Pass Thru. W jej trybie integra pracuje jako klasyczna stereofoniczna końcówka mocy, którą można wykorzystać w systemie kina domowego. 

Nowe urządzenie McIntosha to również wzmacniacz słuchawkowy. Sekcja ta została zoptymalizowana pod kątem pracy „z praktycznie wszystkimi dostępnymi na rynku słuchawkami, czego efektem stało się uzyskanie najwyższej jakości wrażeń odsłuchowych”, jak czytamy w oficjalnej informacji prasowej przesłanej przez Hi-Fi Club – polskiego dystrybutora marki. Wzmacniacz słuchawkowy posiada na wyposażeniu układ HXD (Headphone Crossfeed Director), który ma na celu stworzenie iluzji odsłuchu z wykorzystaniem konwencjonalnych kolumn głośnikowych. Co ważne, zastosowany wzmacniacz słuchawkowy umożliwia optymalne wysterowanie większości dostępnych na rynku słuchawek; wyjście słuchawkowe wyposażono w gniazdo jack 6,3 mm i przystosowano do słuchawek o impedancji 20-600 omów. 

Hi-Fi Club zwraca również uwagę na inne aspekty najnowszej integry amerykańskiego producenta. Mowa tu między innymi o technologiach Power Guard czy Sentry Monitor (pierwsza z nich uniemożliwia przesterowanie głośników, drga zaś zabezpiecza przed wystąpieniem zwarcia) czy specjalnych mikroprocesorach odpowiedzialnych za kluczowe funkcje sterujące pracą urządzenia. Nieodmiennie ważną częścią urządzeń McIntosha jest także ich rozpoznawalny design. Obudowę MA5300 wykonano – jak deklaruje polski dystrybutor – „z wysokiej jakości materiałów, które świetnie współgrają z klasycznym szklanym panelem przednim, niebieskimi wskaźnikami i podświetlanymi na zielono napisami”.

Wzmacniacz zintegrowany McIntosh MA5300 jest już dostępny w sprzedaży, a jego cena detaliczna wynosi 23 500 zł.

Specyfikacja techniczna (według producenta):

Moc (8/4 omy): 100/160 W
Zalecana impedancja kolumn głośnikowych: 4-8 omów
Współczynnik tłumienia (8/4 omy): 200/100
THD: 0,005%
Pasmo przenoszenia: 20 – 20 000 Hz @ +0, -0,5 dB
Stosunek sygnał/szum (wejścia liniowe/wejście MM/wejście Power in): 95/82/110 dB
Czułość (wejścia RCA/wejście XLR/wejście Power in/): 0,5/0,25/1 V
Czułość (wejście MM): 2,5 mV
Impedancja wejściowa: 20 kiloomów
Wymiary (S x W x G): 445 x 152 x 559 mm
Waga: 17,2 kgWięcej o...
MCINTOSH

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer