15 Marzec 2020

Słuchamy: CLANNAD „IN A LIFETIME”

Pierwsze wrażenia po odsłuchu płyty „IN A LIFETIME” grupy CLANNAD w wersji Long Play

Źródło: "HIGH FIDELITY"

Apele o pozostanie w domach z powodu koronawirusa to zła wiadomość dla wielu branż i już wiadomo, że będziemy mieli do czynienia z bankructwami, na przykład wśród restauratorów. Nic na to jednak nie poradzimy i jedyne, co możemy zrobić, to dbać o siebie i innych. Jak jednak podkreślają psychologowie, ważne jest, aby nie było to czas zmarnowany. Bo dostajemy oto CZAS, którego nam zawsze brakowało. Możemy go poświęcić na bycie z rodziną, lektury, filmy, a także – w naszym przypadku to najważniejsze – na muzykę.

Jednym z wydawnictw, na które warto zwrócić uwagę jest pożegnalna płyta pt. IN A LIFETIME grupy CLANNAD. Jak pisaliśmy w newsie z 25 lutego, zapowiadającym to wydawnictwo, album ten ukazał się w kilku wersjach, od podwójnej płyty CD, po duży box – deluxe box set (BMG BMGCAT427DLPX, 2 x 180 g LP, 2020; więcej TUTAJ).

Jesteśmy po pierwszych odsłuchach wersji LP deluxe, to jest na szarym winylu z tzw. splatter, to jest rozbryzgami. Album został wydany bardzo starannie, w formie gatefold, to jest podwójnego, rozkładanego wydawnictwa, z papierowymi insertami, na których naniesiono informacje o utworach i produkcji.

Krążki są wytłoczone bardzo dobrze, szum przesuwu jest minimalny. Rozpoczynająca wydawnictwo rozbiegówka ma jeden mały „bump”, który słychać jako lekkie „dotknięcie” w głośnikach, ale szybko znika. Poza tym drobiazgiem mój egzemplarz był naprawdę cichy i dobrze wytłoczony.

Z ostrożnością podszedłem do jego odsłuchu, bo to ostatecznie zestaw pochodzący z różnych lat, w różnych latach też masterowany i remasterowany, w dodatku w domenie cyfrowej. Niepotrzebnie, bo to bardzo dobry, dojrzały dźwięk. Uwagę zwraca duża głębia, wyrównany balans, a i ostrożna kompresja – to nie jest bardzo „głośna” płyta. Rozmawiałem o niech chwilę z Wojtkiem Padjasem, redaktorem RMF Classic, który powiedział krótko: „Noooo, panie…” Dodam jeszcze, że odsłuch wykonałem na gramofonie BennyAudio – nowej polskiej firmy.

Więcej, w tym kilka słów o utworach dodatkowych z płyt CD – już wkrótce w magazynie.

CLANNAD, IN A LIFETIME – dostępne wersje:

  • podwójny CD,
  • podwójny CD wersja deluxe,
  • podwójny winyl,
  • podwójny winyl wersja deluxe,
  • deluxe box set, będący rozszerzoną wersją wydań deluxe, zawierający ponad 100 utworów.

Wydawca: BMGWięcej o...
CLANNAD „IN A LIFETIME”

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer