11 Lipiec 2017

Warner Music Poland – nowości wydawnicze (lipiec 2017)

MUZYKA

Źródło: WARNER MUSIC POLAND

Wytwórnia Warner Music Poland poinformowała o wznowieniu czterech albumów; na półki sklepowe trafił m.in. krążek „Aerolit” Czesława Niemena czy „Obiad rodzinny” Wojciecha Młynarskiego.

W skład wznowionego właśnie krążka „Krzysztof Klenczon i Trzy Korony” weszło kilka rozpoznawalnych przebojów; chociaż był on promowany utworem „Fatalny dzień”, to znacznie większe uznanie zdobyły takie kawałki, jak „Wiosenna miłość”, „Nie przejdziemy do historii”, „Port”. A przede wszystkim „10 w skali Beauforta”, który jest dziś jednym z najbardziej znanych utworów Krzysztofa Klenczona.

O tej płycie jeden z muzyków Trzech Koron – Grzegorz Andrian – wypowiada się w ten sposób: „Kiedy w czerwcu 1971 roku, zmęczeni długotrwałymi  trasami koncertowymi, weszliśmy do studia Polskich Nagrań, mieliśmy tylko 10 dni na nagranie płyty. Repertuar na ten LP zgrywaliśmy podczas tych długich tras, bo nie było czasu  na normalne próby. Byliśmy zmęczeni, ale zadowoleni. Niestety, wydanie płyty  zajęło Polskim Nagraniom cały rok! Kiedy płyta wreszcie się ukazała, zespół już nie istniał a Krzysztof pakował swój dobytek na wyjazd do USA. Nikt z nas nie spodziewałby się, że po 46 latach Warner Music wyda reedycje naszego albumu. Niech więc ten album przywoła na pamięć naszym wiernym fanom brzmienie Trzech Koron, a nowi słuchacze niech odnajdą w naszej muzyce coś dla siebie”.

Kolejnym wznowionym krążkiem jest dzieło Wojciecha Młynarskiego – „Obiad rodzinny”. To trzeci autorski album tego artysty; został on nagrany w 1969 roku, a w jego skład weszły takie przeboje, jak Nie ma jak u mamy”, „Lubię wrony”, „Przedostatni walc” czy „Nie wytrzymuję”. Jak podaje Warner Music Poland: „Młynarskiemu towarzyszą znakomite zespoły: kwartet Adama Makowicza, Zespół Adama Skorupki i Włodzimierza Kruszyńskiego. Mądre i piękne teksty, świetna muzyka, a wszystko to w oryginalnym winylowym brzmieniu”.

Światło dzienne ujrzała także reedycja czwartego longplay’a Młynarskiego – „Recital 71”. Płyta, jak wskazuje sam tytuł, została po raz pierwszy wydana właśnie w roku 1971. Nagranie zostało zrealizowane podczas koncertu w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej. Prócz Młynarskiego na scenie pojawili się tacy muzycy, jak Czesław Bartkowski, Marek Bliziński, Paweł Jarzębski oraz Michał Urbaniak. Na albumie znajdują się m.in. takie piosenki, jak „Ballada o malinach”, „Gdzie Orawa i gdzie Spisz”, „Podchodzą mnie wolne numery” czy „Przyjdzie walec i wyrówna”. Warto też dodać, że autorem projektu okładki jest Jerzy Duda-Gracz, a fotografii– Marek Karewicz.

Premiera albumu „Aerolit” Czesława Niemena, a więc czwartego ze wznowionych właśnie krążków, odbyła się w 1975 roku. Tytuł płyty pochodzi od nazwy zespołu Czesława Niemena – Aerolit. Jest to jedyna studyjna płyta tej formacji. W jej skład weszli: Sławomir Piwowar (gitara elektryczna), Jacek Gazda (gitara basowa), Andrzej Nowak (fortepian elektryczny, klawinet), Piotr Dziemski (perkusja) oraz Czesław Niemen (mellotron, Moog). Na płycie znalazły się interpretacje klasycznych wierszy polskich poetów: Cypriana Kamila Norwida, Zbigniewa Herberta, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Jonasza Kofty.

Wszystkie cztery opisane wyżej dzieła ukazały się na 180 g winylach.



Więcej o...
WARNER MUSIC POLAND

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer