28 Listopad 2019

Nowe produkty surround ARCAMA

Firma ARCAM wprowadza do sprzedaży nowe produkty surround

Źródło: AUDIO CENTER POLAND

Arcam jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek specjalistycznego audio. Firma ma swoją siedzibę niedaleko słynnego miasta uniwersyteckiego Cambridge, a jej historia rozpoczęła się od tego, że dwóch przyjaciół, miłośników muzyki i pasjonatów elektroników spotkało się w czasie studiów inżynierskich na Uniwersytecie Cambridge, a następnie założyło Amplification and Recording Cambridge w 1976 roku. ARCam jest jej skróconą nazwą.

Pierwszym produktem firmy był wzmacniacz zintegrowany A60, który na wiele lat stał się wyznacznikiem dla innych producentów, zarówno jeśli chodzi o dźwięk, jak i cenę – chodziło o to, żeby jak najlepsze brzmienie dostępne było w jak najbardziej przyjaznej cenie. To podejście nie zmieniło się do dziś.

Arcam zawsze starał się być na czele zmian technologicznych. Jednym z obszarów zainteresowań, poza streamerami, DAC-ami i przedwzmacniaczami gramofonowymi, była muzyka surround i kino domowe. Dzisiaj Arcam oferuje jedne z najbardziej zaawansowanych technologicznie amplitunerów AV, procesorów oraz wielokanałowych końcówek mocy.

We wrześniu tego roku, w czasie wystawy CEDIA Expo firma pokazała kilka nowych produktów, a wśród nich amplitunery AV z serii HDR: AVR10, AVR20 i AVR30. Uzupełniają one całą nową serię produktów AV, do której należą również: procesor wielokanałowy AV40 oraz trzy wielokanałowe końcówki mocy: PA240, PA410 i PA720.

Wszystkie wspomniane amplitunery zostały wyposażone w najnowszą wersję korekcji akustyki pomieszczeń Dirac Live i obsługują Dolby Atmos, DTS: X i IMAX Enhanced. Inne funkcje obejmują HDMI 2.0b 4K (UHD) z funkcją HDCP2.2, łączność Bluetooth i siedem wejść HDMI. Standardem w całej serii jest przesyłanie strumieniowe GoogleCast, które współpracuje z bezpłatnymi aplikacjami MusicLife i Control firmy Arcam.

16-kanałowy Arcam AVR20 wykorzystuje końcówki mocy pracujące w klasie A/B o mocy 90 W na kanał, podczas gdy flagowy AVR30 wyposażono w końcówki mocy w klasie G, aby zapewniające 100 W na kanał.

Warto dodać, że 12-kanałowy model AVR10, o mocy 60 W na kanał, został zaprojektowany jako zamiennik obecnego modelu AVR390.

Kolejnym dodatkiem do serii jest 16-kanałowy procesor surround AV40, który obsługuje dekodowanie Dolby Atmos, DTS: X i IMAX Enhanced. Jest on również wyposażony w łącze Bluetooth, oferuje tuner FM/DAB/DAB+ i korzysta z audiofilskiego przetwornika cyfrowo-analogowego ESS 9026PRO.

Dostajemy z nim mnóstwo wejść i wyjść: 16 zbalansowanych wyjść analogowych XLR, 16 niezbalansowanych wyjść RCA, siedem wejść HDMI, trzy wyjścia HDMI, z obsługą 4K (UHD), HDMI 2.0b z gniazdami HDCP 2.2 i sterowaniem Ethernet, RS232 i IR.

Do współpracy z AV40 zaprojektowano aż trzy nowe wzmacniacze mocy: stereofoniczny PA240, czterokanałowy PA410 i siedmiokanałowy PA720. Za ich pomocą można zbudować dowolny system surround. PA410 to wzmacniacz pracujący w klasie A/B o mocy 4 x 70 W, podczas gdy PA240 i PA270 pracują w klasie G, dostarczając moc, odpowiednio, 2 x 380 W i 7 x 140 W. Zarówno PA240, jak i PA720 są wyposażone w zbalansowane wejścia XLR, a wszystkie nowe wzmacniacze mocy umożliwiają sterowanie przez Ethernet i RS232.Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer