05 Październik 2021

Ortofon Exclusives MC Verismo

W serii Exclusives firma Ortofon proponuje nową referencyjną wkładkę MC Verismo

Źródło: Electronic International Commerce

→ WKŁADKA GRAMOFONOWA

Duński producent, firma Ortofon, specjalizująca się w produkcji wkładek gramofonowych, poinformował o wprowadzeniu do sprzedaży swojego najnowszego produktu – wkładki MC Verismo.

Jak czytamy w materiałach prasowych, została ona opracowana w oparciu „o rozległą wiedzę na temat wibracji, rezonansów, kształtów i właściwości materiałów. Niezastąpiona okazała się także znajomość zasad magnetyzmu, doświadczenie w projektowaniu i umiejętności techniczne”.

mc_verismo03_tilt-right__large_full

Nazwa

Nazwa nowej wkładki pochodzi od włoskiego „vero” czyli „prawda”, a „Verismo” oznacza  „realizm”. Słowem „Verismo” określano postromantyczny gatunek operowy, wywodzącym się z włoskiego ruchu literackiego panującego pod koniec XIX i na początku XX wieku. Tradycja operowa „Verismo” związana jest z włoskimi kompozytorami, takimi jak Pietro Mascagni, Ruggero Leoncavallo, Umberto Giordano, Francesco Cilea i Giacomo Puccini, którzy starali się przedstawiać świat z jak największym realizmem.

Technika

Obudowa wkładki Verismo wykonana jest z tytanu w technice Selective Laser Melting (SLM), której pionierem jest firma Ortofon. Technika ta pozwala na precyzyjną kontrolę gęstości materiału z którego zbudowany jest korpus, gwarantując tym samym ekstremalnie wysokie tłumienie wewnętrzne. Obudowa powstaje warstwowo ze spiekanego sproszkowanego metalu.

Ortofon Exclusives MC Verismo (1)

MC Verismo wykorzystuje diament Replicant 100. Igła typu Line Contact wyróżnia się wąską i długą powierzchnią styku, przez co jest bardzo zbliżona do kształtu rysika wycinającego rowek w płycie matce. Dodanie diamentowego wspornika zapewnia, ze względu na jego twardość i krystaliczną strukturę, najlepsze możliwe połączenie igły z twornikiem.

W MC Verismo kontakt wkładki z ramieniem odbywa się poprzez trzy dobrze zdefiniowane punkty. Oznacza to, że mechaniczna integracja wkładki i ramienia jest wyjątkowo precyzyjna.

Dzięki zoptymalizowanej wadze i umiarkowanej podatności, pasującej do większości nowoczesnych ramion gramofonowych, wkładka MC Verismo jest kompatybilna z szeroką gamą nowoczesnych gramofonów high-end.

www.ORTOFON.com

Tekst i zdjęcia: mat. prasoweKrakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer