11 Wrzesień 2020

TEAC TN-5BB | gramofon

TEAC proponuje nowy flagowy gramofon z napędem paskowym i zbalansowanymi wyjściami XLR

Źródło: Audio Klan

TEAC TN-5BB jest nowym flagowym gramofonem tego producenta. Został on wyposażony w zbalansowane wyjścia XLR umieszczone w hybrydowym chassis, które łączy płytę syntetycznego marmuru, papier washi (tradycyjny papier japoński) oraz solidną bazę wykonaną z płyty MDF. W komplecie dostajemy 9” ramię w kształcie litery S.

Wyjścia XLR umożliwiają współpracę z przedwzmacniaczem gramofonowym o zbalansowanej budowie, na przykład TEAC PE-505. Ramię to efekt współpracy z japońską, uznaną w świecie analogowym, firmą SAEC. Talerz gramofonu wykonano z akrylu o grubości 20 mm, a napęd to autorski, oryginalny system PRS3 (Platter Rotation Sensing Servo System).

Najważniejsze funkcje

 • Obsługa trzech prędkości obrotowych: 33 1/3, 45 i 78 obr./min
 • System PRS3 (Platter Rotation Sensing Servo System)
 • Statycznie zbalansowane łożysko ramienia z mechanizmem anty-skatingu
 • Regulacja wysokości ramienia (+6 mm)
 • Akrylowy talerz o grubości 20 mm
 • Aktywny mechanizm podnoszenia ramienia
 • Bezstykowa detekcja funkcji automatycznego podnoszenia ramienia (możliwość jej wyłączenia/włączenia)
 • Wyjścia zbalansowane XLR i niezbalansowane RCA
 • Gniazdo uziemienia
 • Cztery nóżki aluminiowe z regulacją wysokości
 • Dołączona główka odlewana z aluminium
 • Wkładka MM Ortofon 2M Red (fabrycznie zainstalowana)
 • Zgodny z RoHS

Hybrydowe chassis

Chassis jest wielowarstwową konstrukcją łączącą ciężką podstawę z MDF-u o grubości 36 mm i sztywny marmur syntetyczny o grubości 12 mm. Cała podstawa waży 8,8 kg i – jak czytamy w materiałach prasowych – „wyróżnia się doskonałą sztywnością i skutecznością rozpraszania wibracji, co zapewnia fantastyczną odporność na sprzężenie zwrotne”.

Ramię i talerz montowane są na płycie z syntetycznego marmuru, natomiast silnik, jako element generujący wibracje, mocowany jest do płyty MDF. Te niezależne struktury wykorzystując te materiały jako wytłumienie izolują od siebie ramię i silnik.

Bazując na swoim doświadczeniu w wykorzystaniu japońskiego papieru washi do mat gramofonowych i w oparciu o wielokrotne testy odsłuchowe projektanci uznali, że papier washi o odpowiedniej grubości jest najlepszym materiałem do zastosowania jako podkładka pomiędzy syntetycznym marmurem i MDF-em.

Napęd paskowy

TN-5BB wykorzystuje napęd z płaskim paskiem, który przekazuje napęd z silnika prądu stałego na zewnętrzny obwód talerza. Czujnik optyczny w dolnej części talerza wykrywa jego prędkość obrotową, a mechanizm automatycznej regulacji obrotów przekazuje odpowiedni sygnał z serwo do silnika. System PRS3 (Platter Rotation Sensing Servo System) gwarantuje, jak czytamy, wysoką precyzję obrotów, która „byłaby trudna do osiągnięcia przy wykorzystaniu samej bezwładności i silnika”. Obsługując trzy prędkości – 33 1/3, 45 i 78 obr./min – gramofon ten może odtwarzać również stare płyty, w tym płyty 78 obr./min.

Talerz

Wykonany z akrylu talerz o grubości 20 mm i wadze 1,7 kg cechuje się wysokim momentem bezwładności. Tworzywo poliwinylowe, z którego wykonywane są płyty, z łatwością przyjmuje ujemne ładunki elektryczne. Akryl ma tę samą właściwość, ale materiały te są do siebie podobne w szeregu tryboelektrycznym*. Zapewnia to korzyść przejawiającą się utrudnieniem elektryfikacji, nawet jeśli ocierają się o siebie. Dzięki temu płytę można umieszczać wprost na talerzu bez użycia maty gramofonowej, co pozwala cieszyć się czystym dźwiękiem.

*Szereg tryboelektryczny jest listą materiałów uporządkowanych według łatwości, z jaką wytwarzają dodatnie i ujemne ładunki. Materiały, które znajdują się blisko siebie w szeregu tryboelektrycznym nie wytwarzają łatwo ładunków elektrycznych nawet wtedy, gdy ocierają się o siebie. Przeciwnie, im dalej znajdują się od siebie, tym łatwiej generują ładunki.

Ramię

Ramię gramofonu TN-5BB zostało opracowane przy współpracy z SAEC, japońską marką z 40-letnim doświadczeniem w projektowaniu ramion. Wykorzystując łożysko ostrzowe ze stali nierdzewnej do ruchomej pionowej części, projektanci zwiększyli do maksimum czułość i precyzję śledzenia rowka płyty. Co więcej, w przypadku bocznej ruchomej części, konwencjonalna struktura, która ma łożysko kulkowe w jednym punkcie jako podparcie została zastąpiona strukturą wykorzystującą precyzyjne japońskie łożyska kulkowe w dwóch punktach jako podparcie. Pionowy kąt śledzenia (VTA) można regulować w zakresie 6 mm, optymalizując go w zależności od wysokości zastosowanej wkładki gramofonowej. Geometria ramienia jest zgodna z zalecanym przez IEC ustawieniem Baerwalda.

Automatyczne podnoszenie ramienia

Zastosowanie aktywnego mechanizmu podnoszenia ramienia umożliwia podnoszenie i opuszczanie ramienia po naciśnięciu jednego przycisku, a także wykorzystanie funkcji, która automatycznie podnosi ramię po wykryciu przez bezkontaktowy czujnik optyczny końca odtwarzania. Funkcję automatycznego podnoszenia ramienia można wyłączyć podczas odtwarzania płyt niezgodnych ze standardem.

Wkładka MM Ortofon 2M Red

Gramofon dostarczany jest wraz z wkładką MM Ortofon 2M Red. Ponieważ wkładka instalowana jest i ustawiana w główce w fabryce TEAC-a, płyt można słuchać zaraz po wyjęciu i ustawieniu gramofonu.

Zbalansowane wyjścia XLR

Oprócz złączy RCA gramofon ma także analogowe złącza XLR. Za ich pomocą, przy wykorzystaniu powszechnie dostępnych przewodów, można połączyć gramofon z przedwzmacniaczem gramofonowym PE-505 lub inną tego typu konstrukcją.

Gramofon TEAC TN-5BB pojawi się w sprzedaży w październiku br. Cena: 7499 zł.

audio.teac.com

Tekst: mat. prasowe

Foto: mat. prasoweKrakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer