„Droga za widnokres”, „Magia obłoków” i „Szalona lokomotywa” to tytuły trzech albumów Marka Grechuty, których reedycje na 180 g winylach ukazały się właśnie w sprzedaży. Wcześniej wznowione zostały „Marek Grechuta & Anawa”, „Korowód” oraz „Wiosna – ach to ty”. Premiera najnowszych wznowień zbiegła się z okrągłą, 10. rocznicą śmierci Grechuty, która przypada właśnie dziś, 9 października.
„Droga za Widnokres” to trzeci album Marka Grechuty, ale pierwszy nagrany bez zespołu Anawa. Został zarejestrowany i wydany przez Polskie Nagrania w 1972 roku. Tytułowy utwór pochodzi z tomiku „Widnokres” Tadeusza Śliwiaka. Powstał album „undergroundowy” – oderwany od kontekstu historycznego i ówczesnych prądów – w pełni ponadczasowy, ciągle fascynujący. Jak napisał Daniel Wyszogrodzki – znawca i wielki miłośnik twórczości Marka Grechuty – ten album to „prawdziwy polski underground. Grechuta zrywa z romantycznym wizerunkiem i nagrywa z jazzmanami wiersze współczesnych poetów. Porywająca, transowa muzyka i słowa, które zostają z nami na zawsze”.
Wyjątkowy jest także album „Szalona lokomotywa”. W nim niezrównane teksty Witkacego ożywają przy muzyce Grechuty i Pawluśkiewicza; wystarczy tutaj przypomnieć przebojowy tryptyk „Hop szklankę piwa”. Piąty album Marka Grechuty z 1977 roku zawiera fragmenty musicalu „Szalona lokomotywa” w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego, wystawionego w krakowskim Teatrze STU (premiera: czerwiec 1977 roku). Pierwszoplanową rolę odgrywa w „Szalonej Lokomotywie” Maryla Rodowicz.
„Magia obłoków” to czwarty album nagrany w 1974 roku i drugi nagrany z grupą WIEM. Marek Grechuta często i chętnie zasiadał przy fortepianie, zaś styl jego gry na tym albumie wykroczył poza prostą funkcję rytmiczną z „Drogi za widnokres”. Ale też jest to całkiem inny album – oszczędność środków zastąpiła wyrafinowana kolorystyka, a nowe kompozycje Grechuty zyskały bogate aranżacje, poszerzane o udział zaproszonych muzyków, sekcji smyczkowej i zespołów wokalnych.
Należy także nadmienić, iż już wkrótce ruszy w Krakowie Grechuta Festival 2016. Wydarzenia festiwalowe potrwają od 26 do 30 października. Szczegółowe informacje na temat wydarzenia można znaleźć TUTAJ.