Nowe kable o poprawionym transferze sygnału wykorzystują moduły laserowe i układy sterowników, aby poprawić jakość obrazu i zapewnić długoterminową niezawodność, jednocześnie obsługując szybkość transmisji danych do 48 Gb/s wymaganą dla materiałów wideo następnej generacji.
Kolejna generacja standardu wideo – 8K/120 HDMI2.1 – oznacza nowy wymóg dla kabli, które muszą być w stanie obsłużyć ekstremalną prędkość transmisji danych wynoszącą 48 gigabitów na sekundę. Konwencjonalne miedziane kable HDMI są w stanie przesłać sygnał z prędkością 48 Gb/s jedynie na długości kilku metrów. By zapewnić transmisję o prędkości 48 Gb/s na długich odcinkach używanych w wielu instalacjach kina domowego konieczne jest zastosowanie światłowodów.
Chociaż kable optyczne w poprzednich generacjach HDMI były już stosowane od lat, mają reputację mniej niezawodnych niż tradycyjne kable miedziane. Jest to uzasadnione, ponieważ oprócz przewodników zawierają one skomplikowaną elektronikę i lasery.
Celem Wireworld dla Stellar było stworzenie światłowodowego kabla HDMI, który zapewnia zarówno najnowocześniejszą wydajność, jak i wyjątkową niezawodność. Aby osiągnąć ten cel, Stellar wykorzystuje najwyższej klasy komponenty, materiały i rozwiązania konstrukcyjne. Moduły laserowe Stellar są produkowane przez amerykańską firmę II-VI, wiodącego dostawcę laserów do najbardziej wymagających zastosowań. Chip sterownika z kolei jest produkowany przez niemiecką firmę Silicon-Line, lidera w technologii mikro-czipów.
Cztery światłowody są najwyższej klasy zoptymalizowanej pod kątem lasera klasy OM3. Konstrukcja kabla zawiera ekrany o podwójnej grubości i kilka wiązek włókien kevlarowych o wysokiej wytrzymałości.
Stellar obsługuje wszystkie funkcje i możliwości standardu HDMI2.1, w tym HDR10 +, HDCP2.3, Ethernet, Enhanced ARC, Deep Color itp. Aby ułatwić instalację, trwałe, odlewane ciśnieniowo wtyki wykonane z cynku są niezwykle wąskie, mierząc zaledwie 18 mm, co umożliwia ich przeciągnąć przez często stosowane osłony na kable. Stellar spełnia również wymogi normy UL-CMP/FT6 dzięki czemu może być stosowany w instalacjach mieszkaniowych i komercyjnych.
Tekst i zdjęcia: mat. prasowe