29 Luty 2016

Nagrody dla wytwórni Warner Classics…

DYSTRYBUCJA

Źródło: WARNER MUSIC POLAND

Victoires de la Musique Classique to francuski odpowiednik nagrody Grammy w muzyce poważnej. W tegorocznej edycji najwięcej nominacji i nagród powędrowało w ręce artystów Warner Classics i Erato. Wielu z nich wystąpiło także 24 lutego na żywo podczas olśniewającej ceremonii transmitowanej dla milionów odbiorców przez radio i telewizję France 3 i France Classique.

Pianista Bertrand Chamayou otrzymał tytuł „Solowy Instrumentalista Roku”. „Jestem bardzo wzruszony, przyjmując tę nagrodę w moim rodzinnym mieście” – powiedział Chamayou. Jak dodał: „Chciałbym podziękować wszystkim mieszkańcom Tuluzy, którzy wspierali mnie od początku. Właśnie ukazał się mój nowy album z utworami Ravela, który nagrałem właśnie tu – w Tuluzie”. Artysta podczas ceremonii wykonał na żywo wzruszający Koncert Fortepianowy Liszta z dyrygentem Tuganem Sokhiev’em i Orchestre National du Capitole de Toulouse. Występ dedykowany był zmarłemu niedawno słynnemu francuskiemu kompozytorowi i dyrygentowi Pierre’owi Bulezowi. Bertrand Chamayou jest już trzykrotnym laureatem Victoires de la Musique Classique. Triumfował wcześniej jako „Reveletion of the Year” (2006) oraz „Recording of the Year” (2012).

Kolejny album Erato z muzyką Ravela – „Daphnis et Chloé & La Valse” – został wyróżniony w kategorii „Recording of the Year”. To triumf orkiestry i chóru Opera National de Paris i ich dyrygenta Philippe Jordana. Projekt nagrania narodził się z występów baletu „Daphnis et Chloe” w paryskiej Opera Bastille wiosną 2014 roku. Philippe Jordan (dyrektor muzyczny Opery Paryskiej) dyrygował wówczas baletem po raz pierwszy, a choreograf Beniamin Millepied – znany szerokiej publiczności ze swej pracy w oscarowym filmie „Black Swan” („Czarny Łabędź”), w której tytułową rolę grała jego żona Natalie Portman – podjął się wówczas pierwszego, poważnego projektu dla Opery przed objęciem nowej roli Dyrektora Tańca jesienią 2014 roku. Nominowany w tej kategorii był także album „Mozart and the Webber Sisters” Sabine Devieilhe i Pigmalion Orkiestra pod batutą Raphaëla Pichona.

Siedemnastoletnia wirtuozka trąbki Lucienne Renaudin Wary została okrzyknięta „Solo Instrumental Revelation” roku. Przyjmując nagrodę dla najjaśniejszych, wschodzących francuskich gwiazd ogłosiła nadejście debiutanckiego albumu, który jest obecnie w fazie planowania z Warner Classics, „wytwórni, która z szacunkiem odnosi się do trębaczy teraz i w przeszłości, a szczególnie do Maurice’a Andre i Alison Balsom” – jak powiedziała Wary. „Jestem bardzo szczęśliwa, że będę miała okazję nagrać album oparty o wokalny repertuar operowy i pieśniowy. Planuję też zbadać związki pomiędzy trąbką klasyczną a jazzem” – dodała. Częścią ceremonii było wykonanie przez Lucienne „Koncertu na Trąbkę Es-dur” Haydna.

W kategorii dla obiecujących młodych artystów, wszyscy trzej nominowani byli związani Warner Classics i Erato. Skrzypaczka Camille Berthollet, zwyciężczyni konkursu Prodigies, której debiutancki album o tym samym tytule osiągnął we Francji status Złotej Płyty zaledwie kilka tygodni po jego wydaniu, zagrała na żywo poruszający koncert z motywem  z „Listy Schindlera”. Natomiast altowiolista Adrian Boisseau, w ubiegłym roku dołączył do zwycięskiego Ebene Quartet i w kwietniu wydał z zespołem pierwszy album.

Warto zauważyć, że wiek muzyków walczących w tym roku o nagrody Victoires de la Musique Classique wahał się od 17 do 92  lat. Wśród nominowanych znalazł się także weteran pianistą i twórcą Beaux Arts Trio Menahemem Presslerem, który otrzymał „Victoire d’Honneur” za całokształt działalności artystycznej,  jako hołd dla trwającej ponad 70 lat wspaniałej kariery. Jak zawsze niezwykle energiczny i precyzyjny, Pressler przyjął wyróżnienie grając na żywo „Mazurka Op.17 No.4” Chopina.  Obchody jego 90-tych urodzin w Paryżu w 2014 roku zaprezentowano w albumie z Ebene Quartet

Rok  2016 rozpoczął  się bardzo pomyślnie debiutem (znacznie spóźnionym) tej żyjącej legendy z Filharmonią Berlińską na corocznym Koncercie Noworocznym, dostępnym teraz na DVD wydanym przez wytwórnię EuroArts.



Więcej o...
WARNER MUSIC POLAND

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer