Warner Music Group (WMG) poinformował o sfinalizowaniu transakcji przejęcia Polskich Nagrań, najstarszej polskiej wytwórni fonograficznej (na łamach „High Fidelity” pisaliśmy o tym kilka miesięcy temu – TUTAJ).
Należąca do Skarbu Państwa spółka została wystawiona na sprzedaż w styczniu tego roku. Katalog Polskich Nagrań to jeden z najcenniejszych w kraju zbiorów muzyki popularnej, rockowej, ludowej, klasycznej i jazzowej zarejestrowanej w okresie od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku do dnia dzisiejszego. Znajdują się w nim nagrania znanych wykonawców muzyki rozrywkowej takich jak: Anna German, Czesław Niemen, Marek Grechuta, Irena Santor, Zdzisława Sośnicka, Breakout, światowej sławy kompozytorów muzyki klasycznej, w tym Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara, oraz znakomitych dyrygentów, jak np. Antoni Wit i Jacek Kaspszyk.
Warner Music Poland zachowa prestiżową markę „Polskie Nagrania Muza – z kogucikiem” i nadal będzie wydawać muzykę z obszernego katalogu tej wytwórni. Po zdigitalizowaniu całych zasobów oryginalne taśmy matki zostaną przekazane do Narodowego Archiwum Cyfrowego, gdzie będą przechowywane, jako element dziedzictwa narodowego. Warner Music Poland to jedna z czołowych wytwórni fonograficznych na polskim rynku. Wśród jej labeli jest Pomaton, który przez 25 lat zajmował się wydawaniem polskiej muzyki, m.in. w ramach serii Złota Kolekcja obejmującej składankowe reedycje największych przebojów, pochodzących w dużej części z katalogu Polskich Nagrań.
Piotr Kabaj – Prezes i Dyrektor Generalny Warner Music Poland oświadczył: „Ta transakcja stanowi doniosły krok w rozwoju naszej działalności. To dla nas wielki zaszczyt, że będziemy reprezentować tak znaczących artystów i opiekować się tak znakomitym katalogiem. Bazując na naszym doświadczeniu i potencjale, zamierzamy zrobić wszystko, by historyczna marka Polskie Nagrania dalej żyła i by te legendarne nagrania zdobyły nowych miłośników w Polsce i za granicą”.
Stu Bergen – President, International, Warner Recorded Music powiedział: „Przejęcie niesamowitego katalogu Polskich Nagrań przyczyni się do wzmocnienia naszej już i tak silnej pozycji na tym ciągle rozwijającym się, tętniącym kulturą rynku. Jest to kolejne posunięcie w ramach naszej strategii polegającej na pozyskiwaniu zbiorów nagrań lokalnych artystów w krajach, w których dzięki nowym technologiom można dotrzeć z muzyką do masowego odbiorcy, odkrywając jednocześnie nowe możliwości w sferze działalności tak twórczej, jak i biznesowej”.
Transakcja ta stanowi jedno z kilku podobnych przedsięwzięć przeprowadzonych w ostatnim czasie przez Warner Music Group na rynkach wschodzących. W związku z przejęciem Parlophone Label Group w lipcu 2013 r. WMG został właścicielem oddziałów EMI na kluczowych rynkach Europy Wschodniej, w tym w Polsce. W kwietniu 2014 r. WMG przejął znaną wytwórnię Gold Typhoon Group, która zgromadziła jeden z największych i najcenniejszych zbiorów muzyki tworzonej przez artystów z Chin, Hongkongu i Tajwanu. W grudniu 2013 r., po wykupieniu przez WMG udziałów Gallo Records w joint venture Warner Music Gallo Africa rozpoczął działalność oddział Warner Music South Africa. W czerwcu 2013 r WMG ogłosił przejęcie Gala Records Group, czołowej niezależnej wytwórni fonograficznej na rynku rosyjskim, i przekształcenie jej w Warner Music Russia. Te przejęcia zbiegły się w czasie ze zwiększeniem inwestycji w rozwój lokalnych katalogów nagrań na innych rynkach o dużym potencjale wzrostowym, w tym w Brazylii.