15 Kwiecień 2021

Ramiona japońskiej firmy Glanz

Ramiona firmy Glanz w Polsce

Źródło: NAUTILUS Dystrybucja

→ RAMIĘ GRAMOFONOWE

Na polskim rynku debiutuje japońska firma Glanz, której specjalnością są high-endowe ramiona gramofonowe. Ich dystrybucją zajmie się firma Nautilus.

glanz-mh-124s-detail

Na czele firmy stoi doświadczony konstruktor, Masataka Hamada, odpowiedzialny za powstawanie i rozwój produktów w czasach poprzedniego właściciela marki, Mitachi Onkyo. Po rozwiązaniu współpracy z Mitachi pan Hamada spędził wiele lat przy serwisie akcesoriów gramofonowych i naprawie wkładek, m. in. takich jak wczesne modele Ortofon SPU. W tym okresie swojej kariery zebrał on liczne opinie od prawdziwych miłośników high-endowego brzmienia czarnej płyty, niezadowolonych z ramion gramofonowych dostępnych na rynku audio.

Po latach zdecydował się on na reaktywację marki Glanz pod skrzydłami własnej firmy – Hamada Electric. Jego cel jest prosty: właściciel określa go mianem „Original Pure Sound”, czyli „wytwarzanie ramion gramofonowych, które umożliwiają słuchaczowi wydobycie z płyt winylowych najczystszego możliwego dźwięku, reprodukując muzykę w postaci niezakłóconej czynnikami zewnętrznymi, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej problematycznych drgań mechanicznych. Podstawowym założeniem technologicznym jest wyeliminowanie nawarstwiających się zakłóceń oryginalnego sygnału dzięki eliminacji rezonansów, osiągniętej przede wszystkim za pomocą wykorzystanych materiałów”.

KONSTRUKCJA

Ramiona firmy Glanz wykonane są ze stali nierdzewnej. Jest to materiał twardy, trudny w obróbce i charakteryzujący się dużą masą oraz bezwładnością mechaniczną, a dzięki wykorzystaniu łożysk oporowych konstrukcje charakteryzują się wysokim wskaźnikiem równowagi statycznej. Kolejnych cegiełek dokłada jakość wykonania ze szczególnym uwzględnieniem znajomości kluczowych zagadnień takich jak środek ciężkości, moment siły i przenoszenie rezonansów. Pozwala to na dobór najlepszych materiałów w optymalnych punktach konstrukcji. Dodatkowo, wszystkie produkty wypełnione są nostalgią za złotymi latami winylu i techniki gramofonowej, które być może kiedyś jeszcze powrócą – właśnie dzięki ludziom takim jak pan Hamada.

Glanz (MH-94SX)(6)

OFERTA

Oferta firmy Glanz to osiem ramion dostępnych w wersjach: dziewięcio-, dziesięcio- i dwunastocalowej. Zgrupowano je w czterech kategoriach cenowych, ofertę otwierają MH-9B i MH-10B kosztujące 9900 zł, MH-9Bt i MH-10Bt to kwota 19 900 zł, MH-94S, MH-104S i MH-124S 32 900 zł, najwyższy model to MH-124S Premium wyceniony na 119 000 zł. Podane ceny sugerują absolutnie bezkompromisowe podejście producenta do zagadnień odtwarzania muzyki z płyt winylowych – polski dystrybutor podkreśla z dumą, że są one doskonałym uzupełnienie nawet najbardziej wyrafinowanych konstrukcji gramofonowych dostępnych w jego ofercie.

Tekst i zdjęcia: mat. prasoweKrakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer