05 Styczeń 2021

VOICES OF THE COSMOS „Interstellar Space” | LP

Najnowsza płyta z muzyką kosmosu

Źródło: VOICES OF THE COSMOS

PREMIERA | MUZYKA ELEKTRONICZNA

Już za trzy dni premiera albumu winylowego VOICES OF THE COSMOS zatytułowanego Interstellar Space. Płyta zostanie wydana nakładem ETER RECORDS (czyli przez R. Iwańskiego, Toruń) i GUSSTAFF RECORDS (czyli przez Janusza Muchę, Zielona Góra). Data premiery to 08.01.2021 (piątek). Materiał w wersji cyfrowej dostępny jest na Bandcampie VOTC – TUTAJ.


VOICES OF THE COSMOS Interstellar Space_LP_High_Fidelity_news


 Na okładce płyty przytoczono cytat z Fiaska Stanisława Lema:

Kosmos to labirynt zbudowany z labiryntów. W każdym otwiera się następny. Tam, dokąd nie umiemy wejść sami, dostajemy się matematyką. Sporządzamy z niej wózki do poruszania się w nieludzkich obszarach świata.

Album Interstellar Space zawiera premierowy materiał muzyczny projektu VOICES OF THE COSMOS i jest zwieńczeniem dekady eksperymentów dźwiękowych i działań łączących muzykę z astronomią, które zaowocowały szeregiem koncertów audiowizualnych, wykładów i warsztatów oraz trzema wydawnictwami CD i EP-ką winylową: I (2011), II (2013), III (2019; recenzja w „High Fidelity” TUTAJ) oraz Solar Sequences (2020).

VOICES OF THE COSMOS to projekt stworzony przez dwóch artystów dźwięku: Rafała Iwańskiego (muzyka znanego z grup HATI, Alameda 5, KAPITAL i Innercity Ensemble, solo występującego jako X-NAVI:ET) i Wojciecha Ziębę (solo występującego jako ELECTRIC URANUS) oraz astronoma Sebastiana Soberskiego, kierownika Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu i radioastronoma w Instytucie Astronomii UMK w Piwnicach pod Toruniem.

Jak czytamy w materiałach prasowych, VOICES OF THE COSMOS skutecznie łączy osiągnięcia astronomii z muzyką elektroakustyczną. Twórcy korzystają z oryginalnych sygnałów pozaziemskich i dźwięków odbieranych przez radioteleskopy (np. pulsary, magnetosfery planet, Słońce, zorza polarna, masery) oraz inne urządzenia radiowe, czasami korzystają z sonifikacji i archiwalnych nagrań z misji kosmicznych. Ścieżki instrumentalne zintegrowane z przetworzonymi rytmami i tonami „dźwięków kosmicznych” tworzone są za pomocą instrumentów elektronicznych, zarówno cyfrowych jak i analogowych, a także różnych obiektów akustycznych.

Projekt był wielokrotnie prezentowany w instytucjach naukowych i na festiwalach muzycznych, w formie koncertów audiowizualnych, również w wersji rozszerzonej o wykłady astronomiczne i obserwacje nieba. Jest to unikatowa w Polsce inicjatywa, w której wykorzystuje się oryginalne zapisy przestrzeni kosmicznej. Wydanie albumu winylowego Interstellar Space jest współfinansowane ze Stypendium Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (R.I.)

Dodajmy, że wiosną 2021, nakładem Eter Records i Gusstaff Records, zostanie wydana wersja CD albumu, na której znajdziemy również materiał z winylowej EP-ki Solar Sequences, wydanej w 2020 roku.

xnaviet.bandcamp.com

milieulacephale.com

www.voicesofthecosmos.pl

Tekst i zdjęcia: mat. prasoweWięcej o...
VOICES OF THE COSMOS

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer