Po wprowadzeniu do sprzedaży odtwarzacza Unico CD Due, firma Unison Research kontynuuje swój rozwój w dziedzinie dźwięku cyfrowego, proponując tym razem odtwarzacz Unico CD Uno. Urządzenie zostało wyposażone w szeroką gamę wejść i wyjść; na tylnym panelu znajdują się wejścia USB i Toslink, a wbudowany moduł Bluetooth pozwala na bezprzewodową łączność strumieniową z kompatybilnymi urządzeniami. Stopień wejściowy wykorzystuje lampę 12AU7/ECC82 (podwójna trioda) i pracuje w czystej klasie A.
Unico CD Uno jest prosty w obsłudze, lecz posiada wiele różnorodnych funkcji. Nowy wyświetlacz graficzny o rozdzielczości 128 x 64 wykorzystuje technologię OLED. Jego biel zapewnia doskonałą widoczność w każdych warunkach oświetleniowych i pod dowolnym kątem. Funkcja Display na pilocie zdalnego sterowania pozwala na wyłączenie wyświetlacza. Przy pomocy dużych czcionek pokazywane są najważniejsze informacje, a dodatkowe wyświetlane są czcionkami mniejszymi.
Przy projektowaniu CD Uno inżynierowe pracujący dla Unison Research postawili na maksymalne oddzielenie części cyfrowej od toru analogowego. Sekcja DAC zawiera osie stabilizowanych szyn zasilających, co daje czyste i bezpośrednie zasilanie każdego układu. Dodatkowe stabilizatory zapewniają optymalną jakość zasilania; pierwszy stabilizator działa jako filtr, a drugi usuwa resztkowe zakłócenia. Wszystko to ma zapewnić układowi DAC pracę w możliwie najlepszych warunkach. Producent zastosował ponadto konwertery prądowo-napięciowe NE5532AD o bardzo niskim poziomie zniekształceń, użył również komponentów najwyższej jakości; mowa tu m.in. o kondensatorach Wima i rezystorach Vishay.
Zastosowanie technologii FPGA (Field-Programmable Gate Array) pozwala na szybsze czasy reakcji w zakresie zarządzania danymi cyfrowymi, jak i specjalistycznej funkcjonalności oraz większą moc w porównaniu do procesorów DSP. DAC ES9018K2M z eliminatorem jittera oferuje wyjątkowy stosunek sygnału do szumu – 125 dB – oraz zniekształcenia na poziomie 0,0003%. Układ czasowy jest zarządzany przez generator kwarcowy o wysokiej dokładności i niskim poziomie zniekształceń fazy. Warto dodać, iż przetwornik cyfrowo-analogowy obsługuje pliki PCM do 32 bitów/384 kHz, a także DSD, do DSD64.
Co ciekawe, użytkownik może wybrać jeden spośród trzech różnych rodzajów filtrów cyfrowych: F1, czyli filtr o stromym zboczu i liniowej fazie; F2, czyli filtr o stromym zboczu i minimalnej fazowości; F3, czyli filtr o łagodnym nachyleniu zbocza i fazie liniowej. Trzy filtry wyróżniają się takimi cechami, które sprzyjają różnym rodzajom dźwięku (spójności czasowej, spójności fazy lub odpowiedzi impulsowej), co pozwala użytkownikowi na lekką personalizację dźwięku pod kątem swoich osobistych upodobań. W menu CD Uno można też odwrócić fazę reprodukcji. Dodatkową funkcją jest zdolność do ominięcia sekcji lampowej, co pozwoli na uzyskanie dźwięku „tranzystorowego”.
Stopień lampowy wykorzystuje dwa stabilizatory: oddzielny dla zasilania anodowego i dla żarzenia. Ścieżki mas, sygnałowe i zasilające zostały zaprojektowane w szczególny sposób. Są połączone w sposób typu „Stellar-like” (gwiaździście) w środku płyty głównej. Zdaniem Unison Research, jest to dobry sposób na redukcję szumów i zakłóceń.