Polski dystrybutor urządzeń marki Lyngdorf – firma Trimex – poinformował o wprowadzeniu do sprzedaży trzech nowych produktów tego producenta. Mowa tu o procesorze dźwiękowym MP-50, satelitarnych kolumnach głośnikowych MH-2 oraz high-endowym subwooferze BW-2.
Jak deklarują Polacy, „absolutnie żadne, bez względu na cenę, urządzenie inny producentów nawet nie zbliża się swoimi możliwościami do najnowszego procesora MP-50 z autorskim systemem Lyngdorfa RoomPerfect”. To zaawansowana technologia służąca korekcji akustyki w pokoju odsłuchowym. Wyrównuje ona m.in. zakres przetwarzania basu i gwarantuje większą swobodę przy wyborze kolumn i ich umieszczeniu w pokoju.
MP-50 może „pochwalić” się również cały arsenałem najnowocześniejszych dekoderów, w tym wsparciem dla Dolby Atmos, DTS:X i Auro-3D, złączami HDMI HDCP 2.2 oraz 4K Pass-Through (tj. 4-krotną rozdzielczość ekranu 1080p). Procesor Lyngdorf MP-50 obsługuje dane 4K przesyłane ze źródła do ekranu, co zapewnia czysty obraz, którego jakość znacznie wykracza poza obecne standardy. Najnowsze procesor Lyngdorfa został ponadto wyposażony w 16 zbalansowanych wyjść sygnałowych w standardzie XLR dla zewnętrznych wzmacniaczy mocy. Co więcej, z myślą o największych miłośnikach filmów MP-50 może być wyposażony w moduł DCI z wejściem AES/EBU w standardzie XLR który można zintegrować z cyfrowymi serwerami kinowymi Digital Cinema Initiatives.
MP-50 posiada także wbudowany odtwarzacz multimedialny, kompatybilny ze Spotify, Airplay oraz radiem internetowym. Poprzez połączenie kablem sieciowym lub złączem USB można uzyskać dostęp do muzycznej biblioteki i cieszyć się jej zawartością w klasycznym stereo lub jednym z formatów dźwięku przestrzennego. Trimex zwraca także uwagę na wysokiej klasy obudowę, która stanowi „bezpośredni ukłon w stronę nowoczesnego wzornictwa przemysłowego”. Uwagę zwraca przede wszystkim duży wyświetlacz, który dobrze współgra z czarnym chassis.
Kolejną nowością ze stajni Lyngdorfa są maleńkie kolumny głośnikowe MH-2. Można je umieścić bezpośrednio na meblach lub ścianach (przy użyciu standardowych uchwytów ściennych). Jak deklaruje polski dystrybutor, zespół Lyngdorfa „położył bardzo duży nacisk na możliwości dynamiczne przy zachowaniu naturalnej barwy dźwięku”. Co więcej, producent celowo miał zmniejszyć głębokość obudowy do minimum nie tylko ze względu na chęć uzyskania jak najmniejszych wymiarów zewnętrznych, ale także aby zminimalizować podbarwienia płynące z samej obudowy.
Sercem modelu MH-2 jest specjalnie zaprojektowany 133 mm głośnik średniotonowy z wyjątkowo silnym magnesem. Takie rozwiązanie ma zagwarantować „wyższą czułość oraz bardzo liniowe pasmo przenoszenia w tym jakże newralgicznym zakresie”. Membrana głośnika wykonana została z aluminium, co powoduje że jest niezwykle lekki i sztywny. Głośnik przeznaczony został do pracy z częstotliwością podziału ściśle określoną na etapie projektowania kolumn, będąc tym samym łatwym w aplikacji przy użyciu prostych filtrów wewnętrznych. Z kolei towarzyszący mu głośnik wysokotonowy to 25 mm tekstylna kopułka, którą producent wybrał ze względu na lekką konstrukcję, niski poziom szumów i bardzo liniową charakterystykę częstotliwościową.
Ofertę Lyngdorfa zasilił w ostatnim czasie także high-endowy Subwoofer BW-2. Został on zaprojektowany „z naciskiem na elegancję oraz dyskrecję”; dostępna w czarnym lub białym kolorze lakierowana na wysoki połysk lub matowa obudowa pozwala na bezproblemową integrację z każdym nowoczesnym wnętrzem. Z uwagi na kompaktowe wymiary można ustawić subwoofer w dowolnym miejscu pomieszczenia lub (jeśli zachodzi taka potrzeba) dosunąć bezpośrednio do ściany w celu idealnego dopasowania do dostępnej przestrzeni.
Wnętrze subwoofera skyrwa wzmacniacz pracujący w klasie D. Oferuje on 400 W mocy, co pozwala na bezporblemowe napędzenie 254 mm woofera. Głośnik ten został przystosowany do pracy dużym wychyleniem membrany; posiada on ogromny magnes i cewkę, które pozwoliły bardzo dobrze kontrolować odpowiedź częstotliwościową w tak kompaktowej obudowie. Zastosowana konstrukcja powoduje bardzo szybką reakcję głośnika na impulsy oraz jego wysoką wydajność. Aby zapewnić płynny ruch, membrana wykonana została z głęboko anodowanego aluminium. Otwarta konstrukcja głośnika umożliwia jego płynną wentylację. Otwory wentylacyjne nabiegunnika zapobiegają nad oraz pod ciśnieniu, co w efekcie mogłoby powodować straty mechaniczne, w czasie gdy membrana jest ruchu. Sam głośnik celowo został umieszczony na dole „skrzynki”, a więc znajduje się jak najbliżej podłogi. Zwarta konstrukcja bardzo wydatnie redukuje również rezonans własny obudowy oraz pozwala na pełną dowolność ustawienia modelu BW-2 w pomieszczeniu.
Wszystkie trzy opisane powyżej produkty są już dostępne w sprzedaży. Za procesor dźwięku MP-50 trzeba zapłacić 54 490 zł; kolumny głośnikowe MH-2 zostały wycenione na 1890 zł za sztukę, zaś subwoofer BW-2 kosztuje 4990 zł.
Specyfikacja techniczna:
MP-50
Napięcie: 230 V/50 Hz
Wymiary (W x S x G): 14,7 x 45 x 37 cm
Waga: 7 kg
MH-2
Pasmo przenoszenia: 100 – 20 000 Hz
Skuteczność: 87 dB (2,87 V/1 m)
Moc ciągła: 100 W
Impedancja: 4 omy
Wymiary (W x S x G): 19 x 24 x 9,5 cm
Waga: 3,1 kg
BW-2
Pasmo przenoszenia (wejście LINE IN/BYPASS): 25 – 200/25 – 800 Hz
Skuteczność: 91 dB (1,83 V/1 m)
Moc ciągła: 400 W
Wymiary (W x S x G): 44 x 32,5 x 17,2 cm